gece tuvalet eğitimi

enna soruyor: 8

haftaya artık geceleri bez takmamayağız... zor olacak galiba.. var mı deneyimi olan. kaç saatte bir kaldırmalı acaba?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


sule_bilge

gece tuvalete kaldırmalı mı kaldırmamalı mı,ne yaman çelişki.
kaldırmamak gerekiyormuş.ama biz alıştırdık kaldırmaya.şimdi kaldırmıyorum,3 gun kaçırmasa bir gun kaçırıyor.ne yapacagımı şaşırdım,kaçırmaya alışacak diye korkuyorum.


enna

bizden iyi haberler var. eskiden saat kuruyor, iki kez uyandırıp çiş yaptırıyordum. artık yaklaşık 1 aydır Aral'ı ben kaldırmıyorum. o rahatsız olup bir kere  uyanıyor ben de çiş yaptırıyorum ve sabaha kadar sorunsuz uyuyor. arada kaçırdığı oluyor ama çok nadir.  tuvalet eğitimine başlamak isteyenler varsa gözünde büyütmemelerini tavsiye ederim. herkese kolay gelsin.


anhelo

merhaba;
benim de 3,5 yaşında bir oğlum var. tam 13 ay önce bezi bırakmaya karar verdik. 2 gün içerisinde hallettik.gece-gündüz aynı anda bırakmanın daha doğru olduğunu söylemişti bir pedagog arkadaşım.ben de öyle yaptım . ilk günlerde sadece gece kalkıp ıslanıp ıslanmadığını kontrol ettim. çişe kaldırmadım ve aylarca geceleri kuruydu. ancak bezi bırakmamızın 6. ayları gibi gece ıslatmalarımız başladı. bu dönemde babamız olmadan ana-oğul bir kısa tatil yapmıştık ve burda başladı bu sorun.çok sık bir şekilde ıslattı altını gecede 4 defa mesela..eve dönünce düzeleceğini düşünmüştüm ama bu sık alta kaçırmalar devam etti.sanırım evden ve babadan ayrılmak iyi gelmedi.sonrasında önceleri 2 saatte bir kaldırarak sonrasında arayı açarak gece tuvaletini yaptırıyorum.uykusunun arasında yapıyor tuvalete.tam ayılmasa da çişini yaptığının farkına varıyor. şimdi artık 1 kez kaldırıyorum.eğer kaldırmadıığım gün olursa bazen kaçırıyor gene altına.kısacası bazen düzenli kuru bazen de üst üste ıslak gecelerimiz oluyor:)ben de başlarda çok kafama takmıştım ama o pedagog arkadşıma sorunca durumu,özellikle erkek çocukların 5 yaşına kadar gece ıslatmalarının olabileceğini,üzerinde durmayıp altını ıslatarak uyansa bile bu konuyu onunla konuşmamamı,biraz kendi haline bırakmamı ve gece mutlaka tuvalete kaldırmam gerektiğini söyledi. ve her çocuk farklıdır bunu da unutma dedi:)her çocuğun gelişimi farklı oluyor ve bazen biz anneler de çok fazla kafamıza takarak çocuğumuzu da gerip,bu sorunun daha da büyümesine neden olabiliyoruz. ben artık altını ıslattığı günler oğluma hiçbir şey söylemiyorum.o da zaten bunun farkında oluyor ve bu durumdan rahatsız oluyor.üstüne düşmeyi bıraktığımdan beri de alt ıslatmalarımız çok azaldı.bu 1 yılıaşan sürede anladım ki bu gece işi istikrarlı bir hale gelemedi bir türlü,tam artık hep kuru ne güzel derken pat bir bakıyorsunuz altına yapmış gene:))arada ki kazaları dikkate almıyorum bu nedenle artık ben de...herkese bu zorlu süreçte kolay gelsin diyorum:)


sule_bilge

mutlaka kaldırmalısın diye size hitaben mi sölyldi.yoksa kaldırılmalı diye genelledimi acabaanhelo

eğer kaldırmadığında ıslatıyorsa altını mutlaka kaldırmalısın dedi.gittikçe bu kaldırma sıklığının arası da açılacaktır zaten dedi ve öyle de oldu.başlarda 2 saatte bir kaldırırken şimdi gece 1 kez kaldırıyorum ve kaza yaşamıyoruz o zaman..ama eğer uyanamazsam ve onu da kaldırmazsam gene ıslak uyanıyoruz:)))


heval

meraba bende bu yollardan geçtim deneyimimi anlatim benim kızımda 2 yaşındayken bezi bıraktı ben gece bezinde zorlanmadım kızım bana tuvaletinin geldiğini söylemeye başladıktan kısa süre sonra bir sabah gece bezini kuru gördüm 2 gece daha bakrım bezi yina kuruydu dördüncü gece bez takmadım ama telefonumu 2 satte bir alarıma ayarladım onu kaldırıp tuvalete götürdüm 15 gün kadar sürdü ama çok rahatlıkla alıştı en son 1gece kalkmamayı denedim baktımki kendi uyanıp yanıma gelmiş tuvaleti olduğunu söyledi böylelikle bu sorunu hallettik ama kızım şuan 6 yaşında ve hala gece yatarken sulu şeyler yedirmiyorum çocuktur yapabilir. sende bu şekil çözmeyi dene bence çünkü gece bezini kuru görüpte bağlamaya devam edersen tekrar yapmaya başlıyor ve bu sorundan kurtulması zorlaşıyor...


cerenim

merhaba.
kızım 33 aylık yani eylülde 3 yaşını bitrecek.fakat biz nerdeyse 20 gündr  tuvalet eğitimine devam ediyoruz .ama bizim yaşadıklarımız şöyle,ilk 5 gün gece bez bağladım daha sonra gece bezinin de aynı anda atılması gerektiğini söylediler ve ben de gece bezi bağlamadım fakat gece her 2 veya 3 saatte kalkıp çiş yaptırdım.kızım gece yatarken süt içiyor ve ardındda su da içiyor.bu yüzden çok çiş yapıyor.başladığımızdan beri çarşaf pijama yıkamaktan biraz sıkıldım aslına bakarsanız:(ne yapmam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum bağlamazsam gece kalkmaktan ve kızmın uykusunu bölmekten gerçekten yoruldum.bu konuda fikir verirseniz mutlu olurum.teşekkürler.


iflah_olmaz

merhabalar.benim de oğlum yeni 3 yaşını doldurdu.gündüz tuvalet eğitimimiz beklediğimizden kolay oldu 1 hafta içinde gündüz eğitimini tamamladık.şuan hiç firar yok.hatta bikaç kez dışarı da çıktı.hiç sıkıntı yaşmadık.öğlen uykusunda da bağlamıyoruz.

AMA DÜN AKŞAM İLK dEFA GECEYİ DENEYELİM DEDİK.sonuç hüsran.eşim de bende çok yoğun olarak çalışıyoruz açıkcası geceleri birkaç kez uyanmak bizim için çok yorucu:-((
bu gece olayını nasıl çöebiliriz bende yardımlarınızı bekliyorum.2 saatte bir uyandırmalımıyız?yada bi süre daha gece bezlesek bunun sıkıntısını yaşarmıyız?Cevaplamak için Üye ol