Büyük çocuk yatağına ne zaman geçmeli?

Damla soruyor: 10

Kendisi bir tırmanan şempanze olduğu için parmaklığı açmak zorunda kalmamız uzun sürmedi.

Ikea yatağının ölçüleri 60*120. Boyu son ölçümde 94 cm'di, 1-2 cm daha uzamış olabilir o zamandan beri.

Acaba yatağı küçük geliyor olabilir mi? Ne zaman büyük yatağa geçmek gerekiyor?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


senayc

Biz 18. ayda geçmiştik galiba Damla. hala da devam ediyor. yatağı çilek denizci serisinden. korkuluk var,ama ben yine de yanına beşiğin yatağını da yere koyuyorum,olası bir düşmeye karşı.


handecelik

Damla bizde 1,5 yaşında büyük yatağına geçtik.Utkan'ın boyu uzun olduğundan ve  uyurken devamlı döndüğünden çileğin arabalı yatağından aldık.kenarlarıda yüksek olduğundan korkuluğa da gerek kalmadı.Büyük yatağa geçmek için bir kıstas var mı bilemiyorum ama sanırım sizinde artık zamanınız gelmiş.


Berna

Damla, bana göre yürümeyi öğrendikten sonra beşikten çıkarılmalı çocuklar. Sinanın 50 cm yüksekliğindeki parmaklıklarına 30 cm de ek yaptırmak zorunda kalmıştık.Kendini yukarı çekip tırmanıyordu, 50cm ona vız geliyordu. Sinan 14 aylıkken yatağını parmaklıklı karyoladan yere aldım. O dönemde tırmanılabilecek herşeye tırmanmaya çalıştığından, Genç yatağına tırmanıp atlaması sözkonusuydu. Yatağını yere alır almaz, bu gelişme ile birlikte o uyumadan odayı terk edemez oldum çünkü onu tutan parmaklıklar olmayınca odasını terk etmeye başladı. Böylece uyku düzeni olan yatağına bırakıldığında uyuma sistemi işe yaramaz hale geldi. 21 aylıkken de yerden yüksekliği 30-40 cm olan kenarında 20 cmx80 cm uzunluğunda mdf.den imal bir koruyucusu olan genç yatağında yatmaya başladı. Şimdi tırmanıp atlamadan, yatağa rahatça kendi inip çıkıyor.  Bağımsızlık hoşuna gidiyor.


Damla

Berna, soruyu biraz kötü sormuşum. Ilgaz 15 aylıkken atlamaya başladığı için o zamandan beri parmaklık yok. Ama hala parmaklıksız olarak bebek yatağında yatıyor. Kılavuzunda 3-4 yaşında kadar kullanılabileceği belirtiliyor.

Ama öyle gözüküyor ki, biz biraz pres yapmışız çocuğu :)


Allegro

beni oğluş 19 aylık ve hala parmaklıklı yatakta yatıyor, yoksa geç mi kaldım ben :( hoş tırmanma,çıkmaya çalışma girişimimiz yok..geçirsem mi büyük yatağa..ay kafam karıştı şimdi bakhande

Allegro acı bir tecrübeyle ben öğrendim ki bazı çocuklar gerçekten 3 yaşa kadar parmaklıklı yatakta yatarken bazı çocuklar 15 aydan itibaren tehlike arz etmeye başlıyor. Benim oğlum 17 aylık civarı parmaklıklara tırmanmaya başlamıştı ama ben onu yatağından inmek istediğinde bana seslenmesi konusunda ikna etmiştim. Fakat birgün derin uyku sırasında onun seslendiğini duymamam üzerine yataktan atladığı yetmezmiş gibi birde merdivenlerden aşşağı inmişti!!!  Allahtan merdivenlerden yuvarlanmamış. alnımızda bir şişlikle atlattık. Daha önce Damla'nın uyarısını bilmeme rağmen yatağını değiştirmediğime kahrolmuştum.

Oğlunu gözlemle er geç bir gün deneyecektir oradan inmeyi o denemelere başlar başlamaz ya da hiç riske atmadan en kısa zamanda parmaklığı açma fikrine kendinizi alıştırın derim. Biz ettik siz etmeyin!


hande

Damla bence Ilgazın zamanı gelmiştir ki Can'dan oldukça uzun bir çocuk. Bazen Can'a bile baktığımda sanki yatağı ona dar geliyormuş gibi görünüyor.  Can'ın yatağı da 60*120 şu anda.

Kış geldi sayılır artık, Daha önce karar verdiğimiz üzere Çilek mobilya dan yer karyolası alma zamanı geldi bizim için. bir hafta 10 gün içinde oda değişikliğimizi yapar fotoğrafları gönderirim:))


Damla

Çilek mobilya ile ilgili tecrübelerini merakla bekliyorum.eda

Damlacım biz 2 buçuk yaşından sonra  karyolaya geçtik çilek mobilyanın arabalı yatağından aldık yiğit yatağını çok seviyor ama bence  rahat bir yatak değil, yatağın kenarları olduğundan düşme tehlikesi yok ama sürekli kafasını kolunu bacağını yatağın kenarlarına vuruyor. 


kemalata

Biz de Ata 12 aylıkken büyük yatağa(90-190)geçtik,çünkü özellikle gece uyurken çok fazla döndüğü için hareketleri kısıtlanıyordu ,o yüzden de zaman zaman uyanır gibi oluyordu.Bence çocuğun uykuda iken yatış şekli ve alışkanlıkları büyük yatağa geçişi belirliyor.O yüzden de her çocukta farklı zaman da olur gibi geliyor,yani bir yaş standartı yok bence.Cevaplamak için Üye ol