Cocuklarin trafik güvenligi

Ayse soruyor: 10

Ozel araba icinde yolculuk yapan cocuklarin güvenligi ile ilgili hangi kanun uygulaniyor Türkiyede?  

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


Damla

Blogumda bu kategoride Ilgaz ve başka arkadaşlarımızın çocuklarının var:http://www.kitubi.com/CategoryView,category,araba+;koltu%c4%9fu.aspx">
http://www.kitubi.com/CategoryView,category,araba+;koltu%c4%9fu.aspx

Bu grupta var:
http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/600eec5d-9e80-4f4b-8d74-9ca700d803f3/1/geriye-donuk-koltukta-uyuyan-bebek

İsterseniz yeni de çekebiliriz, Ilgaz şubatta 3 yaşını dolduracak. Yüksek çözünürlüklü gönderebilirim.


Ayse

Harika, cok tesekkür ederim. Ilgaz'in bu fotografini begendim, ayrica cok seker maasallah. Bizim kampanya'nin "background" dokumanlarini Mart ayina tamamlamayi düsünüyoruz. Ilgaz'in 3 yasindaki resmini koymak daha faydali olur. Gönderebilirseniz tabii cok sevinirim.

Anlamadigim bir sey var, polisler cocuklarin emniyetini niye dikkate almiyor, ceza kesmiyorlar kemeri takili olmayanlara. 


hande

Ayşe Hanım, böyle bir işle uğraşıyor olmanız çok güzel.  Bizde kendi çapımızda bu bilinci etrafımıza yaymaya çalışıyoruz.  Bizim yapabileceğimiz başka şeyler varsa bizi yönlendirmenizi rica edeceğim sizden. Bu gerçekten Türkiye'nin çok büyük bir yarası.


Ayse

Cok tesekkür ederim Hande Hanim. Hep birlikte bir seyler yapariz insallah! Beni cocuklarla ilgili bu olay hep rahatsiz ediyordu, simdi bir is degisikligi nedeniyle Brüksel'de tamamen bu konunun icine girdim. Kesinlikle ülkemizde bu yaranin sarilmasi gerekir, bunun icin yapilacak cok is var. Hastaneler, cocuk doktorlari, kres veya ana okullari bu konuda velileri uyarmalilar. Hatta jinekologlar anne adaylarini bu konuda egitmeliler, cünkü bebegin hastaneden eve ilk yolculugu emniyet icerisinde olmali. Kadinlarin hamilelik döneminde ne kadar duyarli olduklari bilinir, bebeklerine zarar gelsin istemezler. Harekete gecirilmesi gereken cok yerler var, cok isler var! Olsun, biz de OBAMA gibi "Yes we can" degip, olaya el atmaliyiz:-))   


hande

Polisler ceza kesmeye başlasalar bukadar çok trafik kazası olmazdı zaten. Mesala  son bir yıldır mobiletlerde kaskı zorunlu hale getirdiler. bir haylide ceza kesildikten sonra şimdiki manzara:
bir motorda iki çocuklu bir aile, babalarının başında pazardan 10tl ye alınmış bir kask yolculuk ediyorlar. kamera şakası gibi. bundan 3-4 sene öncesine kadar ön koltukta yolculuk edenlerde kemer takmazlardı ama şimdi en azından polis korkusuna takmaya başladılar.

Bu konuda halkın bilinçlenmesi biryere kadar  malesef. Cahil insanlardan da bahsetmiyorum (??!!) ama bilmiyorum bir veri varmı ama gerçekten Türkiye'de % kaç aile çocuğuna araba koltuğu kullanıyor?? Ben yana döne aylarca ters bağlanabilen koltuk ararken " yaa boşver nasıl olsa oturmayacak boşuna okadar para veriyorsun biz aldık toplasan bir hafta kullanmadık" veya " her iddasına varım bu çocuğu bu koltukta oturtamayacaksın" diyen insanlar çook oldu malesef. birde " doğru söylüyorsun oturtmak lazım ama bizim çocuk sizinki kadar sakin değil" ve ya "sen şanslısın Can senin sözünü dinliyor" diyenler.  Araba koltuğunu ana kucağı olarak kullananlar ve birkez olsun arabaya takmayanlar ve bizim araba koltuğunu gördüklerinde de " aa bu ana kucağından bizde almıştık ama pek memnun kalmadık sonra kumaşını aldık" diyenler. ne diyeyim bilmem ki. Bazılarına karşı kırıcıda oldum biliyorum, ama yeterki bana kırılsınlar, iki gün sonra çocuklarının arkasından ağlamasınlar.

Doğuma giderken yanımıza aldığımız ilk şey araba koltuğuydu ve ogün bugündür Can hep koltuğunda oturdu. Doğru insanın başına herşey gelebilir. Ben önlemimi alayımda bir de vicdan azabı yaşamayayım

Bu insanlara ne söylerseniz söyleyin malesef ki durumun ciddiyetinin farkında değiller. "Ben oğlumu camdan fırlarken görmek istemiyorum" dediğimde "Allah korusundan" başka cevap yok.
Bir yaptırım gücü olmadan durum değişmeyecek. Ne zaman ki trafik cezası kesecekler o zaman durum değişecek.

Damarıma bastınız gene çok konuştum özür dilerim:))Aysegul_Yagmur_Irmak

:) Damla, benim bebek.com forumdaki yazılarımı görmüştün, hala da mücadele ediyorum ama artık negatif bile olsa kimse cevap yazmıyor.

Neyse her anne baba kendisi bilir, ne diyeyim.

Biz siparişimizi verdik. Besafe Izi Combi X1 Isofix olarak. 4 yaşına kadar geriye dönük kullanacağız.

Dediğiniz gibi anakucağı için bile ayyy midesi bulanır böyle diyenler oldu, koca çocuğu öyle görünce ne derler artık bilemiyorum ki yaşadığınız olaylar az çok tahmin etmeme sebep oluyor, benzer şeyleri yaşayacağız muhtemelen. :D

Genelde tepkiler de şöyle:

- midesi bulanır
- ayakları rahat etmez
- hayatta geriye dönük oturmaz
- çocukla göz teması kurmam lazım
- arka koltuğun döşemesini mi izleyecek!

İşte böyle. :)

Aysegul_Yagmur_Irmak

Bu arada yazmayı unutmuşum Damla, yardımların için tekrar çok teşekkür ederim. Tuba Hanım'la irtibatı senin sayende (kitubi ve e-mailin) kurmuştuk. Sonsuz teşekkürler. :)

Sevgiler...

Ayşegül


hande

Bu arada geriye dönük giderken mide bulanmasının bilimsel yanını açıklayabilecek birisi varmı?

yani yetişkinlerde çok duyarım mesela otobüsün veya trenin ters koltuğuna oturmak istemezler. peki bu alışıla bilir bir durummudur. yani bizim çocuklarımız hiç düz yolculuk etmediler. geriye dönük midelerinin bulanmadığı kesin ama şu herkezin söylediği "midesi bulanır" neden kaynaklanır ve iskandinav insanı farklımıdır ve mideleri bulanmaz mı??

bunu birşey ima ederek yazmıyorum yanlış anlamayın, gerçekten merak ediyorum.gokce_defne

Eşimin ve ofisten bir arkadaşımın arabanın arka koltuğuna oturunca midesi bulanıyor. Bunun bir açıklaması var mıdır acaba?


hande

arabanın arka koltuğu biraz daha sarsıyor aslında, özellikle virajlı bir yolsa sanırım arka taraf biraz savruluyor. beni bu tip yollar tutar mesela. bunun içinde arabanın markası ve hızı çok önem taşıyor. yavaş ilerlendiği zaman problem kalmıyor fakat hızlıysanız insanın içi sanki salıncakta ki gibi hop edi veriyor.Cevaplamak için Üye ol