demir damlası ve kabızlık

PelinAsanboga soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar demir damlası kullanmaya başladığımızdan beri kızımın dışkılarken zorlandığını gözlemliyorum. Çok zorlanıyor ve bir iki parça şeklinde çıkarıyor...
Peki ne yapmalıyız? Demir damlası yararlı bir etken iken neden böyle bir duruma sebep oluyor?
Kesmeli mi, devam mı etmeli?
Çözemedim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Beytiye

merhaba pelin.


demir takviyesi kabızlığa sebep oluyor çok normal birşey. ek gıdaya da geçtiyseniz bu daha da kaçınılmaz olur. 

su falan içiriyorsan sıcak suda kuru kayısıları bekletebilirsin soğuyunca içirirsin. yada biraz kaynatıp soğut öyle suyunu içir. bacak egzersizi zaten yaptırıyorsundur ileri geri. 

ek gıdaya geçtiysenizde yedirdiklerine 1 çay kaşığı çiğ zeytinyağı katabilirsin. eğer geçmediyseniz biraz yalatabilirsin vee sen kayısı suyu yada kuru kayısı vs. yersende sütünden geçer onada etkisi olur. bunlar biraz daha rahatlatır.


PelinAsanboga

Beytiye
Ek gıdalara geçtik 7. aya yeni girdi. Doğduğundan bugüne sadece devit 3 kullandı.
Geçen muayene için doktora gittiğimizde devit 3'ü kesip Sanasol vit. ve Santafer isimli demir ilaçlarını kullanmamızı istedi. Sanasol ile herhangi bir sıkıntı yok ama demir ilacı baya zorladı...
             Kayısı formülünü deneyeceğim..  Tavsiyen için çok teşekkürler..


PelinAsanboga

OzgeKuzey

Haklısın demir ilacını değiştirsek çok daha iyi olacak...


Nazife

Demir damlası (ferro sanol) bizde de kabızlığa neden oldu. 4-5 ay civarı başlamıştık yanılmıyorsam. Doktorumuz onun yerine ferrum adlı demir damlasını kullanmamızı önerdi. Epey bir süre ferrum kullandık, iyi geldi, kabızlık kesildi. Daha sonra uzun süre kansızlık problemi yaşadık. Bunun üzerine ferro sanole geri döndük. Kabızlık sorunu yaşamadık bu kez.

Ferro sanolün ferruma göre çok daha etkili olduğunu söylemişti doktorumuz.
 
Geçmiş olsun. Umarım sorununuz kısa zaman da çözülür.


boranisi

merhaba arkadaşlar benim oğlumda kan damlasından dolayı kabızlık yaşadı çok zorlanıyorduk ben kan damlasını kullanmak istemedim doktorumuz mecbur olduğunun sebeblerini açıkladı ve kabızlık için osmalak verdi onu fazla kullanmadım ama baya işe yarıyor.ben kan damlasını en fazla mecburi süre olarak 2 ay düzenli kullandım ve kan tahlili yapıldı normal çıktı kan seviyesi ve kestim.çünkü organ gelişimi için vitamin ilaçlarını doğru bulmuyorum....
ve bence kabızlığı gidermenin en güzel yolu
_hazır mama kullamamak
_yemeklerini güvendiğin saf zeytin yağı kullanmak
_mevsime göre meyve sebze kullanmak
_aralarda meyve yedirmek(hazır değil)
_bebeği arada sırada gezdirmek
_rahat hareket edeceği ortam sağamak
_eğer anne sütü veriyorsan sitresten uzak durmak


Beytiye

rica ederim pelin. durum nasıl? bende kızımda kabızlık sorunu yaşadım.  çok şüküe gelip geçiyor. hem alışma süresindesiniz.


hazmettirici meyveleri tercih edebilirsin. ben kızımda pek kan damlası kullanmadım ek gıdalarında pekmez kullanıyordum çünkü. ama yeterli gelmedi sanırım. 1 yaşta biraz düşük çıktı kanımız. doktorumuz ferro sanol verdi. diş boyamadı çok şükür ama artış açısından daha etkiliymiş arkadaşların dediği gibi. bende çok vitamin takviyesi vs. alsın istemiyorum. aslında en ideali kan testiyle kan ilacına başlatmak ama doktorumuzu bir türlü ikna edemedim. vücudun kendi kendine üretmeyi öğrenmesi daha önemli. 

kabızlığı çözmek için fitil yada ilacada başvurma ihtiyacı hissetmedim. egzersizleriyle ve takviyelerle uğraştım daha çok. öbür türlü bağırsak tembelliğinede sevketmiş oluruz.  bu gelip geçici bir dönem inş. 

ek gıdaya yeni geçtiyseniz çorbalarına vs. 1 tane kuru kayısı atabilirsin. alışana kadar. zaten damak tadları herşeye açık olduğu için sorun olmuyor. çiğ zeytinyağda ekledin mi daha rahat olacaktır.Cevaplamak için Üye ol