doğum izni 40 haftası dolanlar

Tosuncuk soruyor: 5

Herkese merhaba

Bugün 40 haftam doldu doğum önü iznim 17 mayısta sonlandı.Normal doğum için doktorumla bir hafta daha beklemeye karar verdik.Sormak istediğim tekrar sskya gidip bu bir hafta için ayrı bir rapor mu almam gerekiyor.Özel bir bankada çalışıyorum ve insan kaynaklarından arayıp bunu bana sordular sanırım bankada normal doğum yapan yok :) 40 hafta sonrasında doğum yapan sgklı arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


yasemin_ekin

Basımdan geceni anlatayim: 40 haftam 30 haziranda dolmustu. Kızım 3 Temmuzda dunyaya geldi. Herhangi bir islem yapmadim. 8+5 toplam 13 haftalık dogum iznimi  3 temmuzdan itibaren hesaplamışlardı.

Ancak aradan neredeyse 1 yıl gecti, mevzuat degismistir filan.  Belki yeni dogum yapanlar daha yaridmci olabilirler.


ozguranne

Benim de benzer bir durumum vardı o zaman çok araştırmıştım. Doğum öncesi 8 haftalık izin bitince bir hafta normal rapor alınıyor. Onu hastane veriyor ve sskya girmeleri gerekiyor. Normal hastalık raporu gibi geçici iş göremezlik raporu. Doğumdan sonra 2. 8 haftalık kısım başlıyor. 

O nedenle ssk hastanesine ya da ssk anlaşmalı bir özel hastaneye giderek 1 hafta rapor alabilirsiniz. Doğum gerçekleşmezse bir hafta daha alınıyor. Ama isterseniz bir de sskyı arayıp sormakta fayda olabilir.

İyi doğumlar şimdiden... Tosuncuk

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Bugün Göztepe SSK Hastanesine gidip sordum.Bana doğum sonrası raporu kapattırmaya gittiğimde ek bir rapor düzenleyeceklerini söylediler.Ama ben raporumu Kadıköy semt polikliniğinde açtırmıştım ne yazık ki oranın kapatamayacağını tam teşekküllü bir hastanenin bu tarz durumlarda rapor verebildiğini bu yüzden raporu orada kapattırmam gerektiğini söylediler.

Ne kadar doğru bilinmez raporu kapattırmaya gittiğimde göreceğiz.Tekrar aynı başlık altında bilgilendirme yaparım.


simge


Ben de bankacıyım. Doğum öncesi iznim 10 Mayıs'ta bitti. 10 Mayıs'ta bankanın insan kaynaklarını arayıp sorduğumda birşey yapmama gerek olmadığını, doğum sonrası 8 haftalık iznimin bebeğin doğduğu gün itibariyle hesaplanacağını söylediler.
11 Mayıs'ta da doğum yaptım zaten :)
Önümüzdeki hafta işgöremezlik raporumu kapattırıp bankaya yollayacağım. Herhangi bir geri dönüş olursa ben de bu sorunun altında paylaşırım


Ulku

o raporu alma mecburiyetiniz yok ama almazsaniz dogum yaptiginiz gunden degil beklenen dogum tarihinden itibaren 13 hafta sayiliyor, cunku toplamda 16 haftanin parasini oduyor sgk, herhangi birsey bildirilmezse fazladan odeme yapmaz. bende oyle oldu, rapor falan kimse soylemedigi icin 4 gunum hem izinden hem paradan gitti. napalim, vatan sagolsun :)Cevaplamak için Üye ol