Bebeğim memeyi bırakmak istiyor

barbados soruyor: 8

merhaba arkadaşlar.. bebeğim 6 aylık. şu sıralar ek gıdaya geçmeye başladık ve beni emmek istememeye başladı aynı anda..en başından beri anne memesini nazlı alıyodu zaten..artık süt göğsümden normal akışda gelene kadar ki zamana katlanamıyo ve emmek istemiyo.. benzer sıkıntılar yaşayan arkadaşlar olduğunu gördüm.. yorumlara baktım. uykuluyken emziriyorum alıyo uyanmak üzereyken de alıyo şu sıralar.. ek gıda vermeden önce emzirmeye çalışıyorum ama çok yorucu savaş veriyorum resmen. benim sorum şu: emzik kullanıyoruz uyumak için sadece. emziğin de etkisi olduğunu düşünüyorum ama emziği bıraktırırsam nasıl uykuya dalmayı öğreteceğimi bilemiyorum. emziği bırakırsa memeye geri eskisi gibi dönermi onu da bilemiyorum. yardım ederseniz sevinirim.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ipekkusgoz

Pompanız var mı? emzirmeden önce biraz onu kullanıp süt akışını başlatsanız, belki itiraz etmez. Zaten bu şekilde devam ederse sağarak sütünüzü verip anne sütünden kesmemiş de olursunuz.


dilek80

Barbados, dediklerinin aynısı birebir ben yaşadım. Hep nazlı emdi ve katı gıdaya geçince hep bırakmak istedi. Ama  fıstıkçık  söylemişti, 1 yaşına kadar bebek kendi bırakmazmış aslında, belli sıkıntılardan dolayı ememiyordur (mesala bizde reflü vardı, birde kucakta yatmayı sevmiyordu) Hatta burda arkadaşlara sormuştum (bebeğim 10,5 aylıktı sanırım) artık çok bunaldım bebeğim herhalde meme istemiyor diye. Ama bir yaşında geldiğinde memeye bağlandı tekrar ama ben çok çok çok uğraştım. Şarkılar açtım, hep dans ettim emzirirken. Çoğunlukla da yatarak emdi, kucakta sıkılıyordu galiba ama yatakta daha bağımsız hissediyorlar sanırım. Benimki de 6 aylıkken emzik emiyordu, ben emziği bıraktırdım ve kendi kendine emzikle uyuyan çocuğu memede uyutmaya başladım. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama hala emiyor çok şükür:-). 2 sene anne sütü vermek istiyorum ve mucizlerini gözlerimle görebiliyorum (ağrı kesici, ateş düşürücü, sankinleştirici gibi)... İnan bana çooooook uğraşınca oluyor eğer uzun süre emzirmek istiyorsan vazgeçme. Bak ben burda sormuştum "Meme Düşkünü Olmayan Bebekler diye"... Gerçekten bazı bebekler çok meme düşkünü olmuyor. Ama inan şimdi acaba bırakırken zorlanır mıyım diye düşünüyorum:-)

http://www.nurturia.com.tr/questions/b207addf-ba75-4d91-935b-a10000e747c3/2/meme-duskunu-olmayan-bebekler


barbados

yalnız olmadığımı bilmek çok güzel.. pompam var manuel vardı gittim bi de elektrikli aldım. emmezse sağmaya çalışıyorum ama bebeğin boşalttığı gibi boşaltmıyo göğsü sanırım. yine de kullanıyorum. bi kaç hafta ek gıdayı mı bıraktırsam.. emziği bıraktırırsam beni emerek uyuma ihtimali çok düşük. emince uyanıyo resmen. açıkçası süreçten acaip korkuyorum..


ipekkusgoz

barbados, tabii ki dünyanın en verimli pompası bile bebeğin emdiği gibi ememez. Pompa ancak yardımcı olur bazı sorunları aşarken diye düşünüyorum.Ben niyeyse doğumdan önce almamıştım pompayı, her biri haltı alıp onu almamıştım. Sırf emzirmeye odaklanmışım ve ben emzireceğim zaten deyip pompaya ihtiyaç duymam sanmışım demekki. Ama bir pompa almamın gerekliliğini anlayıp, internetten sipariş verip gelene kadar canım çıktı resmen. Bir de üzerine aksi gibi normalden uzun sürdü ürünün gelmesi. çok iyi hatırlıyorum aldığım yere bu akan sütlerimin hesabını kim verecek diye yazdığımı:)). Hay allahım lohusalık böyle bir şey işte:))barbados

evet, bende bebeğim 6 aylık oldu koşa koşa pompa almaya gittim.. her bebek farklı insan bilemiyo ki ne zaman neye ihtiyaç duyacak.. tsk ederim yardımlarınız ve en çok da desteğiniz için.


barbados

bebekten bebeğe değişiyor galiba.. daha çözemedim gerçi.. bi süre katı gıda vermeyip deneyeceğim.. umarım düzelir.


fistikcik

Merhaba,
Ek gıda miktarını fazla veriyor olabilirsiniz. Verdiğiniz ek gıda miktarı kadar bebekler anne sütü alımını azaltır. Bu miktarları ayarlayın. Hatta en iyisi ek gıda vermeden önce emzirin. 5 aylık bir bebek herşeyden önce anne sütüne ihtiyaç duyar. ek gıdayı bir süre erteleyebilirsiniz.

Ama sorunun daha karmaşık olması da mümkün. Evet, emzik ve biberon kullanımı bebeklerin memeyi yanlış kavramasına ya da reddetmesine yol açabilir (Balköpüğüm'ün verdiği bilgi kesinlikle yanlış. Emzik ve biberon ile memenin emilme şekli çok farklıdır. Bu yüzden bebekler karmaşa yaşayabilir ve memeyi reddedebilirler. Balköpüğüm'ün kızında bu durumun görülmemiş olması bu riski ortadan kaldırmaz).

Emzik yerine bebeğinizi memede uyutabilirsiniz (kitaplar karşı çıksa da aslında pek çok avantajı olan bir çözümdür). Ya da emziği sadece uykuya geçerken verir, gün içinde vermezsiniz.

Meme reddine yol açan sebepleri ve çözüm yöntemlerini şuralarda konuşmuştuk, bir göz atın isterseniz :


http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28


http://www.nurturia.com.tr/questions/a19460ec-0d5a-4bc5-af29-a0e501672099/1/emerken-sut-kacmasi#a0a0b6e0-11a7-4555-bdf6-a0e60015e568


barbados

tavsiylerin için teşekkürler fıstıkcık. bi kaç kere biberonla meyve suyu vermiştim. bırakmaya çok meyilli olduğu için daha da kötü olmuştu.. okuduğum kitaplarda bebeklerin anne memesinde uyumayı alışkanlık haline getirmesinin iyi bi şey olmadığı memeyi uyku aracı olarak değil beslenme aracı olarak görmeleri gerektiğine dair çok yazı vardı.. emzik yine bi nebze daha iyi olur diye düşünmüştüm o yüzden uyuması için.. ama her bebek bir değil işte.. bu sefer de bana çok bağlanmadı uyumak için memeyi doyduktan sonra uykulu olsa dahi çıkarır ve emzik arar. tokken kesinlikle emmez. baştan beri biraz böyleydi. biberonu bi kaç kez denedikten sonra daha kötü oldu. bi on gün geçti üzerindne. şimdi daha iyi.. tavsiye ettiğiniz gibi şarkı söyleyerek sallanarak emzirmeye çalışlıyorum işe yaradığı oluyor. bazen uykudayken uyanmasına yakın veriyiorum alıyıor.katı gıdayla doyurmuyorum mutlaka önce memeyi veriyorum açken alıyor.ama süt gelmiyor diye bazen memeyi çıkarıp ağladığı oluyor kıyamıyorum çok üzülüyorum. halbuki biraz daha emse gelecek.. sorum şu sizce kaç ay daha katı gıdaya öncelik vermeyeyim. bir de  göğüslerim genelde 5 saatte bir dolmaya başladı aralığı gittikçe açılıyor. 6 ayık bir bebek kaç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyar.. bebeğimi aç mı bırakıyorum diye endişeleniyorum bazen.. ve emziği sadece uyurken alıyor ama bu böyle devam ederse sizce emziği bıraktırmalımıyım.


Cevaplamak için Üye ol