BBC Kids Zone

fatos soruyor: 10

Merhaba


Oğlum 27 aylık oldu ve ben ingilizce adına birşeyler yapmak istiyorum. Dilim iki dilli yetiştirecek kadar iyi değil. Ama ilk kelimelerim kitabından gösterdiğim ingilizce kelimeleri öğrenmek hoşuna gidiyor. BBC Kids Zone setini çok yerde duydum. Acaba başlangıç olarak iyi bir seçim midir? Fiyatı yüksek olduğu için tecrübeleri öğrenip öyle almak istedim. Henüz dvd izletmiyoruz ama kısa kısa gösterebilirim diye düşünüyorum. Ya da başlangıç için önerebileceğiniz başka set ya da kitaplar var mıdır?

Bu soruyu cevapla


43 Cevap


fatos

Biz oğluma tv izletmiyoruz. Buradaki cd leri bir deneyelim dedik ama karakterlerden korktuğu için izlemek istemedi. Gerçi dergileri çok sevdi ama birebir gidemiyoruz. Daha büyük yaşlar için uygun bölümler var dergilerde. Ama fikir alıp uyguladığımız yerleri de var. Yeni başlayacaksanız "ilk ingilizce kelimelerim" kitabını tavsiye edebilirim.


emp

ne tür karakterler var merak ettim.
ilk ingilizce kelimelerim kitabının yayınevi?


fatos

Şurada oğlumun ingilizce kitapları var. Orada ki ilk kitap. http://yagizlahayat.wordpress.com/yagizin-ingilizce-kitapligi/ Aslında karakterlere her çocuk tepki vermeyebilir. Şurada setten bahsedilmiş. http://www.kitubi.com/2009/11/07/anaokulu-dergileri-ingilizce-egitim-seti-ve-giddar/ Ayrıca http://cikolatalipasta.blogspot.com/search/label/ingilizce%20%C3%B6%C4%9Fretirken adresinde de ingilizce eğitimiyle ilgili güzel paylaşımlar var. Ben de oğlumla nasıl bir yol izlediğimizle ilgili bir yazı yazmayı planlıyorum ilk fırsatta. Orada daha geniş anlatırım.emp

sabırsızlıkla bekliyorum. çok teşekkür ederim..


mmmmm

bosfatos

merhaba bsen,


Aslında yazdıklarınızı bende uzun zaman düşündüm. Her anne gibi oğlumun başarılı olmasını isterim tabi. Ama bu önceliğim değil. Sadece mutlu bir insan olması ve yaşam kalitesini artırma çabası içerisindeyim. Şöyle ki ben normal liseden mezun olarak yıllarca yabancı dil öğrenmek için kurslara gittim. Hala da istediğim düzeyde değil. Oğlum bunları yaşamasın istiyorum. İki dilli olamayacağımız için endişe ettim ve uzun süre erteledim ama çikolatalıpasta bloğunun sahibi, aynı zamanda üniversitede ingilizce eğitimcisi olan senem'in yazdıkları beni cesaretlendirdi. Çok  hakim olmasakta öğretebileceğimizi yazması üzerine araştırmaya giriştim. Sizde bilirsinizki bir çocuğu birşey yapmaya zorlamak imkansızdır. Ama sunduğum şeyler oğlumun çok hoşuna gitti ve ısrarla yenilerini öğretmem konusunda beni cesaretlendirdi. Zaten sıkı bir öğretme içerisinde de değilim. Belki ilerde bu kelimeleri hatırlamayacak bile. Ama beyninin dil merkezine, beyin hücreleri ölmeye başlamadan cimlastik yaptırmış olacağım ve bu ilerde öğrenmesini kolaylaştıracak. Ya da belki sadece oğlumla eğleniyor olmamız yanımıza kar kalacak. 
Oğlum şuan 30 aylık ve türkçeye çok hakim. Ayrıca tüm bilimsel veriler yabancı dil öğrenimi için en uygun yaşın 3-5 olduğunu söylüyor. bu yüzden denemek istiyorum :-)


mmmmm

Merhaba Fatos,

Cocugunuz 27 aylik olduguna gore 2 yasini yeni gecmis. "Turkceye cok hakim" derken herhalde sunu kastettiniz: kelime hazinesi 150-200 civarinda, zamir ve bazi edatlari yeni yeni kullanmaya baslamis, soyut dusunme olmadigi icin atasozu deyim henuz bilmiyor. Bir yandan da bu yasta dil meraki cok fazla ve yeni kelimeleri ogrenmek istiyor. Siz onun bu merakini ingilizce kelimeler ogreterek gideriyorsunuz ve boylece Ingilizce konusunda sizin yasadigini eksikligi onun yasamayacagini dusunuyorsunuz.

Ben ise en bastan beri sunu ifade etmeye calisiyorum: anadilini iyi bilmeyen cocuk ne baska bir dili iyi ogrenebilir, ne de dusunce dunyasi gelisir. Dil dusunme araci oldugu icin cocugunuz ne kadar cok kelime bilirse dusunce dunyasi o kadar zengin olur, dogustan getirdigi zeka kapasitesini o kadar verimli kullanir. E siz de Ingiliz olarak dogmadiginiza gore, sizin de cocugunuz Turkce dusunecek. Duydugu seyleri anliyor olmasi ve televizyon izliyor olmasi onun Turkce'ye cok hakim oldugunu gostermez. Turkceyi de cocugunuza daha iyi ogretmek icin de maalesef caba sarfetmeniz lazim. Nasil diyeceksiniz, mesela tekerlemeler bilmeceler ogretebilirsiniz cocugunuza. Her gun kelime hazinesine yeni bir tane eklemeye ozen gosterip bunlari kullanmasini tesvik edebilirsiniz.

Yine kisisel tecrubemden yola cikarak ornek verecegim. Isim geregi 30-35 ulkeye gittim(egitim vermek ve birtakim kisa projeler icin) ordaki meslektaslarimin aileleri ile de tanisma sansim oldu. Sunu soyleyebilirim ki Almanya, Fransa, Ingiltere, Cin, Rusya vb gelismis buyuk ulkelerin hicbirinde cocuklar ortaokuldan once yabanci dil egitimine baslamiyor. Nerde bir somurge var(Urdun, Fas, Afrikanin geneli vs) hepsinde bir yabanci dil merakidir gidiyor. Bazi anneler goruyorsun "Cocugum Ingilizceyi Arapcadan iyi biliyor" diye ovunuyor resmen. Bu ulkelerin yetiskinleri sakir sakir Ingilizce ya da Fransizca konusuyor ama Ingilizler ve Fransizlar bunlarin sivesiyle ve yaptiklari kucuk hatalarla dalga gecip duruyor.

Saglicakla kalin.


fatos

Yeniden merhaba bsen,

Tecrübelerinize saygı duyuyorum. Ama verdiğiniz örneklerdeki gelişmiş ülkeler, bir yabancı dil öğrenmeye çokta muhtaç değiller. Bir ingiliz, fransız benim ülkemde dil bilmeden gayet iyi yaşayabiliyor. Ayrıca belki onların ortaokul seviyesinde verilen eğitimleri bizdekinden daha iyidir ve o zaman başlasalarda başarılı olabiliyorlardır. Ama benim ülkemde öyle değil. Örnek kendimim zaten. Takdir edersiniz ki bir yabancı dil öğrenmek yaşadığımız çağda bir gereklilik. İnternette bir araştırma yapacak olsanız bile önünüze çıkan sayfaları anlamak için buna gereksinimimiz var. Ve montosseriye göre en iyi dil öğrenme yaşı 3-5 arası. Yani bir ingiliz kadar dile hakim olmadığım için oğlumun yabancı dil öğrenme şansı hiç olmayacak mı? 

Sanırım bir yanlış anlama olmuş. Oğlum henüz tv izlemiyor ve şuan 2.5 yaşında. Oğlumla zaten bol bol kitap okuyarak, şarkı ve tekerlemeler söyleyerek vakit geçiriyoruz. Kelime haznesinin kaç olduğunu bilmesem de etrafımdaki çocuklara bakarak yaşından ilerde olduğunu söyleyebilirim.  

Çocuğunuzun şartlar gereği 3 dilli yetiştiğini söylemişsiniz. Yapılan araştırmalara göre bebeklerin aynı anda 7-8 dili öğrenmeleri mümkün. Eminim sizde şartlar elvermeseydi de, çocuğunuza yabancı dil öğretme girişimlerinde bulunurdunuz. Çünkü, maalesef çok güzel olan dilimiz yeterince global değil. Aldığımız ürünlerin etiketini okuyabilmek için bile farklı bir dile ihtiyaç duyuyoruz.

Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi yoğun bir öğretme çabası içerisinde değilim. Ama oğlum talep ettikçe de vermek konusunda kaçınmam.

Çocuk eğitiminde maalesef 2. şanslarımız yok. Her anne çocuk ilişkisi özel ve birbirinden bağımsız. Yani benim çocuğum için doğru olan başkası için yanlış olabilir. İçimdeki ses, oğlum talep ettikçe vermem gerektiğini söylüyor.

Bu yüzden denemek istiyorum. O istemediği an bırakırım zaten. İlgilenip tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Mutlaka onlardan da özümseyeceğim şeyler olacaktır.

Sevgiler.mmmmm

Secimlerinize saygi duymakla birlikte bazi yanlis anlasilmalari duzeltmek istiyorum. Ingilte, Fransa, Rusya gibi ulkeler sizin dusundugunuz gibi ihtiyac duymadiklarindan dolayi Yabanci dil ogrenmiyor degil. Onlarin devlet politikasi bu. Fransa'da mesela birine Ingilizce birsey sorarsaniz sizi anlar ama fransizca cevap verir. sebep olarak da "madem ulkeme gelmis dilimi ogrensin" der. yani buyuk ulkelerin insanlari kendi dillerine sahip cikiyor. somurge ulkeler ise kendilerini kucuk gorup ingilizce fransizcayi yucelestiriyor.

Turkce'nin global bir dil olmadigi konusunda da yaniliyorsunuz. Dunyada toplam 500.000.000 (yazi ile besyuzmilyon) kisi Turkce ve lehcelerini konusuyor. Belki Ingilizce kadar yaygin degil dilimiz, ama Ingilizlerden daha cok sevilen bir millet oldugumuz kesin. bunu gormeni icin Fas'tan Endonezya'ya bir yolculuk yapmaniz yeterli.

Oglunuzu degerlerimize sahip cikan iyi bir insan olarak yetistirmenizi diliyorum.

Sevgiler


Reyhannn

bsen merhaba,

sizin çocuğunuz var mı acaba? belirtmemişsiniz profilinizde..Cevaplamak için Üye ol