Uykudayken çiş kaçırmaya başladık

harik soruyor: 6

Merhaba,

Bezi bırakalı 1,5 ay oluyor. Bu süre içinde nerdeyse sabahları hep kuru kalktık. Hatta bazı geceler çişe bile kaldırmıyordum. Geçen hafta tatildeydik tedirgin oldum gece ıslatır mı diye, ve oğlum beni üzmedi kuru kalkmıştı hergün. Ancak eve döndüğümzden beri son 2 gecedir ve gündüz de dahil uykusunda çiş kaçırmaya başladı hemde bir gecede 2 kez. Tabi gece altını ıslatınca kıyamıyor altını ve yatağını değiştiriyorum.( yanıma alıyorum) Uyanık olduğumuz zamanlarda çişini söylüyor kaçırmıyor. Şimdi niye böyle oldu? Nasıl davranmalı? Çarşaf yıkamaktan değiştirmekten yoruldum ve sanırım uzun süre böyle gidecek. Çocuğa bu durumu nasıl anlatmalıyım?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


maviboncukk

Gec sık çişe kaldırsanız? Belki d yanınıza aldığınız için çil kaçırmak işine geliyordur.


YDA_PSK_EZGINARAT

Kesinlikle yeniden beze dönmeden, istikrarlı bir şekilde gece tuvalete kaldırmaya çalışmalısınız... Kendinize bir tablo hazırlayın, geceleri yatağına kaçırdığı ve tuvalete yaptığı çizelgeye bakarak uzun vadede durumu gözlemleyin... Tuvalet eğitimini kazanmış çocukların yeniden kaçırması çok alışılagelmiş bir durum olsa dahi takip edilmelidir..Çünkü altında mutlaka bir sebebi mevcuttur. Yer değişikliği hava değişikliği yemek düzeni aile içi düzen vs.... Bu dönemde yanınıza almamanızı da ayrıca tavsiye edebilirm...


meltemy

merhaba,

şuan tam olarak aynı durumdayız, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım...
harik; nasıl atlattınız bu durumu, nasıl bir yol izlediniz? 
ya da benzer durumları yaşayan anneler, öneri ve deneyimlere ihtiyacım var


Anne_Ebe

Hersey yolundayken gece cis kacirmalarinin baslamasi olasi idrar yolu enfeksiyonununu dusundurur.Mevsim malum usumeside cis kacirmasina neden olabilir. Gece cise kaldiracaksaniz uykuya dalmasindan sonraki ilk 1-1,5 saat sonra kaldirin. Usumedigini dusunuyorsaniz bir hekime basvurun.idrar yolu enfeksiyonu yonunden bir idrar tahlili isteyebilir.


meltemy

anne_ebe; dediğiniz gibi belli saatlerde her gece 2 kez kaldırıyorum ama olur da kaldıramazsam uyurkalırsam mutlaka yatağa çişini yapmış oluyor... üşütme bizim de aklımızda çünkü hiç üzerini örttürmüyo,bu duruma dikkat ediyoruz şu aralar,bir de kreşe başladık 2 ay kadar oldu orda da belki üşüyor ara ara farkında olmadan... ama hiç idrar yolu aklımıza gelmemişti, teşekkür ederim bilgi için.


Anne_Ebe

rica ederim :)Cevaplamak için Üye ol