geceleri beni emzik olarak kullanıyor

yaltuntas soruyor: 10

Bebişlerin memede uyuması, gece uyanıp meme istemeleri ve bundan nasıl vazgeçecekleriyle ilgili çokca soru sorulmuş ancak benim sıkıntım biraz daha farklı.  Benim kızım bende sadece memede uyuyor  ancak ortamda ben yoksam ayakta sallanıp, kucakta pışpışlanıp çok rahat uyuyabiliyor. Bizim esas sorunumuz geceleri emziği düşmüş gibi uyanıp direk ağlamaya başlaması ve  meme araması, memeye değer değmez de tekrar uykuya dalması. Yani bu öyle gece beslenmesi veya açlıktan uyanma gibi bir şey değil.  Benim yerime babası kalkarsa kucağında pışpışlayıp uyutabiliyor ama bazen çok ağlıyor, uyumuyor, dayanamayıp ben alıyorum yine memeye gelir gelmez sakinleşip geri uyuyor.   Bu bütün gece böyle defalarca sürüyor. zaten çoğu zaman birkaç yat kalktan sonra kendi yatağımıza alıyoruz, kendi uyanır uyanmaz hemen memeyi bulup, iki cuk cuklayıp sonrada popişini dönüp  geri uyuyor. Şimdi gece uykusuzluğu bir şekilde tolere ediyorum ama yaklaşık bir ay sonra işe başlayacağım o zaman nasıl olacak hiç bilmiyorum.

Bu döngüyü nasıl kırabilirim, kızımın beni emzik olarak görmesini nasıl engellerim, bu konuda  tecrübesi, fikri olan anneler varsa şimdiden çok teşekkürler.              

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


barok

valla biz de aynen böyleyiz  işe gidiliyor alışıyor insan 2 yaş memeyi kesme dönemini iple çekiyoruz :) 


yaltuntas

Yalnız değilim desene barok :(( Biliyorum başa gelen çekilir ama bir umut bekliyorum biri bir şey der, dünyam değişir diye


ozgu_naz

valla biz de aynen böyleyiz. artık o memeye gelmiyor beni çekiştirip buluyor memeyi. bazen göğsün açık kalıyor uykuya daliyorum bakıyorum ene yapışmış:) 2 emiyor uyuyor bazen de saatlerce ağzından bırakmıyor kızıyor. anca memeden kesince sanırım düzene giricez


lopikcim

Emzik denediniz mi? Bıraktırması ayrı bir dert ama , ben mesela artık yavaş yavaş düşünüyorum nasıl bıraktıracağımı.....


senem

Ah Yasemin, seni rahatlatacak bir cevabım yok ne yazık ki. Tek diyebileceğim, geçecek!! Hatta ilerde bu günleri hatırlamak için benim gibi blog yazılarına dönmen bile gerekebilir :)) Bak ben blogumda şunu buldum, paylaşayım istedim: http://cikolatalipasta.blogspot.com/2009/11/anneler-bilir-mi.html

Çok kocaman öperim Damla miniğini :)CokBilmis

Bir süre uykusuz kalmayı ve bebeğinizin ağlamasını tolare etmeye hazırsanız, ben şöyle çözmüştüm:

Memede uyumasına izin vermedim. Her istediğinde meme verdim ama tam uyuyakalacağı sırada dikleştirdim. Dik konuma gelince oyuncak bebek gibi gözlerini açıyordu. Tekrar meme istiyordu. Yine meme verip yine uyuyacakken gene dikleştiriyordum. En sonunda uykuya yenik düşüp uyuyordu. Bir süre bu durumda ısrar edince zaten memede uyuyamayacağını anladı.

Kızım 25 aylık ve çalışıyorum. Hala emiyor. Gece de meme emmeden uyumaz. Ama bu yöntemi kullandıktan sonra asla memede uyumadı.

Şimdi gene bazı anneler "Ağlatmayın. Memede uyuması sağlıklıdır. Yanınızda uyutun. Öğrenilmiş çaresizlik deneyimi yaşatmayın" filan diyeceklerdir :)

Aile yatağı, öğrenilmiş çaresizlik, memede uyumanın bebeğe psikolojik faydaları gibi bilim adamlarının araştırmalarını okuduktan sonra hala uygulamak isterseniz, ben uyguladım ve istediğim sonucu aldım, sizi de bilgilendirmek istedim :)

Not: Tracu Hogg'un yatır kaldır yöntemine benzer bir yöntem uygulamış oldum ben de. Siz de belki kendi kızınıza uygun bir yöntem geliştirebilirsiniz.


yaltuntas

Teşekkürler arkadaşlar, Lopikcim emziği 2-3 aylıkken denemiştim hatta değişik değişik emzikler almıştım ama hiç birini almadı direk attı.  Şimdi bir yaşında oldu artık almaz herhalde, bilmiyorum denemedim. 

Senemcim, yazını okuyunca kendimi görmüş gibi oldum. Hele şu sırtını yay gibi yapıp kendini yatağa koydurmama durumu aynen geçerli.  
Esma ve çokbilmiş tracy Hogg değil de Kim West diye amerikalı bir kadının çocuğa kendi kendine uyumayı öğretmek üzere yazdığı bir metodu bayağı hatmettim (aslında yatır kaldıra da benziyor) kendimi şartladım ağlayacak ama bu onun iyiliği için olacak falan diye. Eşimi hazırladım zor bir hafta olacak, bir şekilde geçirecez diye. Pazartesi gecesi emzirdim koydum yatağına, ne olduğunu anlayınca öyle ağlamaya başladı, kucağıma alıp memeye götürmeyince de öyle kriz geçirdi ki yaklaşık 15. dakikada "napıyorum ben yaa, bir yılda bu kadar ağlatmadım ben kızımı" diye kendimde ağlamaya başlayarak memeye soktum çocuğu o da öylece kaldı. Bilmiyorum  tekrar ne zaman cesaret ederim. Ben pek becerikli değilim galiba böyle konularda, sevgilerimle
 


CokBilmis

15 dakika kesintisiz ağlatmak bence de fazla. Ben bunu kastetmemiştim. Mesela yatağına koyarken sen de yanına yat. Ağlamaya başlamadan pişpişlemeye başla. Ağlar gibi olunca dikkatini dağıtmaya çalış. Ninni, popoya pat pat, bağıra bağıra şarkı söylediğimi bilirim. Maksat ağlamasına gerek olmadığını, afrklı bir yöntemle uyusa bile güvende olduğunu hissettirmek. Gene koynunda olsun yani.
Zaten bir anne normal ağlama ile uykusuzluğun getirdiği sıkıntı ağlamasını ayırt edebilir. Eğer güvensizlikten kaynaklandığını hisettiğin bir ağlama ise seni rahatsız eder. Tracy Hogg'ûn mantra ağlaması dediği uyuyamamadan kaynaklanan bir ağlama ise (mesela kızım büyüdü, şu anda bazen zorla ağlamaya çalışıyor, gidip aynaya bakarak filan ağlıyor) :) bunu da ayırt edebilirsin ve bu tür ağlama eğer anne kendinde "ben yetersiz bir anneyim" gibi bir zorlama hissetmiyorsa, anneyi rahatsız etmez.

Benim dediğim sen yanında yatarken ve onu sevip, kulağına ninniler mırıldanırken ağladığı kısa bir süre. Zaten normal bir insan ortalama 20 dakika içinde uyur. Eğer çocuk 30 dakika içinde uyumuyorsa daha fazla zorlamak anneyi de çocuğu da yorar.

Sizin kız memeyi uykuda dalabilmek için bir araç olarak kullanıyor. Onun yerine başka bir şey vermeniz lazım. Benimki mesela ninni ve saç ister çok yorgunsa. Saçımla oynar ve bir yandan da "anne, dandi" der. Anneannesiyle uyurken ise masal istiyor. Annemin söylemesine göre daha masalın ilk cümlelerinde uykuya dalıyor. Çünkü onun için masal bir uykuya dalma bir güven duyma aracı. Uykuya dalarken yanındaki insanlardan ayrılıyor. Bu ayrılış sırasında yanında güven duyacağı bir şey olsun istiyor. Şimdiye kadar bildiği tek şey meme. Bu nedenle memeyi istiyor. Ama sen ona güven duygusu verecek başka şeylerle tanıştırabilirsin. Dediim gibi annenin parmağı, saçı, poposuna hafifi okunuşları, sırtını hafif hafifi kaşıma, saçlarını okşama, anne sesinden bir ninni, dinlendirici bir masal vs vs. Her şey olabilir... Bence meme olmak zorunda değil ve hatta olmamalı.

(Birçok anne çocukları 2 yaşına gelene kadar neredeyse günde 24 saat emzirdiler. Ama herkes kendini bilir. Ben tek çocuğuyum. Öyle kardeşlerimle filan güreşerek büyümedim. Fİziksle acıya kesinlikle gelemem. Meme emzirmek zorluyor beni. Bir de sağ meme ucumdan bir et parçası koptu kızım 3 aylıkken. Doktor emzirmeyi kesene kadar iyileşmez dedi. Hala zorlayınca acıyor. Benim öyle tüm gece emzirmek, memeyi 20 defa ağzına sokup çıkarmasına izin vermek gibi bir lüksüm zaten yok. Olsa da kullandıramam, en katlanamadığım şey fiziksel olarak rahatsızlık hissetmek. Sen de işe başlayacakmışsın. Kendi uykunu feda etmeye hazırsan, işin uykusuzluğu kaldıracaksa emzir gitsin tüm gece. Ama dayanamayacaksan uykusuzluğa beraber uykuya dalmanın bir yolunu bulman lazım)yaltuntas

Teşekkürler çokbilmiş, yanına yatıp meme vermeyince nerdeyse yakamı yırtıyor, yüzümü ısrmaya çalışıyor. Biraz sinirli bi kuzu:) Uyku arkadaşı vermeye çalışıyorum ama onunla da hiç ilgilenmiyor, bakalım yavaş yavaş tekrar deneyeceğim.


CokBilmis

Hah, sen siniri gel de bizde gör :) Saçlarımı yoluk yoluk yapıyor, sabahları yataktan tutam tutam saç topluyorum (Allah'tan saçlarım gür) :)

Ya herru ya merru :) Eğer memeden eksmek istiyorsan, yoluklara katlanacaksın. Vermemek konusunda ısrarlı olursan (gerçekten bir ihtiyaçtan dolayı istemediğine eminsen tabii), kuralı öğrenecek ve ihtiyacı olmadna talep etmeyecektir.

Bir de şimdi aklıma geldi, en önemli kural aslında: ANLAT.

Hem öncesinde, hem de olay anında.

"Gece olup karanlık olunca meme uyuyor kızım. Karanlıkta meme yok"

"Şimdi ışık yok, her yer karanlık. Bakalım pnecereden, aaaa herkes uyumuş, sokakta kimseler yok. Amca uyumuş, hala uyumuş, teyze uyumuş, teyze kızı uyumuş, üst komşu kızı uyumuş vsvsvs. Meme de uyumuş. Hadi biz de uyuyalım"

"Meme uyanırsa uykusunu alamaz, içinde süt kalmaz sonra bebeğim. Hadi bırak  o uyusun, içi süt dolsun, biz seninle ninni söyleyelim"

"Aaaa, güneş doğmuş. Sabah olmuş.Işık gelmiş. Meme süt dolmuş. Hadi meme emelim"

Bir de ben çok zorlandığım bir gün memeye sirke sürmüştüm. "Meme yorulunca acı oluyor" demiştim. Yalandna hoşlanmam, doğru mu yaptım bilmiyorum ama işe yaramıştı. Gerçi pek de yalan sayılmaz, meme acı olmuyor belki ama benim canımı acıtıyor :) Neyse işte belki bu yöntem de denenebilir "Geceleri meme acı oluyor. Işık olunca tatlı olacak" gibi. Doğru bir yöntem mi bilemiyorum ama?Cevaplamak için Üye ol