geceleri beni emzik olarak kullanıyor

yaltuntas soruyor: 10

Bebişlerin memede uyuması, gece uyanıp meme istemeleri ve bundan nasıl vazgeçecekleriyle ilgili çokca soru sorulmuş ancak benim sıkıntım biraz daha farklı.  Benim kızım bende sadece memede uyuyor  ancak ortamda ben yoksam ayakta sallanıp, kucakta pışpışlanıp çok rahat uyuyabiliyor. Bizim esas sorunumuz geceleri emziği düşmüş gibi uyanıp direk ağlamaya başlaması ve  meme araması, memeye değer değmez de tekrar uykuya dalması. Yani bu öyle gece beslenmesi veya açlıktan uyanma gibi bir şey değil.  Benim yerime babası kalkarsa kucağında pışpışlayıp uyutabiliyor ama bazen çok ağlıyor, uyumuyor, dayanamayıp ben alıyorum yine memeye gelir gelmez sakinleşip geri uyuyor.   Bu bütün gece böyle defalarca sürüyor. zaten çoğu zaman birkaç yat kalktan sonra kendi yatağımıza alıyoruz, kendi uyanır uyanmaz hemen memeyi bulup, iki cuk cuklayıp sonrada popişini dönüp  geri uyuyor. Şimdi gece uykusuzluğu bir şekilde tolere ediyorum ama yaklaşık bir ay sonra işe başlayacağım o zaman nasıl olacak hiç bilmiyorum.

Bu döngüyü nasıl kırabilirim, kızımın beni emzik olarak görmesini nasıl engellerim, bu konuda  tecrübesi, fikri olan anneler varsa şimdiden çok teşekkürler.              

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


yaltuntas

Gündüz abuk sabuk zamanlarda meme istediğinde bu anlatma işine giriyorum (meme yorulmuş dinlenip sana süt yapcakmış falan)  ama gece denemedim bakalım, olabilir eminim çıldıracak, hiç dinlemeyecek ama en azından fikre alışmaya başlar


yuksel_

çokbilmiş, yazdıklarını hayranlıkla okudum, belli ki bu uyku mevzusuna çok kafa yormuşsun :)
bizim bu kadar yoğun bir uyku sorunumuz olmamıştı, o yüzden bu kadar detaylı öneriler veremiyorum. Aslında emzik olarak kullanıyor ifadesi tam olarak doğru, çünkü rüya da ağzınan emziği düştüğü için uyanırdı yanına gidip emziğini verip az biraz pışpışlayınca geri dalardı. Ama bunda 10 aylıkken emmeyi bırakmasının çok etkisi var. İşin içinde emme olduğu için sen emzirme, memeden kes, gece baba uyutsun diyemiyorum kolaylıkla. emebildiği kadar emsin bence. Ama eğer, gece uyanmalarında aslında memeye geldiği halde emmeden geri dalıyorsa süt verme anlamını yitirmiş demektir. Emzik de almadığına göre onun yerini tutacak bişey lazım...annenin eli, saçı, burnu vs..mesela biz hala Rüya'nın eli ağzımın içinde yanyana yatarak uyuyoruz. bir arkadaşımın oğlu annesinin kulak memesini oynayarak uyuyor. yani çokbilmişin dediği gibi, meme olmayan ama onu güvende hissettirecek başka bişey.
bana sürekli ağlatma ve odada bırakıp çıkma yöntemleri hiç akıl karı gelmiyor. evet tabii ağlasın, ama bu arada güven duygusu zedelenmemeli. yanına yatmak, pışpışlamak, şarkı söylemek gibi şeyler faydalı olabilir. Bir de sen değil, baba kalkmalı mesela mümkün olduğunca...

ama Senem'in dediği gibi: Geçecek...inan bana geçecek :))


kebirealtan

UC yıl gecmis aradan simdi yazdıklarınızı okuyunca kendi gördüm. Ve cok merak ettim acaba suanda ne durumdasınız. 3yil sonunda acaba gece emzirirken her istediginde emzirirken anne babasının koynunda yatan bebekler büyüdükleri zaman ne oldu. Gece kesintisiz ne zaman uyumaya başladılar memeden nasıl ayırdınız. Ne zaman emzirmeyi bıraktınız. Kısaca yazar mısınız?

Ben 12 aylık anneyim ve 12 aydır kesintisiz 4saat uyumadım. Ben olmediysem kimse uykusuzluktan ölmez diyorum çünkü Gunduz uyumayı beceremeyen bir anneyim :) geceleri beni emerek

Uyuyan koynumuzda uyuyan bir oğlum var. Ne zam bitecek ya da bitecek mı gercekten merak ediyorum.

Tecrubelerinizi paylaşırsanız cok sevinirim.

Sevgiler

Kebire


gokcey

Sevgili kebire sende yalnız değilsin bende aynen o durumdayım 10 aylık bir kızım var ve gecekeri saat başı kalkıp emiyo beni. Gündüzleride sadece yarım saat uyuyo 45 dk olunca şükür uyudu bugün diyorum :) bende senin gibi uykuya hasret bi anneyim.


kebirealtan

Allah kolaylik versin gercekten uykusuzluk zor benim Tek derdim uykusuzluk :) 9 aylikken ayaklandı yerinde durmayan cok meraklı hareketli bir oğlum var. Cok şükür ama uykusuzluk gercekten ınsanda hal bırakmıyor.

12.5 aylık oğlum. Ve hala geceleri saatte bir bazen iki saatte bir uyanıyor. Gunduz uykuya gecmekte sorun Var daldiktan sobra ben yanindaysam uzun degilsem 45 dk uyuyor. Ama eger senin ki dis cikartiyorsa ondan da uyaniyordur

Uyandigi anda mememi ağzına alıp emerek uyuyor bende de hal kalmadığı İcin alıp esim ilei aranıza o emerken ben uyumaya çalışıyorum. Bazen gece gozleri kapalı üzerinde meme ararken buluyorum. :))) Emzirmemezlik yapmadım. YapmAyi da düşünmüyorum. Sadece 3 sene once nenzer sorunlari yasayan arkadaşların hikayelerini merak ediyorum. Ne zaman oda ayrıldı yatak ayrıldı düze ki uykuya geçildi nasıl emzirmeyi bıraktılar vs.bpolat

Merhaba bug gunler gecip gidiyor. Oglumda 2 yasina kadar beraber emzirerekuyuttum. Kizimida aynen uyutuyorum. Kizim zorlasada oda buyuyecek. Ogluma gece sutu vermedim, simdide ne su ne sut ne gece tuvalete kalkmiyor, umarim bizim ufakliklarda zamani gelince oyle olurlar. kolayliklar diliyorum


yaltuntas

Kebirealtan merhaba, 

Öncelikle üç yıl önce yazdığım soruya ve verilen cevaplara baktım da, benim de sana ilk diyeceğim merak etme hepsi geçecek.  Hatta ben kendi sorumu okurken "aaa bu kadar kötü müydü o zamanlar, yok ya emiyodu uyuyodu işte " falan diye düşündüm, inan bana:))
Şimdi ben sana kısaca bizim durumumuzu özetleyeyim. Soruda da soylemişim bir ay sonra işe başlayacağım diye. Ben kızım 13 aylıkken işe başladım. işten eve döndüğümde kızım beni görünce direk "meme meme" derdi. Yani eve gelen anne değil meme, o derece:)
18 aya kadar yarı uykulu yarı uykusuz biraz bizim yatakta biraz kendi yatağında geçti. Bu arada tabi işe git gel, arada ayda 2-3 nöbet doğru dürüst süt de kalmadı, ben karar vermiştim 18 aylık olunca bıraktırıcam diye, ne kadar doğru bilmiyorum benim cok işime yaradı, ucuna salça sürdüm çünkü öyle kırmızı kırmızı görünce yara falan oldu sandı, ben de "meme çok acımış annecim süt yapamiyacak artık " dedim. Öylece bitti, ilk bir kaç gece babası uyuttu, her uyanışına o kalktı, umudu kesti memeden.
Devamında da yatmadan önce bardak sütünü içti, mutlaka kitap okuduk yanında sarıldık yattık, ne gece uyanması kaldı, ne meme aranması.
Bu arada şoyle bir durum var benim kızım hala bizim yatakda yatıyor. kendi odasında ve yatağında çok nadiren uyuyor. Uyuduktan sonra biz yerine götürünce de bir zaman sonra kalkıp geliyor. Ancak ben bunun biraz da bizim tercihimiz olduğunu düşünüyorum, yani biz hiç ısrarcı olmadık illa kendi yerinde uyusun, oraya alışsın diye. ( bizim ki biraz buldumcuk, 40'ından sonra yapınca çocuğu)  
Yazdıklarım yararlı oldu mu bilmiyorum ama moralini bozma  mutlaka düzene girecektir. 
sevgilerimle


kebirealtan

Merhaba bpolat oğlunuz simdi kac yasında yatağında uyumaya başladığı zaman zor oldu mü? Odasını ayırdığınız zaman neler yasadınız ve memeden nasıl ayırdınız? :) zor olmaz ise cevaplarsanız cok sevinirim :)

Bende iki yasına kadar emzirmeyi ve bizimle birlikte uyutmayi dusunuyorum cunku yanimda daha uzun uyuyor belli ki daha huzurlu bazen istemiyor anliyorum sicak oldugu zaanalar daha cok yapiyor bunu odamizdaki yatagina koyuyorum uyanip beni al diyene kadar orada yatiyor. Ama havalar kotulediginden beri yatagina koyamadim Gunduz uykularında bile beni yanında istedi :) bir de biz 15 gün önce cok hasta olduk imimizde agir grip gecirdik ilcasiz iyilesmemiz uzun surdu tüm düzenimiz bozuldu Hastayken beni esir etti tüm gün kucagimda yatıp sadece beni emmek ve kestirmek istedi kıpırdayamadim bile sonra da soğuklar geldi. Bizde durumlar boyle devam ediyor. Tek endişem memeden ayrılırken kendi yatağına geçerken zorluk yasamamız?kebirealtan

Yaltuntas cevabını simdi gördüm :) cok tesekkur ederim benim ki de buldumcuk merak etme :)) 38 de anne baba olduk bizde belki ondandir bizim de koynumuzda yatması cok hoşumuza gidiyor. 12.aydayiz Demekki 5-6 ayımız ya da artık bilemesin en fazla bir senemiz daha var ne yapalım :)) hep bizimle yatacak değiller ya bir süre sonra bence de öğrenecekler yataklarını.

Basta da dedim ya gercekten değerli cevaplarınız benim İcin usenmeyip yazdığın İcin tesekkur ederim. Minik kızını op benim İcin

Sen çalışmışsin cok daha zor ben en azından is gitmeyeceğim buna şükredeyim :)))

Aslında zor olan uykusuzluk baska bir zorluk yok mesela bu aksam da 9.30 gibi uyudu 3kere uyandi emdi uyudu emdi uyudu :))) biraz evvel sut yaptım icti yine uyuyor üzerimde bende bunlari yazıyorum bu kadar uyku bölününce ınsanda yoruluyor.

Sevgiyle saglikla kalın.


bpolat

Tekrar mrb, gecmis olsun, oglum yedi yasinda. Hala ayni yatakta yatip uyuyoruz, hem kardesiyle birlikte.

Kardesi oolmadan once kendi ytaginda kitap okuyup ya da sohbet edip, uyumasini beklerdim, daha kucukken ayagimda da sallyarak uyuturdum. Memeden ayirmak iki uc gun ugrastirdi. Meme uf ooldu dedik o zaman babannesi ayaginda sallayip uyuttu. Ama kizim kendi birakana kadar emzirmeyi dusunuyorum.Cevaplamak için Üye ol