Bogazina kaciyor gibi???

esranevra soruyor: 8

5 bucuk aylikken meyve pureleriyle basladik ek gidaya zaten ezerek verdigim gidalari hep diliyle geri itti simdiyse yedi aylik oldu ve artik herseyi pure yapmak istemiyorum, ama kucucuk parca bisey versem bile bogazina kaciyormus gibi yapiyor cikarmaya calisiyor aslinda yutabiliyor ama refleks haline getirdi sanirim ilk basta cikarmayi deniyor. Bazende geviyormus gibi yapip sorunsuz yutuyor ne yapmam lazim bilemedim moralim bozuluyor herseyi pure yapamam ki bu gidisle alisamicak diye korkuyorum normal yemek yemeye😞

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


CokBilmis

Bizim dilimizin arka tarafına bir şey kaçtığında öğürürüz ya? Bebeklerin öğürme refleksi çok daha öndeymiş. Yani dillerinin yarısına değen sert cisme öğürerek tepki veriyorlar. Bebeğinizin ağzındakini çıkartmaya çalışması gayet normal anlayacağınız.

Bebeğinizin ağzına yemek sokarken dilinin yarısından sonrasına doğru akıtın. O noktadan sonra istese de geri çıkaramıyor, mecburen yutuyor. Böyle böyle alışacak pütürlü yemeye. Bir de eline verin. mesela bir dilim elma verin eline. Eğer hevesli bir bebekse kendi kendine, öğüre öğüre yediğini göreceksiniz. Böylece öğürmesinin o besini yemek istememesi ile alakalı olmadığına bizzat şahit olabilirsiniz. Yani çocuk aslında yemek istiyor ama fiziken öğürmek zorunda kalıyor.


esranevra

Cok rahatlatici bir cvp oldu bende sadece benim kizim oyle yapiyor saniyordum 😊 eline bir gida vermeye korkuyorum bogazina kacacak diye aslinda yanlis yapiyorum ama riski goze alamiyorum


fistikcik

Bizim biraz farklı bir deneyimimiz var bu konuda. Kızım sadece yemek istemediği, tadının ya da dolusunun hoşuna gitmediği şeyleri öğürür ya da ağzından geri çıkarır.
Hoşuna giden şeyleri ise ne kadar sert ya da yutması zor olsa bile bir şekilde yer. Bu en başından beri böyle oldu.
Öğürdüğü şeyleri zorla vermeye çalışmamanızı tavsiye ederim. İstemediği bir besinin yerine başka şeyler önerin. Ve kesinlikle bırakın kendisi elleriyle yesin. Damağıyla ezebileceği ama elinde dağılmayacak kadar yumuşaklıktaki herşeyi (fındık gibi sert ve küçük yuvarlak besinler hariç) eline verebilirsiniz.


Sanemm

Boğazına kaçıyormuş gibi çıkarması içgüdüsel bir koruma refleksi. Önce tükürmeyi ve çıkarmayı öğreniyorlar ki böyle bir durumla karşılaştıklarında kendilerini koruyabilsinler.


Bu durumda sizin hiç tepki vermeden yedirmeye devam etmeniz iyi olur. Eğer tepki verirseniz (olumlu-olumsuz farketmez) bu tavrının dikkat çekici olduğunu anlar ve daha fazla tekrarlayarak alışkanlık haline getirir.

Ancak söylemeliyim bu durum 3 ay kadar devam edebilir, sabırla görmemişcesine, her tükürdüğünde tekrar vererek bu aşamayı katedebilirsiniz.iflah_olmaz

ben bu süreci 4-5 ayda anca atlattım.ama atlattım:-))aynen öğürme refleksi çok kuvvetliydi oğlumun.gözetimim altında eline yiyecekler verdim.damağında eze eze yerdi:-))ama çok kusmuk temizledim:-))kafayı duvarlara vuruyodum...yavaş yavaş düzeldi.10.ay civarı öğürmeden yemeyi öğrendi.

ama en akıllıca davranışı okuduklarım sonrası rondo,blendır kullanmamakla yaptım.en başndan beri herşeyi çatalla ezdim.gelin görünkü maalesef iştahsız bi oğlum var.zamanla buna da alıştım:-))size kolay gelsin diyorum:-))bol iştahlı günleriniz olsun:-))

 


mert_mert

bende hep blender yaptım yaşına kadar belkide 14 aya kadar sonra eline bişeyler vere vere alıştı şimdi zaten blender yok çok oldu blendersız hayata geçeli..ama ben alıştırmaya çalıştığım zamanlar dilinin istine koymaydım sağ sol taraflara damağının oraya koyardım gıdayı çünkü dilinin üstüne ne zaman koysam öğürüyordu ama yana koyunca ezip yutuyordu..belki işine yarar..halen dr gittiğimizde dr bğazına bakmak için diline çubuğu deydirse öğürür dilleri çok hassas..


neretva

Bebeklerdeki dilin bu itme refleksi farklı zamanlarda geçiyor. Bazı bebeklerde 6. ayda bazılarında daha geç. Bu sebeple yurtdışında ek gıdaya 6. aydan geç geçenler de var. Öncelikle refleks mi yoksa sevmediği için mi öğürüyor bunu anlamaya çalışın. Mesela tatlı bir meyve yerken de öğürüyor mu? Evetse, farklı seçenekler sunarak vermeye devam edin derim. Silikon veya minik tahta kaşık kullanıyorsanız o kaşığı 1 salise fazladan bebeğin ağzında tutmak çok işe yarıyor. Alışması zaman alacak ama herşeyi blendırdan geçirmemeye çalışın. Öylesi ileride size daha çok problem çıkarır. Öğürmeden yutabildiğinde onu alkışlayın, tebrik edin. Eline birşeyler vermeyi deneyebilirsiniz. Ama benim oğlum 13 aylık olana kadar önüne koyduklarıma elini bile sürmedi. 13. ayda birden ağzına götürdü. Yemese de yiyecekleri önüne koyun parçalasın, tanımış olur hiç olmazsa. Eğer her yiyeceğe aynı tepkiyi vermiyorsa öğürdüklerini birkaç hafta vermeyin ve sonra tekrar deneyin.


esranevra

Cvplariniz icin cok tskler sevmedigi icin gidalari geri ittigini dusunmuyorum cunku purelerde hic sorun yapmiyor gayet istahli bir bebek tek sorun puturlu yiyeceklerde onuda zamanla ogrenecegine inandim cvplarinizdan sonra tekrar tskler 😊


Cevaplamak için Üye ol