Spinal vs genel anestezi

coffetea soruyor: 10

1. doğumun genel anestezi ileydi.seçenek bile sunmamıştı panik olduğüm için..çok iyiydi.dr.uma güvenim tamdı.(6yıl once)


şimdi ise şehir değiştirdik.ve  hastanelerde hep spinal.genel yapmıyoruz artık...
neden?Son zamanda mı böyle oldu.neden spinal hep_,
 ben ayık olmak veya belden igne olmak istemiyom.?
genel anestezi de direteceğim.
yanlış mı yapıyorum. anlamadım.? ikna olamıyorum.
fikirlerinizi bekliyorum.tşk.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Ayliz

Merhaba,

Anestezi şekli ameliyatın türüne, sizin genel sağlık durumunuza ve hastanın - doktorun tercihleri dikkate alınarak yapılır.

Benim de geçirdiğim bir operasyonda, cerrah lokal anestezi demişti ancak ben de heyecanlı bir yapıya sahip olduğumdan, sağlık durumum da müsade ettiğinden genel anestezi ile olmuştu.

Son yıllarda, spinal ve epidural anestezi bazı sebeplerle daha fazla öneriliyor, özellikle doğum yapacak hanımlara. Diğer ameliyat türlerinde bu kadar yönlendirme yapılmıyor.

 

 


gulsah_ata_mete

Bebegin aldigi anestezi ve annenin toparlanmasina olumlu etkisi nedeniyle, spinal oneriliyor. Ilkinde genel, ikinci de spinal oldum. Simdi olsa ilkini de spinal olurum. Ama siz geneli tercihinizi de saglik durumunuza gore goz onunde bulundurmak durumundalar diye dusunuyorum.

Rahat ve saglikli bir dogum dilerim.


asl22

Bende iki hafta önce 2.doğumumu yaptım..ilki genel anestezi ile oldu ben öyle istemiştim,2.doğum içinde dr.konuştuk genel anestezi dedik buraya kadar sorun yok ,suyum erken gelince sabaha karşı hastaneye giitim drum geldi karnım tok olduğu için 6 saat beklicez dedi,tamam yine sorun yok ..bi kaç saat sonra anestezi dr. Geldi,niye genel istiyomuşum,anlamıyomuş ,resmen son derece baskıcı Bi şekilde fikrimi değiştirmek istedi taki ben salya sümük ağlamaya başlayana kadar...sonrada Bi tavırla çekti gitti..şok olduk niye bu ısrar diye tavır zaten çok çirkindi..hala anlayamadım ısrarını..bu arada ameliyat ta o dr. Yoktu ,başka Bi dr.vardı..bence her müdahalenin artı ve eksisi var ,siz ne istiyorsanız öyle olması konusunda fikrinizi soyleyin.son yıllarda epidural anestezi çılgınlığı yaşanıyor diye bizde uymak zorunda değiliz herhalde,seçme hakkımız olmalı.


coffetea

asl22 : sonuçta genel oldunuz di mi?

kardeşim de yaşadı 4 ay once... hiç konuşulmamıştı.ama direk spinal yapmışlar o da şok olmuş genel sanıyordu...zorla ikna etmişler orda zaten ameliythanede.son dakk.da..ben de anlayamadım. neden böyle.? 
iğne masraflı ve pahalı bi yöntem bu dedi dr.sizin için daha iyi... ayıksın dedi.ama ...sanırım sigortadan fazla parası felan almak için mi? ayy hiç güvenim yok sağlık sitemine :((napcam bakalım.


Ayliz

Merhaba,

Doğum sezaryenle gerçekleşeceğine göre zaten önceden tarihi belirlenir, sizde ameliyat gününden iki - üç gün öncesi genel anestezi için hangi tetkiklerin yaptırılması gerekiyorsa doktorunuzla görüştükten sonra yaptırırsınız sağlığınız açısından genel anestezinin bir zararı yoksa spinal anestezi de ısrar etmezler.

Herkesin psikolojisi, bilinç açıkken ameliyat olmayı kaldıramaz ama genel anestezi alınmasında bir sakıncalı durum tespit edilirse de mecburen spinal yapılacak.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için hangisi hayırlı, doğru ise o yöntemle olmasını ve sağlıklı - hayırlı bir evlat dilerim.Taita

Merhaba

Ben de spinal anestezi oldum ancak çok heyecanlaninca beni bayilttilar :) yani hem genel anestezi olmadım hem bayıldım :)


asl22

Coffetea;evet genel anestezi ile oldum.


nilinmasali

Karaciğer enzimlerim yükseldiği için son hafta spinal anestezi yapalım dedi anestezi uzmanı,hiç bir sıkıntı yaşamadım,tekrar dığum yapacak olsam yine spinal derimyavrukelebek

Doktorumun tercihi spinal anestezi olduğu için ve kendisine guvendigim icin tercihini kabul ettim. Igne yapilirken benim yanima oturup benimle konuşup destek oldu ve sonrasinda ameliyat ekibinin neşesi beni çok rahatlatti eşim de yanimdaydi ve bebegimiz doğar dogmaz kontrolleri yapilip onu opmem için yanima verdiler onun heranini yaşadım ve iyki spinal olmuşum diyorum. Sonuç olarak doktorunuzun size yaklaşımı ve doğum ortami çok önemli. Endiseleriniz varsa geneli tercih edebilirsiniz ama spinalde güzel bir deneyim olabilir😊


sLnKA

Eğer spinal anestezide heyecanlanacaksaniz kesinlikle istemiyorsanız dogum zamanından önce doktorunuz ile tabiki Konuşun bu konuyu. Israr ederse de eğer sağlık yönünden bir sıkıntı olmayacaksa siz de Israr edin. Dr-hastane politikası icin size istemediğiniz bir şeyi yapamazlar. Yalnız siz de kararlı olun tabiki.

Naçizane tavsiyem ise spinal anestezi olmanız. Ben denilen doğumumda genel anestezi aldım ama doktorum öyle söyledi ve zaten cok ani olmuştu hiç bir fikrim yoktu. Aradan zaman geçince bebeğimi ilk ben göremedim, ben ayılıp Yanıma getirilene kadar tek basına ve Ağlayarak beklemek zorunda kaldı, zaten erken Doğdu zaten hayatının ilk dakikaları zaten sok olmuş durumda ve annesi yanında degil diye Düşüne Düşüne sinirlerimi bozdun ben. Ikinci hamileligimi yaşarken de illa normal dogum diye bastırdım. Heyhat oğlum son dakika bize kazık atınca yüne ameliyathane yolu gözüktü ama bu sefer ben kesinlikle genel anestezi istemem dedim. Ve evet oğlum doğar doğmaz hemen verin çözün benim ellerimi dedim. Adamlar aşağıda islerini yaparken ben Oğlumu kolladım. Acı degil ama herseyi hissederek dogum yapmiş oldum ve evet cok memnun kaldım. Ha ben sakindim ama siz eğer cok telaş heyecan yapacaksanız mutlaka kendi doktorunuz ve anestezi uzmanı ile görüşün.Cevaplamak için Üye ol