Yürüme çalışmaları

sevican soruyor: 4

Kızım bu aralar yürüme çalışmalarında. Koltuklarda, sehpada tutunup sıralıyor, sürekli elinden tutup yürütmemizi istiyor. Ancak henüz kendi kendine bir yerlere tutunup kalkamıyor, daha doğrusu böyle bir çabası yok, kalkmak için beni kullanıyor. Sizce elinden tutup yürütmek faydalı mı, birkaç kişi yürümesini geciktireceğini söyledi. Ne zaman yürür çok meraktayım.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sahra0072

canım bence sakın endişelenme benim kızım 15 aylıkken yürümeye başladı ve gerçekten elinden tutup yürütmenin faydası olmuyor yalnız şu yöntem bizde biraz işe yaramıştı babasıyla karşılıklı duruyorduk aramızda 1.5 metre falan oluyordu kızım bendeyken hadi babaya git kızım diyordum 2 adım yürüyüp babasına atlıyordu aynı şekil babasıda bana gelmesi için bıraktığında 2 adım ilrleyip kendini bana atıyordu ama zamanla bu 2 3 4 5 adıma çıktı ama bunu sık sık değil arada bir yaptık ve sonra birgün koltuğa tutunup kalktı ve kendi kendine masaya kadar 10 12 adım yürümeye başladı ve o günden sonra alışmaya başladı ve yürüdü biz zorlamadık merak etme sevican kızın kendini hazır hissettiği zaman kendiliğinden yürüyecektir o şimdi cesaretini toplamaya çalışıyor sakın zorlama ters tepki yaparak yürümesini geciktirebilir çok tatlıymış Allah bağışlasın... :):):)


kuzum

http://www.hikayeler.net/yazilar/yazi-yazici.asp?id=142462

yukarıdaki linkteki yazı tüm sorularınıza ve daha fazlasına yanıt veriyor sanırım.


babu

benim oglum birkac haftadir kendisi adim atabiliyor (4-5 metre mesafeyti gidebiliyor) ancak kesinlikle elinden tutup gezdirmemizi tercih ediyor. bir yere tutunup kalkip bize seslenip elini uzatiyor (biz bunu taksi cagirmak olarak adlandiriyoruz :) ) sonra elimizi tutup istedigi yere gidiyor. ustelik elimizden neredeyse hic destek almiyor, sadece tutmayinca kendini guvende hissetmiyor. bz de arada  2 kisi arasinda yuruterek ara ara kendisinin yurumesini de tesvik etmeye calisiyoruz ondan da zevk aliyor. bence kendisi talep ediyor ve zorlanmadan zevk alarak yuruyorsa elinizden tutarak yurumesinde bir sakinca olmaz. sonucta henuz ayakta duramayan cocugu zorla suruklemiyorsunuz ya da kendisi yurumek isteyen cocugu zorla tutmuyorsunuz. ben yardim etmeyeyim de kendi basina yurusun yaklasimi bana biraz ters geliyor. eger geciktirecekse bile 1-2 hafta gec yurusun ama o arada da yurumenin guzelligini yasasin. hem fiziksel hem psikolojikolarak hazir olmalari gerekiyor galiba yurumeye. bir de mahalle baskisi var tabi, aa daha yurumuyor mu diye ama 'evet yurumuyor, zamani gelince yurur' deyip kestirip atmayi ogrendim ben artik.


kader_eymen

koltuk kenarında sıralarken sevdiği bir oyuncağı,topu vs uzaktan ulaşabileceği bir yere kadar uzatın,, almaya çalışacaktır fakat bu arada her ne şekilde olursa olsun düşerse hiçbir şekilde( aaa, ayyy gibi) tepki vermeyin, yürümek üzereyken bu tepkilerle ürküp gerileyebiliyor.
benim oğlum tam yaşına bir hafta kala bu şekilde oyuncaklarına ve topa uzanmaya çalışırken yürümeyi becermiş ve farkına varmıştı...yaşını karşılar derler ya ,doğruymuş...Cevaplamak için Üye ol