İzmitte kreş arıyorum, 2.5 yaşındaki oğluma

peppi soruyor: 10

Merhaba,


İzmitteki kreşler ile ilgili deneyim ve tavsiyelerinizi rica ediyorum. Hemen hepsini gezdim. Bilgi Küpü, Bilgi Köprüsü, Uçan Balon, Düş Bahçesi, Tuncay Emir, İlgi Evi, Küçük Şeyler, AÇEM, Nar Montessori...

Hiçbiri tam içime sinmedi. Kiminin yaklaşımını, kiminin temizliğini, kiminin öğretmeni şimdiden tanıştıramayız tutumunu, kiminin yemek listesini (hazır gıda, kızartma, e anneler getirince çikolata şeker veriyoruz tarzı )kiminin bahçesini sevmedim. Bu konunun bu kadar zor olduğunu düşünmüyordum. 

Gezdiklerim içinde Küçük Şeyler ve Nar en beğendiklerim. Bir problem de şu. Hepsine yakın bir yerde baz istasyonu var. Nar'ın oradaki çok yakın özellikle. Mesafeyi tam bilmiyorum amam. Uzmanlara danıştım. Kimi 100 metre mesafe varsa çok sorun etme diyor kimi daha temkinli. 

Sizin yukarıdaki kreşler hakkında öğretmen tutumu, genel yaklaşım, memnuniyet, memnuniyetsizlik durumunuzu öğrenebilir miyim?

Bir de Creative Minds varmış. Onu gezmedim daha.  

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


nisa2010

bende izmitteyim ,geçen yıl çok bakmıştım.en güzeli çocuk kasabasıydı bence.başiskele tarafına ulaşım sorun olmazsa hiç düşünmeyin derim.okulu mutlaka gezin.


peppi

Teşekkür ederim Nisa2010. Ama orası uzak diye bir oraya bakmadım. Her gün o yolu gidip gelelim istemedim. Ben de üniversitedeyim. Kendim getirip götüreceğim. sinemmom

bende çocuk kasabası derim..creative minds de olabilir evet.eğitimi ingilizce tamamen..


nisa2010

üniversitenin kreşi var diye hatırlıyorum sanki ?


peppi

Evet, üniversitenin kreşi var. 1 ay kadar önce de prefabrik binadan yine yakında diğer bir binaya taşındı. Çocuğunu götüren personel genelde daha ziyade lojistik olarak tercih ediyor (Anne ile birlikte servisle gidip gelme). Çok detaylı bir memnuniyet araştırması yapmadım. 


Benim bazı akşamlar 18:30'a kadar dersim olabilecek. Bir de derslerimi haftada 3 güne toplayabilirim. O nedenle detaylı araştırmadım. Nasılsa bana uymaz diye düşündüm. 

Bu arada ben dün creative minds'ın web adresini ziyaret ettim. Videolara baktım şöyle bir. Native speaker İngilizce öğretmeni dedikleri kişi (anadili söz konusu dil örn. İngilizce olan demek native speaker) Malezyalı gibi görünen bir bayan. Yüklenen videolarda kukla ile gösteri yapıyor ve animal (hayvan) kelimesini "enimıl" yerine "animal" diye telaffuz ediyor. Yani bildiğimiz aksanı var, anadili İngilizce falan değil. Ha bu çok mu önemli. Aman çocuğum şunu da öğrensin, böyle eğitim alsın derdinde değilim, ama yanlış öğreneceğine hiç öğrenmesin. Bu benim tercihim. Diğer kreşlerde de sonuçta İngilizce dersi var ve Türk eğitmenler verdiği için Türk aksanı ile öğrenecek, ama en azından bu yoğunlukta bir İngilizce eğitim olmayacak.  Asıl rahatsız olduğum lanse ediliş şekli. Yani Malezyalı ve İngilizceyi Malezya ya da benzeri bir aksanla konuşan kişiyi native speaker diye takdim etmeleri. Bunu yapan başka yerler, dil kursları vs. de var. Sadece kreşler değil. Velhasılı ben rahatsız oldum bu nedenle ve oraya gitmedim bile.

Nihayetinde dün akşam Küçük Şeyler'in önüne gittim iş çıkış saatinde. Çocuğunu almaya gelen 4-5 veliye memnuniyetlerini sordum. Hepsi çok olumlu şeyler söyledi. Ben de zaten daha önce görüp beğenmiştim. Tekrar görüşüp burada karar kıldım. Umarım her şey yolunda gider. 

Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim.pnrkrl

Ben küçük şeylere kayıt yaptırdım. Bilgi köprüsü, uçan balon ve küçük şeyleri düşünüyordum. Bilgi köprüsü biraz ticari geldi o nedenle hiç gidip görüşmedim. Uçan balonun ortamı içime sinmedi. Küçük şeyler daha profesyonel olduğu için tercih ettim ama baz istasyonu olayını hiç bilmiyordum ve fark etmedim. Neresinde var ? Çok mu yakın mesafede? 19 Ağustos'da oğlum 2 yaşını bitirecek. Kasım'da bende çalışmaya başlayacağım. Alıştırma döneminde yaklaşımları ve sürekli psikolog gözetiminde olmaları tercih etmemde etken oldu. Umarım gönlünüze göre bir kreş bulabilirsiniz.

İzmit merkezde minik eller, joyfull ve yıldız anaokuluda var. Birde onlara bakın isterseniz.


peppi

Merhaba pnkrl,


Az önce yazmıştım. Ben de Küçük Şeylere kayıt yaptırdım. Ben yukarıdaki tüm kreşleri gezdim. Bana da en iyisi o gibi geldi. Olumlu çok şey duydum, olumsuz hiçbir şey duymadım. Profesyonel yaklaşım söz konusu ve içi temiz ve ferah. Tabi tam olarak ne olduğunu başlayınca göreceğiz.

Tek beğenmediğim yönü yola yakın ve bahçesi çok küçük, doğal değil. Ama dört dörtlük olmuyor. Uçan Balonun yaklaşımını da beğendim. Ama sınıflar, uyku odası loş basık, bir de tuvalet kokuyordu biraz. Baz istasyonuna gelince Imperial Park otelin hemen yanında. Google Maps'den ölçtüm. Küçük Şeylere mesafesi 130 metre. Oradaki en uzak anaokulu yani. Gerçi bunların gizlileri (evleri birle kiralıyorlarmış) de var. Ona yapacak bir şey yok. 

Bağçeşme'deki Nar da güzel. Ama onun oradaki istasyon 70 metre civarı. Onlar da profesyonel izlenim veriyor. Ama benim için istasyona yakınlık önemliydi. Bir de Montessori Türkiyede İzmitte çok yeni ve farklı bir sistem. Doğru uygulanmazsa sorun olabilir diye emin olamadım. Bence özünde var olan çocuğa saygı, müdahale etmeden bireysel gelişimine uygun eğitim verilmesi, çocuğu bir birey olarak görme vs. bunları zaten biz eşimle uyguluyoruz ve ciddi eğitim kurumlarının tümü bunları dikkate alıyor zaten. Yanlış anlaşılmasın ben bu konuda uzman falan değilim ve eğitim sistemini ya da kuruma bir lafım yok. Ben sadece izlenimimi paylaşıyorum. Esas beni caydıran baz istasyonu oldu. 


pnrkrl

Ben yazmaya çalıştığım sırada siz yazmışsınız yanıtınızı şimdi okuyabildim. 24 aylık oğlum önce 3 yarım gün başlayacak. Sanırım sınıf arkadaşı olma ihtimalleri var. Nar ile gidip görüşmedim. Yeri bana tersdi 4 yaşında oğlunu haftasonu oyun grubuna götüren arkadaşım memnundu ama benim görüşüm montessori çok popüler şu anda ve biraz ticari kaygısı var gibi geldi. Kısacası içime sinmedi. Hayırlısı olsun umarım memnun kalırız.peppi

Umarım iyi olur. Önemli olan onların mutlu olması ve kaliteli zaman geçirmesi zaten. Ben dün Küçük Şeyler'in önünde bekledim ve çocuğunu alıp çıkan 4-5 veliye sordum. Hepsi çok güzel şeyler söyledi, veliler mutlu, çocuklar mutluydu. Asıl olan bu zaten bence. Anne babanın içine sinmesi ve çocuğun mutlu olması. 


Sizin oğlunuz oyun grubu olabilir. Benim oğlum küçük grupta. İyi günler dilerim...


pnrkrl

Evet oyun grubundayız. Sizede iyi günler. :)))Cevaplamak için Üye ol