4 yaşa doğru kendi odası kendi yatağı...

iflah_olmaz soruyor: 9

merhaba .oğlum mayısta 4.yaşında olucak. bugüne kadar ne emme ne yürüme ne yemek yeme ne tuvalet eğitimi konusunda oğlumu hiç zorlamadan büyüttüm.

kendisi neyi ne zaman bırakırsa o zaman bıraktı.bezini ne zaman istediyse o zaman çıkarttı.mümkün olduğu kadar müdahale etmedim oğluma.
ama şu kendi odasında yatması konusu gerçekten zorluyor beni.
doğduğunda ayırmıştık odasını zaten.ama çok kolik, çok zor , hiç uyumayan bir bebeklik dönemi geçirdi.bigün dayanamadım aldım koynuma o gün bügündür benimle yatıyor...
aslında bugüne kadar hiç şikayetçi değildim bu durumdan.nasılsa herşeyde kendi karar verir dedim.bigün kendi ister gitmeyi dedim.ama gitmedi:-))))
odasında yatıyor evet.yanında oturursak sorun yok.ama gece uyanıpta yanında bizi görmezse kıyameti koparıyor.gece sabaha kadar 7-8 kez yanına gidip sırtını sıvazlamamızı istiyor.sabaha doğru yenik düşüp alıyorum yatağa.anında mışıl mışıl uyuyor.ya da geceleri gizli gizli gelip koynuma giriyor:-))
açıkcası çalışıyorum ve sabaha kadar 50 kere kalkmak hiç işime gelmiyo..
tavsiyeleriniz neler???tecrübeli annelerin fikrine ihtiyacım var.


Bu soruyu cevapla


9 Cevap


AOA

Merhabalar. Odasını ayırmanız hem kendi uyku kaliteniz açısından, hem onunki açısından en doğrusu aslında. Çalıştığınız için sizinle yatmak istiyor, özlüyor sonuçta sizi, haklı. Bir süre siz onun odasında yatın ama aynı yatakta değil. Uyuyunca kendi odanıza geçmeyin. Zamanla alışacak ve gece uyanmaları azalacaktır. Umarım :) Kolay gelsin. 


suluboya

biz 7 aylık ken ayırdık. şimdi gel beraber yatalım desem de gelmiyor iilla "benim yatağım" diyor. (2,5 yaşında).
4 yaşında durum ne olur bilmiyorum ama benim önümde kötü bir örnek vardı onun için kesin bilincine  varmadan ayıracam dedim.
Kötü örnek de şöyle: erkek  yeğenim 8 yaşında hala annesinin babasının ortasında yatıyor. Yerine yatsa da mutlaka bir bahane (çiş kötü rüya vs) bulup gece geri geliyor yanlarına. Çok zorlanıyorlar. Elinizi çabuk tutun derim. 


maviboncukk

Ilkokula baslayana kadar yatsin derim ne zarari var. sevgiyle buyuyen cocuktan daha sagliklisi var mi bu dunyada..


sefemu

suluboyanın dediği gibi ben de 12 yaşına kadar anne babanın ortasında yatan bir kız çocuğunu duyup 2 yaşından sonra "kendi yatağı ve odası artık" dedim.. sığmıyorduk artık ve uykusuzluk beni sinirli yapıyordu asıl sebebim buydu..
2 yaşında kendi isteği ile bezi emziği atınca "haydi büyüdün" e devam ederek :) yeni tek kişilik yatak aldık.. o seçti, babasıyla kurdular.. benimsedi daha en baştan.. her gelene gösterdik yeni yatağını.. vurguladık sadece ona ait olduğunu.. yatağına otururken dahi hep izin aldık hala da öyle.. sapasağlam yatağında 1 sene daha yatabilirdi ama kızım "yeni" yi sever dedim:))) öyle de oldu.. yalvarsak geri dönmüyor artık:)) gece uyanınca (1 kere çiş bi kere annem nerede uyanışı var bizde sadece) yanına çağırıyor hala (mayısta 3 olacak) ona çözüm bulamadım ama ara ara tatlı dille anlatıyorum "anne de güzel uyumalı yoksa sabah oyun oynayamam seninle yorgun olurum" gibi.. "yatağın senin.. tek kişilik.. seni sıkıştırıyorum, sen rahat et ben giderim" gibi..etkili oluyor.. her çocuk anne ile yatmayı tadınca bırakmaz istemez.. ama çocuğun mizacına göre bi yerde dur demek en sağlıklısı.. hep yattığı anne baba yatağından sürgün ediliyor gibi hissetmesin diye ilk zamanlar ondan geç yatıp erken kalktık.. yanımıza gelme durumu, anıları depreştirme:) olmasın diye..selencem

Bence öncelikle ikiniz beraber rüm geceyi onun odasında geçirin. Gerekirse yer yatağı yapıp yanında kalın sabaha dek. Bu tamamaen alışana dek devam etsin, hemen kesmeyin. Deliksi uyumaya başlayınca geçersiniz odanıza. Bir arkadaşım da ödül yöntemi kullansı. Kendi odasında uyuduğu her gece için 1 çıkartma verdi. 10 çıkartma olunca oyuncak aldılar. Ama bunu 3-4 ay devam etmek gerekti. Maalesef zaman alacaktır.


bbadee

Bir annenin yapacagi ya da yaptigi en buyuk hata "cocugu kendisiyle yatirmak" bana gore.

Kendi yataginda uyuyan oglumu yatip kalkmalara dayanamayip yanima aldm ve o gun bugun benimle.

Yatakta asla kipirdamiycam, onunla yatip onunla kalkicam. Yoksa hemen uyaniyor.

Sabh namazina kalkiyorm oglumda pesimde. Su icmeye gidiyorum arkamda aglayan bir ses "anneee"

Hepsi tabiki boyle olmaz ama cogunluk boyle.

Kendi odasina kendi yatagina alistirmaya caliisn. Ne gecem var ne gunduzm. O kadar gergin ve yorgunum ki artik cocuk bakmak istemiyorm.

Cocuklari biriisine birakmak ve 1 hafta uyumak istiyorm.


iflah_olmaz

aslında ben anne-baba yatağı konusunda negatif bakan bir anne değilim:-))tam tersi çalıştığım için beni çok özlediğini biliyorum ve bende onu çok özlüyorum kokumuzu içimize çekip yatmak ikimizin de hoşuna gidiyor.ve benimle yattığı için de sabaha kadar çişe dahi kalkmadan mışıl mışıl uyuyor oğLum.

sadece artık yatağına geçiş yapması konusunda  kararsızım.geçirelim tamam ama bunu onu nasıl kırmadan üzmeden yapalım onun derdindeyim...
ki  anne-baba yatağı mevzusunda ben çok rahatım.hatta bunun iyi olduğuna  inananlardanım:-))zaten başarısız olursak müsaade etmeye devam edicez biz...bu mevzu ayrıca tartışma konusu.
BENİM ASIL MERAk ETTİĞİM ŞU YÖNTEMLER... ÖDÜL YÖNTEMİ VE ONUN ODASINDA BİR SÜRE YATMA FİKRİ denenmeye değer.
başka fikri olan var mııı???


iflah_olmaz

Gncl


lalena

Merhaba ,

Çok da keyifli bence aynı yatakta koyun koyuna uyumak. Ailece seviyoruz birlikte uyumayı.

Ancak artık kendi odasında uyumasını istemeniz de çok doğal. Zıpırlar çok deli yatıyorlar. Bazen gece uykumuzda tekme tokat yedik yeminle;-) sürekli üstünü örtmende gerekiyor . Eee artık bi de 4 taşımda ...

Mmm sanki kademe kademe yapsanız. Yani önce odanızda ama ayrı yatakda. Bi süre sonra kendi odasında siz yanında...

Bu arada odanızda yer varsa...

Bide sohbet ederek bu konunun derinlerine inmeniz De iyi gelebilir ..


Cevaplamak için Üye ol