Başkası çocuğunuza müdahale ederse.

mystrawberry78 soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar, 5 yaşında bir kızım var.
Kardeşim-eşi-iki çocuğu maddi nedenlerle annemin evinde yaşıyor. İşte sorunumuzda burada başlıyor. Yenge çok farklı. Yanlış anlaşılmasın ama eğitim almamış okuma yazması yok.

Asıl sorunum şöyle ki,  son zamanlarda kızıma çok müdahale ediyor. Mesela ortalığı dağıtmayın diye çılgınca bağırıyor, elinden oyuncağı çekip alıyor, sofradayken yemeğini bitirmediyse ........ yemeğini bitir kızım diyor, bıraksak sofrayı toplarken onu getir bunu götür diye emir buyuracak. Yani her hareketimize bir yorum. Zaten ben veya annem yanındayız asla onunla yalnız birakmam. Gerekirse ben söylerim, toplarım. Kızım da çok usludur. Kültürlerimiz çok farklı. Bir de beni pek sevmez yani biraz da sinirlendirmek hoşuna gidiyor sanki. Kendi yengelerinden hep böyle müdahaleyle büyümüş. Normal karşılıyor. Kendi çocuğuna bağırırken benimkine de bağırıyor.

Şimdi siz tecrübeli arakadaşlardan böyle durumlarda nasıl davrandıklarını öğrenmek istiyorum. Sabrediyorum ama çok fena kavga çıkacak. 

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Zumrut_Mert

bence kardeşinizle konuşun bu nebicim saygısızlık size ve annenize karşı,kusura bakmayınız ama kardeşiniz erkek olyo ise bi patlatsında yengen kendine gelsin boyle kadınlar bunu hakkeder,yoksa eşinden saygıda demeyim cekinmiyosa bunu size annenize hep yapar o haraketler ve dahada ileriye gider soyleyim.


scanturk

Sizin durumunuz Zormus ama tavrınızı koyün ve ben buradayım gerekirse ben söylerim deyin size kizabilir ama kızınızın ezilmesindense varsın o kızsın diye düşünüyorum

Birde kızınız buna alışmamali yani baskalarının sürekli hayatına müdahale edemeyeceğini bilsin


nurus

tek ve net bir cümle ''BEN BURDAYIM ,TAMAM,SEN KARIŞMA..'' bayramda başıma geldi böyle bir durum.kızımı bir teyze kolundan tutup çekiverdi torununun yanından. sebep torunu çok hırçınmış beril topunu alırsa beril e vurabilirmiş.ama hani tutmak var,tutmak var.kan beynime sıçradı tabirini o anda yaşadım.

 '' ben burdayım teyze napıyosun sen bırak kızımı '' diye bir haykırmışım...teyze ağzını açamadı anında kaçtı oradan. sen kimsin ya benim yavruma elini sürersin kimsin kim?????
 aklıma geldikçe deliriyorum.nolur müsade etmeyin. yavrunuza el yada sözle müdahale kimsenin ne hakkı ne cürreti!!!


CokBilmis

Eğer kızımı sevdiğini hissediyorsam, kızımın da onu sevdiğini düşünüyorsam sesimi çıkarmazdım.

Yok, eğer kızım bu durumdan üzülüyorsa, her müdahale edişinde ben de ona kendim için doğrusunu gösterirdim. Mesela ortalığı topla diye mi bağırıyor "Biz kısımla beraber toplarız yenge" derdim. Ya da yemeğini bitir mi diyor "Biz doyduğumuz zaman sofradan kalkıyoruz. Yemeği küçük bir kaba koyayım, bir dahaki öğüne ben yerim" derdim vs.

Madem eğitimsiz bir kadın, madem eğitilecek şansı yakalayamamış, madem aileden yana da yüzü gülmemiş, el mahkum siz eğiteceksiniz. Sevaptır.

Hem siz iyilikle davrandıkça, davrandıkça utanır, o da iyilikle karşılık vermeye başlar. En eğitimsiz insanın bile vicdanı vardır.

Siz de onun çocuklarına kendi bildiğiniz gibi davranarak, ona örnek olun. Kendi çocuklarının sizin ile mutlu olduğunu görünce, o da sizin gibi davranmaya çalışır belki.


iflah_olmaz

ben ne abime anlatmakla uğraşır ne de idare etmeye çalışırdım.kendi çocuğunu nasıl eğitiyosa eğitsin.bağırıyo mu,sert mi davranıyo istediğini yapsın.ama benim çocuğumla düzgün konuşucaksın derdim.bağırmadan anlatamıyosan muhattap olma o zaman çocuğumla derdim.kavgaya da gerek yok.biz çocuğumuzla böyle konuşmuyoruz kimsenin de konuşmasına müsaaede etmeyiz derdim.

 nurus

çokbilmiş yok yok...eğer kırıcılık varsa senin dediğin kadar olgun davranılmaz ama..kadın ortamı geriyor belli ki.

 aba altından sopa yı bir kez göstereceksin ki bir daha cesaret edemesin..

söz konusu çocuklara davranış olunca ne merhametim ne mantığım kalıyor.en ufacık müdahele geriyor beni..


sedefvedefne

iflah olmaza kesinlikle katılıyorummmm


mert_mert

ben olsam onun olduğu ortama çok sık gitmezdim yani annemi evime çağırırdım veya oturmalarımı kısa tutardım..ve bağırma oranına göre uyarırdım.mesela bağırma yönünde değilde uyarı yaparsa kızmam ..mesela yemeğini yemesi için uyarsa ,onu yere atarsan kırılır hayır gibi zararlı şeylere asla müdahale etmem..yengeniz ve çoçukları kaç yaşındalar aslında çoçuğunuz çok ufakda değil sürekli müdahele etmesi anlamsız geldi ama kendi çoçuğunada aynı şekildeyse o öyle görmüş öyle yapıyor bir nevi bu onun doğrusu ki kötü bir durum..he birde bu tür ufak mevzuları abiye yani konunun dışında olan kişilere taşımak yersiz gereksiz diyolog kalabalığı gibi geliyor yani dargınlığa sebep olabilir ki çok kötü akraba arasında soğukluk olur..yengem çoçuğa bağırdı abi he dur ona ceza verim mi olucak yani komik olur..

 çoçuğa bağırma yenge korkak olur sonra gibi onun anlayacğı dilde tatlılıkla söylemekde fayda var sonuç itibari ile yengen abinin karısı saygısızlık bence olmamalı ...mert_mert

he birde yakınen gördüğüm bir durum örnek vermek istiyorum komşum..onunda kaynanası 6 7 ay gibi uzun vadeli evine kalmaya geliyor. kaynana oraya kalmaya gelince hep misafirlikler o eve oluyor. yani kızı oğlu herkes evde birikiyor kaynana gelenler herkes oturup gelin sürekli kendi evinde hizmet ortalık topla, yemeği yap birde 2 3 yaşında çoçuğu var onunla uğraşıyor. bazı kere sitede rastlıyorum çoçuk gezmeye diye çıkarıp anlatıyor ...görümcemler geldi çoçukları evi dağıttı daha yeni temizlik yaptım bayrama az kaldı ..çoçukları durmuyor evimde hizmetçi oldum diye depresyon hali mevcut..sizi bilmiyorum ama belki bu durum söz konusu ise bu yüzden çoçuğunuza tepki yapıyordur..yardım yemek vs gibi yoruluyordur çoçuğunuza tepki yapıyor olabilir komşumdan biliyorum bunu..


melihece

govher ne demek abine söyle erkekse birtane patlatsın bu kadınlar bunu hak eder? asla böyle bir müdahale yapamaz tabi kimse kimsenin cocuguna ama bu ne siddet kuzum??????????Cevaplamak için Üye ol