kariyer mi? çoçuk mu?

cemocan81 soruyor: 10

Merhaba,

2 ay önce işe başadım lakin hala alışamadım. Sürekli aklımda işi bırakma planları var. Duygusal tarafım bir bebeğin 3 yıl annesi ile birlikte olması gerektiğini düşünüyor, ama mantığım öyle demiyor. Hem ekonomik açıdan hem de kendi kariyerimi ve bunca aldığım eğitimi düşününce de çalışmam gerekiyor. 2-3 sene sonra şimdikine denk bir iş bulabileceğimi bilsem aslında hiç düşünmem 3 sene bir şekil ekonomik olarak idare ederdik ama 3 sene sonra 33 yaşında ve 3 yıl ara vermş çocuklu bir kadını kim işe alır? üstelik bir de 2. çocuk olayı da var, o zaman ne yapıcaz? yine işi bırakmak gerekir. vs vs. derken tüm günüm bunları düünmekle geçiyor, bir türlü aklımdan atıp ilerleyemiyorum. 8 aylık oğlumdan 12 saat ayrıyım eve gidince ancak 2 saat birlikteyiz sonrasında uyku. yorulmaları, koşturmaları geçtim ama oğlumdan ayrı olmak, onu başkasına emanet etmek, istediğim gibi yetiştirememek beni çok üzüyor. çalışan anneler siz tüm bu duygularla nasıl başediyorsunuz??

Bu soruyu cevapla


73 Cevap


CokBilmis

:) Doktor elbette ama çocuk gelişimi konusunda uzman olarak tavsiye verebilecek bir doktr değil. Pedagog ( çocuk eğitim ve terbiyesi ile uğraşan bilim insanına verilen isim, çocuk psikoloğu) değil kendisi.

Mesela pediatrik onkolog da var (http://www.tpog.org.tr/). Yani çocuk kanseri ile ilgilenen tıp doktoru... Ama özel olarak çocuklarla ilgileniyor olması, bir onkologun , çocuk eğitimi ve terbiyesi konusunda uzman olduğu anlamına gelmiyor.

Çocukla birlikte uyunmalı mı, gibi soruların uzmanının bir nörolog, onkolog ya da pediatrik bilmem ne doktoru yerine pedagog olması gerektiğini düşünüyorum.


cemocan81

ben zaten doktora sordum derken kendisine sorduğumu kast ettim orda. sabiha paktuna keskin çocuk doktorudur. ben kendisi pedagogtur demedim. sizin gibi çokbilmiş birisi pedagog ve doktoru karıştırmıyordur diye düşünüyorum. bu konuya neden takıldınız anlayamadım.


umutarzu

Cokbilmis'e ek olarak, kendisinin psikologculuk oynadığı da vakidir, zamanında bu yüzden bir süreliğine meslekten men de edilmiştir. Hastasının sırlarını kitaplaştırmıştır ayrıca.


CokBilmis

umutarzu'nun dediği nedenden ötürü takıldım bu konuya.

Çocukla birlikte koyun koyuna uyunup uyunmaması gerektiği, gündüz aynı yöntemle uyumayı talep etmesi halinde bunun sorun teşkil edip etmeyeceği gibi soruları kendisinin cevaplamaması gerekir, "uzmanlık alanım değil" demelidir.

Sabiha hanımın çocuk nörologu olması, pedagoji alanına giren bir konuda fikir verebilme yetkisini vermemeli kendisine.

Hiçbir çocuk doktoru (onkolog) çocuk eğitimi konusunda fikir beyan etmez, edemezken Sabiha hn bu hakkı kendisinde nasıl görüyor bilemiyorum....


aysetuna

@faydin: öncelikle yorumunuzu inanılmaz kırıcı buldum. büyük bir ihtimalle evde bebeğine kendisi bakan bir annesiniz.. ne mutlu size.. demek ki sizin deyiminizle açlık sınırında değilsiniz.. ve dolayısıyla bolbol televizyon izlemeye vaktiniz olmuş anlaşılan. pek hoş..pek hoş.. devam... ben görüntüleri işyerimde internetten izledim ve şükrettim bebeğim emin ellerde olduğu için. bakış açınıza sizin adınıza çok üzüldüm. ve tabi çoğunuzun adına....
@cokbilmis: yazdıklarınıza katılmamak elde değil.. yorum bile yapmıyorum. süpersiniz :)

gelelim bana..
makul çalışma saatleri içerisinde çalışıyorum, ortalama bir maaş alıyorum, hatta aldığımın yarısını bakıcıya veriyorum, bebeğime annem + bakıcı bakıyor ve haftasonları, akşamları oğlumla doyasıya vakit geçiriyorum.. demem o ki çok şükür ki para için çalışmıyorum. evet kendim için belki de egom için belki de kendine güveni olan bir ANNE olmak için çalışıyorum. çalışan bir annenin çocuğuyum ve tek hedefim annem gibi bir anne olmak.. hem işte hem de evde üretmek. işteyken aklım tamamen işimde, evdeyken de oğlumda ve eşimde.. işime de yetiyorum evime de. yoruluyor muyum? inanılmaz. ama olsun o kadar mutluyum ki.... kimseye eyvallahım olmadan, hesap vermeden ama para kazanıyorum diye böbürlenmeden.. kendim ve eşim içini oğlum için geleceğimi güvence altına alarak.....
ama tekrar belirteceğim.. insani koşullarda çalışıyorum ve oğluma bakılması konusunda aklım asla arkada değil..
sanırım burda herkes kendi durumunun arkasında ısrarla durmuş. işinden ayrılan bebeğine bakan bir anne bunun doğru olduğu görüşünde. o şekilde mutluysa ne güzel..
ben olamam o ayrı...
:)ozgelif

Hayatta yaptığım en büyük hata; adı geçen Sabiha Hanım a ait anne işte kitabını okumaktı.  işe yeni  başlayan acemi bir anne olarak beni depresyona sokmuştu anılan kitap.  Hala adı geçince ürperiyorum. Kendi alanı olmayan uzmanlık konularında insanların paralarını sömürmeye devam eden bu şahsiyet bir an önce bir süreliğine değil sürekli mesleğinden men edilmeli bence.


egis

@çokbilmiş, umutarzu, özgeelif size çok katılıyorum.

Ben de bir zamandır Sabiha Paktuna'nın anne-çocuk sitelerindeki popülerliğine takılmış durumdayım.  İnsanları çok yanlış yönlendirdiğini, pedogojik açıdan uygun olmayan tavsiyeler verdiğini düşünüyorum. Bir insanın kendi uzmanlık alanı olmayan bir konuda yorum yapmasına, kitaplar çıkarmasına, danışan görmesine, televizyon programlarına çıkmasına inanamıyorum.  Üstelik bu kişi kendi uzmanlık alanı olmadığı halde bir yetişkine terapi uyguladığı için bir ceza aldığı halde. Maalesef Türkiye'de sistem bu tarz kişileri engellemekte yetersiz kalıyor.


nadia

konu bu degil ama ben de sabiha paktunanin fikirlerine hic katilmiyorum, yalniz olmadigimi bilmek sevindirdi:) bazen benden baska herkes bu kadina hayran gibi geliyordu da :)silky

aysetuna yazdıklarınızın tumune katılıyorum, aynen benim dusuncelerimi yazmissiniz..


erdemcik

sabiha paktuna pediatrik nöroloji uzmanı ayrıca Florida Technical Institute'de davranış dersleri almiş ve tek başına çalışmıyo arkasında pedagog psikolog ve psikiyatırlardan oluşan bır takımı var.Kitaplarında yazdıkları tek onun savunduğu şeyler değil bır çok araştırmacının tezlerı gelişim psikolojisi okuyan herkesin bildiği seyler ama ekol farkı olabılır .Onun savunduğunu başka bır ekol reddediyo olabilir .Ben oğluma transfer objeyi uyguladım arkamdan avaz avaz ağlayan çocuk bir aydır beni öpücüklerle uğurluyo evde huzurluyuz iş dönüşü bana ve babasına ne bulduysa atan çocuk gitti bizimle oturup sohbet eden bir çocuk geldi .Banyo yaptıramazdım afasına su dokulunce avaz avaz bağırırdı şımi severek banyo yapıyo.Çalişan annelerin işini kolaylaştırıyo bence hiç de çalişan anne düşmanı değıl ,meslekten mene gelince o şutu çekip o golu atamıyorsan yanı doktor değilsen daha iyisini öneremiyosan susmalısınCevaplamak için Üye ol