kariyer mi? çoçuk mu?

cemocan81 soruyor: 3

Merhaba,

2 ay önce işe başadım lakin hala alışamadım. Sürekli aklımda işi bırakma planları var. Duygusal tarafım bir bebeğin 3 yıl annesi ile birlikte olması gerektiğini düşünüyor, ama mantığım öyle demiyor. Hem ekonomik açıdan hem de kendi kariyerimi ve bunca aldığım eğitimi düşününce de çalışmam gerekiyor. 2-3 sene sonra şimdikine denk bir iş bulabileceğimi bilsem aslında hiç düşünmem 3 sene bir şekil ekonomik olarak idare ederdik ama 3 sene sonra 33 yaşında ve 3 yıl ara vermş çocuklu bir kadını kim işe alır? üstelik bir de 2. çocuk olayı da var, o zaman ne yapıcaz? yine işi bırakmak gerekir. vs vs. derken tüm günüm bunları düünmekle geçiyor, bir türlü aklımdan atıp ilerleyemiyorum. 8 aylık oğlumdan 12 saat ayrıyım eve gidince ancak 2 saat birlikteyiz sonrasında uyku. yorulmaları, koşturmaları geçtim ama oğlumdan ayrı olmak, onu başkasına emanet etmek, istediğim gibi yetiştirememek beni çok üzüyor. çalışan anneler siz tüm bu duygularla nasıl başediyorsunuz??

Bu soruyu cevapla


73 Cevap


erdemcik

ayrıca aynı doğrultuda yazılmıs bırsuru kıtap var amerika da ve yurt dışında turkçeye çevrılmış en populer olanını söyleyeyım 'Mahallenın en mutlu yumurcagı' Harvey Karp


CokBilmis

Sabiha Hanım hakkında görüşlerimi yazmamıştım ben. Genel olarak pedagoglar dışındaki özellikle tıp doktorlarının çocuk gelişimi ve davranışları üzerine konuşmasını doğru bulmadığımı belirtmek istemiştim ama içimde kalırsa şişerim :) Söylemeden edemedim:

Sabiha Hanım bildiğim kadarıyla pediatrist (yani çocuk tıp doktoru), aynı zamanda da pediatrik nörolog olarak yapmış uzmanlığını. Yani çocuk nöroloğudur. Nörolog nedir, diye bakacak olursak:

"'Nöroloji', genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır. Nöroloji zamanla içine kapalı ve sınırlı bir dal olmaktan çıkmış, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları gibi ayrıca özelleşmişlik gerektiren alt disiplinlere bölünmüştür"

Davranış eğitimi almış diyerek kastedilen de otistik çocukların davranışları üzerine almış olduğu eğitim herhalde?

Şİmdi tüm bu sayılanlardan sonra pedagog kimdir diye bakalım: Pedagog, çocuk ve ergenlerin psikolojik, zihinsel, motor, duygusal, sosyal gelişimini inceler.

Bu tanımdan sonra sormak isterim? Sabiha Hanım, bir pedagogun görevini üstelenebilir mi? Eğer ihtisasını çocuk sinir sistemi hastalıkları üzerine yapmış ve ardından otistik çocuklardaki davranış bozuklukları üzerinde eğitim almış her tıp doktoru, pedagog gibi davranabilecekse o zaman üniversitelerde niye pedagoji isimli bir bilim dalı okutuluyor?


Meslekten men'e gelince: Sabiha Hanım psikolog gibi davranıp da ruhsal problemleri olan kadının birine terapi yapmaya kalkınca meslekten men edildi. Ama ne yazık ki pedagog gibi davranıp da binlerce aileye akıl vermeye kalkınca meslekten men edilmiyor, kimse de önemsemiyor hatta bu durumu.


Ayrıca madem Sabiha Hanım bir pedagogun yapacağı işi yapabiliyor, neden arkasında pedagog, psikolog ve psikiyatristlerden oluşan bir ekip var? Ben şahsen hukukçuyum. Oturup kitap yazıyorum. Yazdığım eserler alanında uzman hukukçu psofesörler tarafından değerlendiriliyor. Ama arkamda bana destek olacak hakim, savcı ve avukatlardan oluşan bir ekip yok. Tek başıma yazabiliyorum çok şükür. Neden? Çünkü kendi uzmanlık alanımda yazdığımdan kimseye danışmama gerek kalmıyor, zaten o konuda danışılacak adam benim. Anlatabiliyor muyum?

Son olarak sizin işinize yarayan önerilere gelince: Geri kalmış saat bile günde 2 defa doğruyu gösterir. Bana sorsanız ben de verirdim o akılları size, pedagoji ile yakından uzaktan alakam olmamasına rağmen. Ben de bir çocuk annesi olarak çocuk gelişimi konusunda kitap yazsam, benim kitabımı beğenen ve ondan faydalanan birileri çıkar muhakkak.

tiara

sabiha paktuna keskin nörologdur, psikiyatrist değildir, çocuk psikiyatristi hiç değildir ancak meslek sınırlarını ihlal edip psikiyatri hastasına, çocuk psikiyatrisi hastasına da bakmaktadır, otizmi tedavi ettiğini iddia ederek aileleri yanlış yönde umutlandırmaktadır. otizm çocuk psikiyatristlerinin ya da çocuk psikiyatristinin olmadığı yerde çocuk psikiyatrisi eğitimi almış psikiyatristlerin takip etmesi gereken bir hastalık, kesin tedavisi maalesef yok ama destekleyici uygulamalar var, ailelere psikiyatristler tarafından grup eğitimleri terapileri uygulanabiliyor. bu doktor hanımla ilgili türk tabipler birliği meslekten men cezası verdi son zamanlarda, bu nedenle kendisinin çocuk gelişimi, psikiyatrisi ya da erişkin psikiyatrisi konusundaki yorumlarına kulak asmamanız daha doğru olur.
Cevaplamak için Üye ol