Hamilelikte saç boyama ve lazer epilasyon

denizse soruyor: 10

 Birçok ünlü doktor sitelerinde lazer epilasyonun ve saç boyamanın bebek üzerinde herhangi olumsuz etki yapmayacağını yada bunla alakalı bilimsel bir kanıt olmadığını yazıyor. Ben emin olamadığımdan bunları sürekli erteliyorum. Ama artık kendimi çok bakımsız hissediyorum. Sizler bu konularda ne düşünüyorsunuz? Hamilelikte yaptıranınız var mı?

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


Tunam10

12. haftaya kadar organ ve omurilik gelişimi olduğundan "çay,kahve,kola,saç boyası,epilasyon" kesin yasak demişti doktor.  benim de okuduğum kadarıyla bunların zararları kesin kanıtlanmamış. ama ilk 12 hafta çok önemli. boya ve röflede kan dolaşımı yoluyla geçmesinden çok kokusunun da zararlı olabileceği düşünülüyor sanırım. ama mesala oje için bıd bıd eden olmuştu bana. ben bu kadar abartılmasına karşıyım. mesela ben migren hastasıyım. minoset ilk 4 ay bana hiç etki etmedi. benim doktorum fayda-maliyet analizi yapmak lazım. senin bunalıma girmen bebeği daha çok yıpratacaktır,  o yüzden dayanamıyorsan majezik almalısın demişti bana. (tabi ben dayandım ve şükür ki 16. haftadan sonra geçti.) bir arkadaşıma da ilk 12 hafta hariç anne çok bunalıma girdiğinden 1 tane sigaraya izin verildi.


denizse

Sevgili Tunam, bende bunlara çok dikkat etmeye çalışıyorum. Ama bakın doktorlar ne kadar farklı şeyler söylüyor. Ben tam bir çay kahve tiryakisyim. Daha doğrusu tiyakisiydim. Bana doktor günde 2 fincan içebilrsin dedi. Ama ben tamamen bıraktım. Oje konusunda benimde yeni araştırmalarım var sanırım onu da bıarakacağım. Haberi aldığımdan beri evdeki wireless iptal. Yani  en maksimum özen gösterilmeli bence de. Ama kusura bakmasınlar sigara içen bayanlara çok karşıyım tek te olsa. Hamileyken veya emziriken sigara içen bayanlar görüyorum. Çok cahilce bir hareket.


lina

hamileliğimde farkında olmadan lazer yaptırmıştım daha sonra hamile olduğumu öğrendim ve hamileliğim düşükle sonuçlandı....ne kadar alakalı bilmiyorum...


Tunam10

bence alakası yoktur lina. çünkü bende bilmeden yaptırdım.  tedirginliğimi doktoruma söyledim. eğer bişey olsaydı ondan olacağanı sanacaktın sadece dedi.
denizse elbette bebeğin için maksimum hassasiyet göstermen en doğrusu. ama bunu kendine eziyet haline de getirme. ben günde bir tane çay içiyorum mesela. ama mesela kahve içmedim. bazen et yediğimde yanında kola içtiğimde oldu. benim doktorum ilk 12 hafta haricinde bu yasakları çok abartmamı söyledi. mesela çay günde 1-2 bardakla sınırlıysa bu bebeğini illa kötü etkileyecek diye bir şey yok. asıl moralsizlik,depresyon,stres bebişleri çok olumsuz etkiliyor. ama sigara konusuna katılıyorum. sonuçta plasenta sigara dumanından bebeği koruyamıyor. duman rahatlıkla plesantadan bebeğin kanına geçiyor. sokakta içenler bile beni rahatsız etti:((


asli_arda

mrb ,bende senin gibi düşünüyodum ama artık doktorumumda izniyel 37. haftada saçıma röfle yaptrımıştım allhıma çok şükür bebeğimde iyi
doktorum bana 35. haftayı atlattık artık yapabilirisn demişti canım bende snnle paylaşmak istedmBercesteD

Bence ikisi de yapilmamali. Bugunku risk bilinmiyorsa bile yarinin ne getirecegi bilinmez ki sac boyalarinin kanser yapmasi dahi sozkonusu. Cambridge'de Cancer research'un toplantilarina katildigimda soylenen risk faktorlerinden birisi idi.

Bunun disinda, bilmem bloglarimizda hic Nehir'e denk geldiniz mi? http://nehir-im.blogspot.com/

Onun rahatsizligi icin Wikipedia'ya bakabilirsiniz. Hastaligin sebepleri arasinda Wikipedia'dan alinan su cumleye de ozellikle dikkatinizi cekerim ve saclarim guzel olacak diye de cocugumu hasta yapmak istemem :( 

"Other studies have examined possible links with atopy and exposure to infection early in life,[9] use of hormones and fertility drugs,[10] and maternal use of hair dye."

Saglikli bir hamilelik ve bebek dilegi ile...
 


perihan

Lazer epilasyonun deri altına kadar geçmediğini, bebeğe herhangi bir zararı olmadığını söyledi doktorum.


Tubacem

Merhaba,
Bana doktorum 4 aya kadar saç boyamasını, hamilelik boyunca da lazer epilasyonu yaptırmamamı tavsiye etti. 4 ay sonra saçımı organik olmak şartıyla boyattım ama lazeri yaptırmak içime sinmediği için yaptırmıyorum.
Sevgiler,denizse

Berceste hanım aynen katılıyorum.  Yazdığınız açıklamada beni başka bir açıdan korkuttu neyse. Benim bu soruyu sormamdaki amaç kendimle ilgili bir karar vermem değil (ki ben kararımı vermiştim). Bu konuda hamile hanımların ve doktorların farklı fikirleri var. Bunlar hakkında tartışalım istedim. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

 Benden de Sevgiler Tubacem.


Penny

Benim doktorum da boyanın sakıncası olmadını söylüyor, ama lazer yaptırma dedi sebep ise bebeğe zararı yok fakat hamilelikte cilt inceldiği ve hassaslaştığı için leke ve yanık olabilirmiş. Bana da gayet mantıklı geldi. Keyfine saç boyatanlar değil ama mecburi olanlar  bence boyatabilir..Cevaplamak için Üye ol