kreşten aç geliyor:(

sozozel soruyor: 10

merhabalar. Oğlum gittiği kreşten aç dönüyor . Bu konu oldukça daraltıyor içimi. Normalde sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı şeklinde yeme düzeni kreşin. Eve geldiğinde kapıdan adımını atar atmaz yemek istiyor. Bi kaç kez yokladım öğretmenin ağzını. Ama Tuğra'nın hiç yemek problemi yok. Bazen 2 şer tabak yiyor falan diyor öğretmeni. oğluma sordum bugün okulda yemek yediriyorlarmı diye. hayır diyor. Kafam çok karıştı. Ve ister istemez kreşe karşı bir soğukluk oluştu içimde. Sizin de çocuklarınız benzer şeyler yapıyormu merak ediyorum.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Yenidenanne

Kreşle ilgili yanlış bilgi verebiliyor çocuklar. Beni aç bıraktılar ya da bugün uyutmadılar gibi. Öğretmeninin açıklamasını referans almak daha isabetli. Ama tabii tedbiri de elden bırakmamak adına, çocuğunuzun kilo almasında sorun olur eğer kreşte birşey yemiyor olsa, kilo alışı nasıl değerlendirin. Bir de, kreşte yakın bir arkadaşının annesinden çaktırmadan sormasını isteyin çocuğuna. Kızlar daha konuşkan olduğu için bir kız arkadaşına sordurmanızı öneririm.

Kreşte uyandıktan sonraki ara öğünden sonra da bayağı hareketli oluyorlar, eve gelince aç olması normal bence. Benim oğlumda hep çok aç otururdu masaya. Kreşten çıkış saati de önemli. Örneğin, biz 6.5, 7 gibi alırdık.


Damla

Çok acıkıyorlar gerçekten, akşam üstü öğünü önemli, eğer ikindi hamur işli bir şeylerse, ki çoğu kreş böyle tercih ediyor, oğlum akşam yemeği bile yemek istemezdi, ama ben bu şekilde olmasını pek tercih etmiyordum açıkçası. Eğer akşam üstü meyve gibi daha hafif şeylerse ve öğleden sonra hareketli oynuyorlarsa çok acıkıyorlar gerçekten. Bence henüz endişelenecek bir durum yok. 

Ama çok endişe ederseniz içinizi rahatlatmanın bir yolu olabilir diye düşündüm. Kreşin tanıma ihtimali olmayan bir yakınınız, arkadaşınız, sanki çocuğunu kreşe verecekmiş gibi tam da öğle saatinde bir ziyaret yapsa okula, okulu gezmek istese, yemek yedikleri yeri görmek istiyorum dese.


Fundaaa

Yavrum yazık ya,gerçekten oğlunuz için üzüldüm...Mutlaka kreşte yemek veriyolardır ama ne kadar,çocukların porsiyonlarını okadar az tutuyolarki bazı kreşlerde o yüzden aç kalıyo olabilir;ikinci tabağı yese bile eminim iki tabak sizin evdeki bir porsiyon kadar asla olmuyodur,birde bazı öğretmenler çocuğun yemesiyle hiç ilgilenmiyor,çocuklar oynamaktan yemek yemiyor zaten...(( BUNU SADECE GİDİP ARAŞTIRDIĞIM,ÖĞLE YEMEKLERİNDE O ORTAMDA OLDUĞUM BAZI KREŞLER İÇİN SÖYLÜYORUM ,HEPSİNE LAF ETMEK ASLA HADDİM DEĞİL,MÜKEMMEL KREŞLERDE VARDIR AMA BEN BAZI TANIK OLDUKLARIMI YAZIYORUM)))...Birde çocukları bazı günler öğleden sonra birtane meyveyle geçiştiriyolar;bu durumda paşanın acıkması normal tabi. BENCE KREŞTEN ŞÜPELENİYORSANIZ BİRGÜN ÖĞLE YEMEĞİNDE ANİ BASKIN YAPIP KENDİ GÖZÜNÜZLE O ORTAMI GÖRÜN,İNŞ ŞÜPHELERİNİZDE HAKLI ÇIKMAZSINIZ  :( :(


peyibal

Aynı durum benim oğlum için de geçerli.Bazen ben sorduğumda o da yemedim diyor ama ben yiyip yemediğini tuvalette anlıyorum.Öğlen yemekleri genelde sebze ağırlıklı oluyor ve dışkısının rengi de yediği şeye göre değişiyor.

Akşam eve geldiğinde de yemeklere saldırıyır yada yemekten önce extra birşeyler yemek istiyor.İkindi kahvaltısını saat 16:00 - 16:30 gibi yiyorlar ve oyun parkında yada oyun odasında servis saatine kadar serbest oynuyorlar.Bu da çok fazla enerji harcamaları anlamına geliyor.Saat 18:00 de eve geldiğinde aç olmasını da normal karşılıyorum.Doktor kontrollerinde kilo alımı ve boy uzaması devam ediyor, o yüzden çok fazla dert etmiyorum.


mummy

Selam; eğer okulla ilgili şüpeleriniz varsa denetlemenizi öneririm.(Her konuda, ayrıca özel, MEB fark etmez.)Ben diyorum ki en iyi veliler teftiş edebilir okulları. Müfettişler değil:)Yemek konusuna gelince.Öncelikle size verilen yemek menüsünü çocuğunuza sorarak takip edebilirsiniz. Ama bazen çocuklar farklı söyleyebiliyor (köfte-patates yedim gibi.) bu konudan emin olun. Yemek ve kahvaltı saatlerinde okula gidip yemeğe misafir olabilirsiniz. Örneğin vaktiniz varsa bir gün çocuğunuzu yemek saatinde siz götürün ve de görün ortamı. 16.00 gibi kahvaltı yapan çocuklar 18.00 gibi acıkıyorlar.
Damla ikindi kahvaltısında hamur işinden şikayetcisin biliyorum ama senin gibi düşünen başka anne yok ( en azından benim bildiğim) bu nedenle genellikle okullarda böyle bir sistem uygulanıyor. Sevgiyle.sumarusman

kreşlerde yada anaokullarında ana öğün öğle yemeğidir.sabah kahvaltısı ve ikindi kahvaltısı aperatif şeklinde olup çok doyurucu değildir.Birde tam gün gruplarında öğleden sonraya oyun ve hareketli etkinlikler alınır o yüzden çok hareket ederler ve acıkmaları çok normal karşılanmalıdır.endişe etmenize gerek yok bence... bariz bir kilo kaybı yada kaka yapma düzeninde bozulmalar görüyorsanız yemek konusunda endişelenebilirsiniz..bende anaokulu öğretmeniyim yeme düzeni bozulan yada aç kalan çocuğun tuvalet alışkanlıkları yada saatleri değişir.umarım yardımcı olmuşumdur.


EsraEA

Ben de aynı şeyleri yazmış olacağım ama öğleden sonra gerçekten daha hareketli aktiviteler oluyor. Bahçe varsa bahçeye de çıkmış oluyorlar. Üçüzlerim de aynı şekilde acıkmış geliyorlar ve yemeğe saldırıyorlar. Ama ben öğleyin ve ikindi kahvaltısında ne yediklerini biliyorum, çünkü oradayım :) Yoksa muhtemelen ben de sizin gibi düşünüyor olurdum. Kilo kaybı olup olmadığını takip ederek, çocuğun halsiz olup olmamasını gözlemleyerek (okul içindeki aktivitelerden dolayı yorgun olabilir ama kastettiğim kolunu kaldıracak halinin olmaması) gerçekten yemiyor mu enerji harcanmasına bağlı mı çözebilirsiniz diye umuyorum.annedennotlar

aynı sorunu bende yaşadım.oğlum hep aç geliyordu uydan nezaman uyanıp nezaman ikindi öğününü yediğiyle ilgisi var birazda.mesela 2-3 gibi uykudan kalkıp hemen ikindi öğününü yiyordur.akşam 5-6 gibi alıyorsanız acıkmış oluyor çocuk.bende önce güvensizlik yaşadım ve paranoyakça gelebilir ama kamerayı kreşe götürdüm bigün ve öğretmenine hatırakalmasını istiyoruz.uyurken,yemek yerken,bahçede çekerseniz sevinirim dedim.böylece saatlerinide görebilecektim.çektiler izledim ve gerçekten yemedim diyen oğlum yiyordu.tabi bu kesin bir kanıt olamazdı yani ogünkül bişey bile olabilir yani.ben hergün oğlumun çantasına süt-1-2 porsiyon meyva yada yoğurt gibi hafif şeyler koyuyorum.çünkü çocuk 3 de yiyip 6ya kdr acıkıyor.hamurişi koymuyorum akşam yemiyor diye.belki sende yanına birşeyler koyabilirsin.selenn

cnm normal benim oğluma da gelir gelmez yemek yediriyorum  hiç redsiz  normalden iştahlı yer ee öğlen 1de yiyolar ikindide bi kek ,bi börek vb o harcadıkları enerjıye az geliyo yedikleri bence:)


asaritas

Eve gelince yemek istiyorsa verin, dert etmeye gerek yok. Zaten kreş yemek vermiyor olsa bütün aileler şikayet ederdi. Olmazsa diğer ailelerle görüşün. Sorun yoksa, o zaman sizin çocuk demek ki kreşte çok aktif hareket ediyor ve çok acıkıyor.


Cevaplamak için Üye ol