Cocuguna Reaktif Havayollari Hastaligi teshisi konan var mi?

moncici soruyor: 2

Merhaba,4,5 yasindaki kizim gecen sene anaokuluna basladi.14 defa hasta olarak kendi rekorumuzu kirdik.ventolin,pulmicort ile yasadik bir donem.nebulizasyon cihazi bas kosedeydi.simdi flixotide ve allergocomod burun spreyi kullaniyoruz.6-7 yaslarinda geceblir dedi dr.bir umut bekliyoruz.yoksa astima cevirecekmis :((( bnm gibi hikayesi olan,farkli onerileri olan var mi?

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


banuo

Gecmis olsun. Benim oğlum da pek çok kez bronsiolit geçirdi. Viral enfeksiyonlar bronsiolite çeviriyordu. Bu durum reaktif hava yolu anlamına da geliyor sanırım. Son iki senedir bronsiolit olmuyor ama senede iki kez inatçı kuru oksuruklu bir rahatsızlık geçiriyor. Mayıs ayında alerjik astım dendi, ama astım tedavisinde kullanılan ilaçlar sıkıntıyı geçirmedi. İki sefer de antibiyotik tedavisiyle atlattık. Dolayisiyla son teshisten pek emin degilim.

Kızım da 2 yasına kadar 3 kez bronsiolit geçirdi ki bu da allerjik havayolu şüphesi doğuruyor. Ben artık nezle ya da baska bir tur viral rahatsizlikta günde bir kez düşük doz pulmicort yapıyorum, solunum yolları etkilenmesin diye. Son 2 nezlemizi bu sekilde sorunsuz atlattık. Yani ben olduğunu düşünüyorum en azından:)

Çocukluk donemi astımı ergenlik dönemine kadar büyük ölçüde atlatiliyor diye biliyorum.Etrafımda çocukluk astımı olup, şimdi hiç bir sıkıntısı olmayan pek çok insan var. Koruyucu önlemlerle cocuklarımızın bu dönemlerini çok hasar almadan atlatmasını sağlamak yapılabilecek en iyi şey sanırım. Size güven ve ferahlik veren bir doktor bulmak da çok ise yarayacaktir.

6-7 yas olayına cok takılmayın bence.

Selamlar, sağlıklı günler..


aysenberen

@moncici kizinizin son durumu nedir benimkise ayni durumda 2 gecesir hic durmadan öksürüyo dayanamiyorum artikCevaplamak için Üye ol