flour kullanan var mı?

elifnazar soruyor: 10

ben bir forumda karşılaşana kadar flouru bilmez kullanmazdım.doktoruda birşey dememişti.bir forumda doktorun yazdıklarını okuyunca bende aldım.diş çürümelerine engel oluyormuş 12 yaşa kadar kullanıldığında.oğlum 3 yaşında ama o minicik şeyi veremedim bir türlü.daha ağzına almadan acı dedi durdu...acaba suda çözdürsem olur mu?siz nasıl veriyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


CokBilmis

Ben düzenli olarak veriyorum. Kendim de baktım tadına acı değil. Hatta kızım o kadar çok seviyor ki artık günde 2 tane kullanmaya başladık, kızım 3.sünü vermem için ısrar ediyor.

Şimdi siz söyleyince kafama takıldı. Akşam eve gidince bir daha bakacağım tadına. Acı mı acaba çocuk ağzına göre?

Belki de oğlunuz acı olacağı önyargısındadır. Ceviz filan verirken çaktırmadan ağzına atın bakalım fark ediyor mu?

Bildiğim kadarıyla floru çiğnemesi gerekiyor. Cevizle berabe ro da çiğnenir arada. Eğer gerçekten acı geliyorsa fark eder zaten.


opposition

bana dr um hamileyken vermişti, tadı fena değildir ama sanmam acı geldiğini. Ama çocuk milletinin damak tadı bizden çok farklıymış, sevmemiştir tadını acı deyivermiştir :)

çocuklara kullanıldığını bilmiyordum ben


CokBilmis

Normalde çocuklara kullanılmıyormuş, çünkü içtiğimiz sudan alıyormuşuz yeterli floru.

Ama biz musluktan su içemiyoruz. Damacana sulardaki flor miktarı veyeterli olup olmadığı öğrenilebilir sanırım. Ama bizim evde su filtresi var. Dolayısıyla yeterli miktarda flor almadığımıza eminim. Bu nedenle dışarıdan flor takviyesi yapıyorum.

Yurtdışında yaşayanlar yaptımrıştır muhakkak, Kayu'nun da bir bölümünde vardı: Amerika'da filan çocuklara tabelt vermek yerine düzenli olarak flor kaplama yapıyorlar dişlerine dişçide. Bizde bu uygulama da yaygın değil.

Bu nedenle ben çareyi flor tableti vermekte buldum.

Benim dişlerim genetik olarak çürümeye meyillidir. Kızımın dişlerini önceden kuvvetlendirmek istiyorum.


dinlebeni

ya daha neler öğreneceğiz bakalım... ilk defa duydum... her akşam vitamin ritüelimiz var demir, d vitamini, kalsiyum, omega vs. .... birde bunu ekleyceğiz demekki... arkadaşlar marka var mı flor da...diş doktoru niye  bahsetmedi yaa

Ya bilmediğim için soruyorum şimdi biz diş macununu florsüz kullanıyoruz ya  çok zararlı diyorlar 5 yaşından önce flor kullanmak zeka geriliğine bile sebep oluyormuş falan .. şimdi bu flor o flor değil mii macunla vermeyip oral yoldan mı vericezz ben bişey anlamadım

 


lopikcim

Eskiden florun sistemik verilmesi( tablet -ve damlası da var, dflor damla adıyla ) çok öneriliyordu ama son dönem ne diş hekimleri ne de çocuk dr ları önermiyorlar, fluorozis korkusuyla( fazla flor alımıyla oluşuyor)..Hatta son gittiğimiz çocuk dr u İngilterede yapılan çalışmalarda bu flor ilaçlarının kanserojen olduğunu söyledi ama ne kaynak sordum ne de sorguladım açıkçası..Ben diş hekimiyim, bir pedodontist tanıdığımla bu konuyu konuştuğumda özellikle İst. da yaşayan çocuklar için sistemik >Flor takviyesinin şart olduğunu çünkü bu bölgeye gelen damacana sularının içindeki flor miktarının günlük ihtiyacın 100 katı kadar az olduğunu söyledi..@çokbilmişin sözünü ettiği flor uygulaması çok uzun zamandan beri var; en azından ben öğrenciyken bile yapılıyordu fakültede ki ben M.Ö mezun oldum denebilir( 91 mezunuyum) ama daha çok 6. yaş dişlerine uygulanıyor( sürekli dişlerden 1. büyük azı oluyor)..Yalnız o uygulamada dişin sadece dış yüzeyi kuvvetleniyor yani minesi, oysa sistemik flor alımı ile dişin alt katmanları yani dentini ve sementi( kök yüzeyi) de kuvvetleniyor( Bu açıklama pedodontist tarafından yapıldı bana)..Yukarıda yazdığımdan anlayacağınız üzere flor konusu hala çok tartışılan  bir konu diş hekimliğinde..En azından benim arkadaşlarımın çoğu hayır zararlı diyor, sadece bu pedodontist ben ısrarla veriyorum hastalarıma diyor..Ben mi ne yaptım?? sanırım 2-3 ay dflor damla verdim, sonra kafamda tam oturtamadığım için kestim ve beslenmesine dikkat ettiğimi düşünerek sanırım yeterli floru alıyordur dedim..tulay_defne

Eşim kendisi için gittiğinde dişçimiz önerimiş kızınıza zymafluor  kullanın demiş. Eşimde almış geldi. Bunu ben yeğenlerimden biliyorum zaten 5-6 yaşlarına kadar kullamışlardı. Ancak ben zaten d vitamini olarak Dflor veriyorum. onun içinde de flor olduğu için kullanmadım. Ay sonu doktora gidice soracağım önce.


opposition

yahu ben hiç vitamin falan vermiyorum bizimkilere, 1 yaşında kestik herşeyi, dr tamama artık gerekmez demişti. Sadece bir ara çinko şurubu vermişti, onu da pek kullanmadım. Yemek sorunumuz yok hiç, o yüzden tavsiye etmemiştir diyorum ama.


edamira

çok bilmiş hangi markayı kullanıyorsun? içinde flordan başka neler var acaba? yapay katkılar var mılopikcim

''''''Pişirme kaplarının yapımında kullanılan bir malzeme olan teflonun polimer yapısı içinde flor bulunur. Bu kaplarda pişirilen yemeklerin flor içeriği artabilir. '''''  diye bir şey buldum..yani ne kadar flor aldığımız çok belli değil günlük beslenmemizde..ben şahsen o yüzden takviye yapmıyorum


ozdenin_oykusu

bizim dr. kesinlikle önermemiştiCevaplamak için Üye ol