Okuma yazma bilen 2006 doğumlu kızımı hangi sınıftan başlatmalıyım?

GULSAH35 soruyor: 10


Kızım 2006 doğumlu gecen sene Etüdlü bir devlet okulunun Hazırlık snıfına devam etti. Yine gecen yıl Eylul ayında okuma ve yazmaya basladı. 4+4+4 ile mufredat degisti ve 1. sınıflarda okuma yazma calısmalarına Mart ayında baslanacakmıs. kızımın 1. sınıfta cok sıkılacagını dusunuyorum. Kapasite olarak da her verileni alan zeki bir cocuk. okul yonetimi ve pedagog ile gorustum. 2. sınıfa alabiliriz dediler. Ancak danıstıgım bazı eğitimciler de 1. sınıfı okumasını tavsiye ediyor. Okuma yazma bilerek okula baslayacak cocuklarınız var mı? Ne yapacaksınız? Bu konuyu danısabilecegim pedagog onerisi de yapabilir misiniz? (Avrupa yakasında)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


maramara

ottoya'ya %100 katılıyorum. ellerıne saglık ne guzel anlatmıs. okuma bılmesı evet bır avantaj olabılır. ama okudugunu tam anlayabılıyor mu? bir ogretmen arkadasımla bunu konusmustuk. ılk okumaya basladıklarında dekoder gibi okuyor cocuklar.sadece harflerı seslendırıyorlar, okuma anlamaya yapmıyorlar dıye. ve cock sasırmıstım ama dusununce evet bız cocuklara okuma yazma ogretıyoruz ama anlayabılmekte baska bır sey. hala sınavlarda uzun uzun okuma parcaları verılır okuma anlamaya yonelık. bence kızınızın okuyabılmesı cok guzel bırsey, en azından yasıtlarından 1-0 onde baslayacak yarısa ama bence onu kendınen yasca buyuk cocuklarla yarısa saokmanıza degmez. ayrıca yenılenen sıstemle beraber cocuklar onumuzdekı yıl yabancı dıl derslerı de almaya baslayacakar ama bu yıl 1. sınıf okuyanlar. sımdıkı 2. sınıflar ıse 4. sınıfta....
ayrıca kendı oglum 2005 agustos dogumlu, gecen yıl 1. sınıf oldu otomatık sısteme gore ancak bız yılın ıkıncı yarısı dogdugu ıcın gondermemeyı tercıh ettık. yanı sımdı kızınızla aynı sınıfta olacak ondan yasca demıyelım ama aylarca buyuk ogrencılerde olacak :) ama ben oglumun kucuk olmasından sa buyuk olmasını tercıh ederım. ınanın bana 6 ay bıle cocukların hem davranıs hem de algılarından ınanılmaz fark yaratıyor. kaldı kı erkek cocuklarının bu anlamda bıraz daha zamana ıhtıyacı var gıbı geldı. en azından benım oglum ıcın.
uzattım sanırım, bence de gondermeyın. guzel guzel gıtsın gelsın okuluna. okuma anlama ve yazmasını gelısıtırsın. emınım bu 1 yılın faydasını ılerde cok goreceksınız. endıselerınızı anlıyorum hepımızın cocuklarımız ıcın en ıyısını ıstıyoruz ve de hata yapmaktan korkuyoruz ama bence rutınde gıtsın yorulmasın :))) sız de tadını cıkartın.


GULSAH35

Cevaplarınız icin tesekkurler. Kızım gecen Eylul'den beri okuyor, okuduklarını anlıyor ve yorum yapabiliyor. Resimli hikayeler yazıyor. Matematik konusunda da yetenekli. Bu konularda sıkıntı yok.
Ben ilkokullarda verilecek ingilizce dersi konusunda pek umutlu degilim malesef. Sistemi bu kadar allak bullak edip  goz boyamak icin ing dersi koyduk diyorlar. Bir nevi goz boyama.

Cocugun yeteneklerine gore gec gondermek veya erken gondermek tercih edilebilmeli bence. Keske üstten ders alabilme gibi bir olanakları olsa.


bcos

2. sınıftan başladım, hep arkadaşlarımdan bir yaş küçüktüm, :) hep tadını çıkardım... hiçbir aşamada da sorun yaşamadım....


evokulum

benim oglum da 2006 subat dogumlu. ben de aynı durumla karsi karsiyayim. 2. siniftan baslamasi daha uygun olacak gibi gorunuyor. okuyabiliyor, el yazisi (yavas da olsa) yazabiliyor, matematikle arası gayet iyi, genel kültür noktasında da (birinci sınıfın konularına baktım) sorun yok. anaokulunda yapılan metropolitan okula uyum testinin sonucu iyi çıkınca bizi wisc-r testine yonlendirdiler. biz de o testi yaptırdık ve yaşıtlarının %98'ini geride bıraktığı yani üstün zekalı olduğu soylendi bize. üstün yetenekliler için açılan özel okulların öze sınıflarına göndermemiz şu an mümkün değil. ciddi bir ücreti var çünkü.

bizim için subat doğumlu olması da önemli bir gerekçe çünkü yaş ve gelişim itibarıyla ikinci sınıflara daha yakın. sınıfta küçük kalmayacak.  oteki turlu kendisinden 1 hatta 1,5 küçük yaş küçük çocuklarla bir arada olacak. 66 ayı doldurmuş olanlar okula başlarken benim oğlum okula başladığında 81 aylık oluyor. eğer sistem 4+4+4'e geçmeseydi kesinlikle sınıf atlatmayı düşünmezdim, okulun müdür yardımcısı bile "çocuğunuz sınıfta sıkılabilir, çünkü bu sene ilk yarı yıl oryantasyon yani anaokulu tarzı bir alıştırma eğitimi olacak" dedi. oğlum 3 yıl anaokuluna gitti zaten. yarım dönem daha böyle bir eğitime ihtiyacı olur mu? yetenekli bir çocuğun sadece el yazısı yüzünden bir senesini kaybetmesi yanlış olmaz mı? çünkü o bu konudaki eksiğini öğretmeninin desteğiyle bir iki ay içinde kapatacaktır. diğer türlü gerekli ilgiyi görmeyen bütün yetenekli çocuklar gibi gerileme içerisine girmez mi?
kafam çok karışık... 


GULSAH35

Sevgili evokulum,

Neye kara verdiniz? 2. sınıftan mı baslatacaksınız oglunuzu? Gerci sınıf atlama degerlendirmeleri okul baslayınca yapılacak. bu arada 1. sınıf yılbasına kadar işlenecek kitaplar da açıklandı. Aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Bana kitaplar oldukca basit geldi.

http://ttkb.meb.gov.tr/www/ilkokul-1-siniflar-icin/icerik/93evokulum

Sevgili gulsah35;

Kitapları ben de inceledim. Çok basit bir içeriği var. 4 yaş çocukları için hazırlanmış gibi. Yukarıdaki yorumu yazdığım günden itibaren oğlumun okuması ve yazması oldukça ilerledi. Sabah kalkınca eline kitap alıp kendi kendine okumaya başladı. (Tübitak'ın 7 yaş üzeri kitaplarına ilgi duyuyor, neredeyse bütün seriyi aldık.) Sorular soruyorum okuduğunu anlıyor mu diye, sorularımı doğru cevaplıyor. Artık el yazısını da harfleri birbirine bağlayarak büyük harf küçük harf yazabiliyor. Matematikte de ilerledi. Okulun müdür yardımcısıyla görüştüm. Oğluma basit bazı sorular sordu. Oğlum soruları bildi genelde ama o kadar insanın önünde olunca heyecanlandı biraz. "Bu çocuk 2. sınıf seviyesinde değil, 1. sınıfın mayıs seviyesinde" dedi :) Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. Mayıstan sonra geriye ne kalıyor ki zaten. Yani okul pek taraftar değil bu duruma. Ama yine de "okula bir başlasın, öğretmeni incelesin, komisyon oluşturalım, karar verelim" dedi. 
Ben bütün eksilerini artılarını değerlendirdiğimde sınıf atlamasının kesinlikle daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yoksa ciddi bir gerileme ile karşı karşıya kalabiliriz.
Bakalım ne olacak? Hayırlısı olsun diyelim...


seres_esra

bende yaşıtlarıyla birlikte olması taraftarıyım birde kafama takılan bir soru var 6 yaşında otamatik olarak hangi okula bağlıysan çocğun kaydını yapıyormuş 5 yaşında anasınıfına 6 yaşında da ilk okula anasınıfına gitsin ama 6 yaşında ilk okula başlamasını istemiyorum bir akrabamızın 2 çocuğu var biri 5 biri 6 okul direk kaydını yapmış yollamak istemiyorsan sağlık raporu alman gerekiyormuş bu da hayat boyu hep önüne çıkarmış şimdiden düşünmeye başladım valla


evokulum

sevgili gulsah35;

oğlum okula başladı. okulu heyecanıyla ilk günlerde bir sorun yoktu, ama öğretmen her gün boyama ödevi verince artık sıkılmaya ve "yapmayacağım" demeye başladı. ben yine de iki nesneyi boyama arasında aralar verdirterek ödevlerini yapmasının gerekliliğini anlattım. ama bu böyle olmayacaktı, düşündüğüm şeyin gerçekleşiyor olduğunu görmek beni üzüyordu. devlet okulu olduğundan sınıf da öyle söylenildiği gibi az mevcutlu değil, 40'ın üstünde idi ve öğretmen özel ilgi gösteremiyor küçük yaşları esas alıyor. 81 aylıkla 62 aylık bir sınıfta idi. öğretmen o kalabalıkta çocuğun seviyesini anlamaya fırsat bile bulamazdı biz söylemeseydik.

okula sınıf yükseltmeyi düşündüğümüzü söylemiştik. onlar da rehberlik öğretmeni, müdür yardımcısı, 2. sınıf öğretmenleri vs. bir komisyon kurup oğlumu salı günü sınava tabi tuttular.  bir üst sınıfa geçirmeye karar verdiler. bugün 2. sınıftan devam edecek inşaAllah. 

dün ikinci sınıf kitaplarını aldık, öğretmenden ödevi aldık ve daha istekle ödev yaptığını gördüm. ödevini yaparken de hiç zorlanmadı. yeni bir şey öğrenmek onu mutlu ediyor.

yine söyleyeyim 4+4+4'te 1. sınıf müfredatının basitleştirilmesi, oğlumun okuma ve eğik el yazısı yazabilmesi, matematik ile arasının iyi olması, üç yıl anaokulu-kreşe gitmesi bir yana yaşı da müsait olduğu için böyle bir şeye başvurdum. oğlum 2006 şubatlı ve onun sınıfında 2005 aralık, temmuz, kasım vs doğumlular da olacak. şimdi sınıfın en büyüğü ocak doğumlu olsa yaş farkı 13,5 ay oluyor, öteki türlü 20 ay küçüklerle okuyordu. sırf biliyor olmasını öngörmedim. yoksa 3. sınıfa geçmesini de isteyebilirdim:) 2. sınıfın kitaplarını da inceledik çünkü :)

öğretmeni, rehberlik hocası bize ısrarla özel okula verin diyor, nasıl olacak bilemiyorum...helensparta

okuma yazma bilerek okula başladım.. o dönemin müfredatını hatırlayın.. öğretmen haydi çadır yapalım diyor ben çatlak ses o çadır değil A harfi diye bağırıyorum.. tarak yapıyoruz diyor E harfi diyorum sıkılıyorum sınıf arkadaşlarım aptal gibi geliyor şikayet ediyorum hep ve öğretmen benden nefret ediyor.. bunlar 1. sınıf ama bunun ilerisi var ileriki sınıflarda özellikle matematikte çok zorlandığımı düşünürsek ikiyi bi üst sınıftan başlamamışım ama  olabilirmi bilmiyorumda bence şu mantıklı olur 2. sınıfı 2 yıl okumak çünkü okuma yazma süper.. yada keşke özel sınıflar olabilse seviyeye göre..


GULSAH35

Biz de wisc-r testi yaptırdık sonucunu bekliyoruz. Ancak benim kızım el yazısı bilmediginden öğretmeni 2. sınıfa geçmesini çok desteklemiyor. 1. sınıfta sadece okuma yazma öğrenilmiyor diyor. Bu yeni müfredatı da takip etmeyeceğini soyledi.
Biz yine de wisc-r testinin sonucuna gore karar verecegiz. Sınıfları da 30 kişi pek kalabalık sayılmaz. yine devlet okulu olmasının verdigi bazı sıkıntılar var ama öğretmeni kızımın durumundan haberdar ve sınıfta ona extra seyler veriyormus.

sevgili evokulum sonuca bağlamanıza sevindim. sizin cocugunuz Şubat doğumlu olduğundan diğer cocuklarla aradaki fark açıkmış. Hayırlısı olsun , cok başarılı olsunlar inşallahCevaplamak için Üye ol