Annenin çalıştığı için suçlanması

Anne_8 soruyor: 3

Çalışıyorum... Yaklaşık 6 ay çocuğumu işe getirip baktım zorlanmama rağmen... 8 aylıkken çocuğumu tanıdık birilerine bırakıp işe başlamıştım...içim rahat etmediği için arada getiriyorum yanıma şimdi bile şuan çocuğum 3 yaşında ve ben çocuğumu bıraktığımdan beri en az ayda bir ya ihsal ya ihsal, kusma veya grip... Sürekli resmen hastanelerdeyiZ... Çocuğumu böyle görünce çalışma şefkim kırılıyor... Hal bu ki normal de çalışınca mutlu oluyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum... Eşimin işi zor ona evde ve çocuk konusunda ne kadar yük var ise bölüşelim demiyorum fakat en azından psikolojik zarar verme diyorum... Sürekli bana sen ne biçim kadınsın sen ne biçim annesin, sen şöylesin, sen böylesin diyip beni sürekli rencide ediyor, dövse o kadar zoruma gitmez... Ve sürekli ona kendimi anlatma çabasından da bıktım... Çocuk hasta olsa beni suçluyor düşse beni suçluyor... Yani evin içinde günah keçisi gibiyim... En ufak bir şey olsa çalışma senin üç kuruşuna ihtiyacım mı var kal evde düzgün çocuğuna bak diyor, bazen de sen evde de kalsan anca kendi derdine düşersin çocuğa bakmazsın diyor... Kendisine gelince çocuğu sadece sevmek için yanına alıyor ne ağlamasına ne hastalığına nede huzursuz davranışlarına sabrediyor...ne yapacağımı bilmiyorum dışarda da en örnek eş benim eşim... Bana ne kadar psikolojik zarar verdiğinin farkında değil ve bunu açık açık söylememe rağmen... Çalışmayı seviyorum fakat bu kadar hakaret ve aşağılanmakta kanıma dokunuyor... Çalışmadığım zaman da sıkıntılarımız pek yoktu, herşey hazır nazır önünde idi...bişeyler ister istemez çalıştığım için ya geç oluyor ya da eksik ve buna tahammül etmiyor etmemekle beraber beni yerden yere vuruyor... Sizce ben ne yapmalıyım...? 

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


nesejoy

 Öncelikle eşinizin size yaptığı bir çeşit şiddet. buna katlanmak zorunda değilsiniz, asla ve asla çalışıyor olduğunuz için kendinizi kötü hissetmeyin. birçok annenin çocuğu bakıcı veya aile büyükleri ile büyüyor. çalışmayı seviyorsanız kimsenin sizi engellemesine lütfen izin vermeyin.

psikolojik olarak kendinizi buna hazır hissettiğiniz bir gün eşinizi karşınıza alıp onunla ciddi bir konuşma yapabilirsiniz. kendinize yaptığı saygısızlıkları kabul etmeyeceğinizi kesin bir dille anlatabilirsiniz. 

çocuğunuzun sık hastalanması ile de ilgili doktorunuzla konuşarak bağışıklığını güçlendirmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenip ona göre bir plan izleyebilirsiniz. çocuğunuzla ilgilenmek, onun bakımını sağlamak sadece sizin göreviniz değil. Eşiniz çocuk bakımına veya ev işlerine katıldığında size yardım etmiş olmuyor, sizinle işbölümü yapıyor. siz de çalışan bir bireysiniz ve onun kadar söz hakkınız var.

unutmayın siz güçlü olursanız güçlü ve özgüvenli çocuk yetiştirebilirsiniz.

sevgiler


Anne_8

Tüm suç kadınların... Erkek erkek deyip birer bomba 💣 haline getirdiler erkekleri bir şey yaptıklarında çok şey yaptıklarını düşündüler ne empati kurmayı öğrettiler, ne gerçekten destek olmayı... O sebeple sürekli kadın sindirmek ve idare etmek zorunda kaldı her durumu... 


zeynebEğitimli kadınların büyük bölümü fiziksel şiddete karşı kendilerinden önceki kuşaklara göre çok daha bilinçli. Eğitimli ve/veya kendi parasını kazanan kadınların büyük bölümü  fiziksel şiddete maruz kalmadan önce partnerlerine bu konudaki fikirlerini belirtiyor, böyle bir muameleye uğradıklarında da direkt tepki veriyor.  Hepsi değilse bile bir bölümü derhal harekete geçiyor. Bir bölümü ise yeterli sabrı yıllarca sürdürüp canına tak etmesini bekliyor. Aynı kadınlar psikolojik şiddet, ekonomik şiddet ve cinsel şiddet konusunda aynı derece duyarlılığa sahip değiller. Bu duyarlılığa sahip olmalarını beklemek de ekmek bulamayan halka pasta yesinler tarzı bir etki yaratıyor ülkemizde. Şiddet artık evrilmiştir ve şekil değiştirerek önümüze sunulmaktadır. Fiziksel şiddet, emare bırakan çok keskin bir etki yaratıyor ve şiddete uğrayan tereddütsüz şekilde şiddete uğradığını idrak ederken psikolojik/ekonomik ve cinsel şiddet çok kolay anlamlandıramıyor. 

Kimi fiziksel şiddet mağdurları “karşımdaki kişiyi ben sinirlendirdim, hata bende” diye düşünerek şiddeti içsel olarak normalleştirebiliyor ama psikolojik şiddet  mağdurlarında bu oran çok çok daha yüksek çünkü şiddet uygulayan tarafından sistemli bir şekilde ve kendilerini suçlayacakları “bir sebep” çoktan sunulmuş oluyor. 


“Müşterek çocuğunuzun hastalanması aynı zamanda onun da kabahati? O işe gittiği için çocuğunuzun sürekli hastalanıyor?” Kulağa nasıl geliyor? Dünyaya farklı bir cinsiyet olarak gelmek sizi ebeveyn olarak suçlamak için tek sebebi. 


Biz buna “kadına karşı şiddet” diyoruz. Salt kadın olduğunuz için eşiniz size şiddet uyguluyor. 


Sizce eşinizin bu hareketlerini değiştirme ihtimali var mı? Konuşarak veya bir şekilde iletişim kurarak eşinizin size olan cinsiyetçi tavırlarını değiştirebilecek misiniz? 


Cevaplamak için Üye ol