Oğlum ek gıdalarını yemek istemiyor...

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar,

Oğlum 4 aylıkken ek gıdaya başladık. Meyve püreleri ya da muhallebi gibi gıdalarla başladık sonra bir ara ara verdik ve tekrar başladık. Öncesinde oğlum verdiğim ekleri çok bayıla bayıla olmasa da yerdi. Fakat son bir aydır iştahı iyice azaldı ve yemek istememeye başladı. Sevdiği meyve pürelerini ya da sebze çorbalarını sevmemeye başladı. Ben de farklı farklı yollar denedim. Püre yerine daha pütürlü verme, hep birlikte bizimle sofrada ufak ufak parçalar yeme şeklinde gibi farklı yollar denedim. Acaba böyle değil de şu şekilde yer mi diye denemediğim yol kalmadı. Fakat ağzını açmak istemiyor, kafasını bir sağa bir sola çeviriyor. O kadar yorucu oluyor ki bir şeyler yedirmeye çalışmak. Şu anda düzenli olarak sadece anne sütü alıyor ama ek gıdalarını tam olarak almıyor. Son 1 buçuk 2 aydır kilo alımı da durdu. Dolayısıyla bu durum beni endişelendiriyor. Oğlum yemek yemekten nefret etmesin diye aşırı baskıcı da davranmak istemiyorum ama ne yapacağımı da şaşırmış vaziyetteyim. Acaba hep aç mıdır diye düşünüyorum. Boyle bir durumla karşılaşan anneler var mı? Varsa bu durumu nasıl aştınız. Yardım edebilirseniz çok sevinirim :))

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


nilinmasali

12. aya kadar persentilde 80 in altını görmeyen kızım 4 aydır rejimde doktorumuz diş ve havalara bağlıyor,kilo kaybı olmasına ragmen bu ayda aynı fikirde üstüne gitmeyeceksin diyip duruyor ,gitmiyorum gitmesine de yapıp yapıp dökmekte sinirlerimi yıprattı sizi çok iyi anlıyorum o yüzdem,demir eksikliği olma ihtimalini gözden gecirdiniz mi?


scanturk

Bebeğiniz daha cok küçük alışması için zaman ve sabır gerekli emin olun ne kadar zor olduğunu biliyorum ben de kızında 4 aylık ek gıdaya geçtim hala istekli yemez bazen benden başka birinden daha guzel yiyor belki deneyebilirsiniz


egebebekk

Evet zaten bayağı bir süredir demir damlası kullanıyoruz. Benden başkalarının yedirmesi durumunu da denedik fakat başkaları yedirince daha da inatçı. Ben yine bir iki kaşık yedirebilirken babası ya da başka biri bir kaşık bile yediremiyor. 


happypipek

Biz de aynı durumdayız. O kadar güzel başlamıştık ki 4,5 aylıkken. Ne versem yiyordu. İki günde bir porsiyonlarımız çoğalıyordu. Çok mutlu olmuştum, yeme sorunumuz olmayacak diye. Ama nerdeyse 20 gündür falan 3-4 kaşığı tam alıyor gerisi binbir zorlukla. Diliyle itiyor. Sebze yemiyor, kahvaltı tam yapmıyor. Bir tek meyve, az az çorba, bi kaşık yoğurt vs. Bende endişeliyim ama dr sıcak ve dişleri söyledi bize de.. Bakalım bu ay kontrolünde görücez. Sağlıkla büyüsün bebeğiniz:))


oykm_08

biz baştan beri ek gıda konusunda sıkıntılıyız bir de yoğurda, yoğurtlu çorbalara allerjisi var, püre ve çorbadan sadece 1 tatlı kaşığı anca yiyor, kaşık görmek istemiyor sadece eliyle dilim şeklinde meyve kemiriyor o kadar.. 90larda olan kilo persentili 25-50 arasına geriledi. doğduğundan beri sadece anne sütü alıyor dr ek gıdayı çeşitlendirin diyor ama onu da almıyor işte. her ay ilave mamaya geçeceğim diyip vazgeçiyorum.fistikcik

Bir iki kaşık belki yeterli geliyordur ona. Daha fazlasını istemiyordur.
Siz ona yedirmemeyi, önüne bir şeyler koymayı denediniz mi ?
Örneğin damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta, ama elinde tutarken de dağılmayacağı kadar dirilikte haşlanmış sebzeleri eline verebilir ya da önüne koyabilirsiniz.
Şimdi tam mevsimi değil (yine de marketlerde bulunuyor), muzu kabularını tam soymadan, sadece baş kısmını açarak eline tutuşturabilirsiniz. Ya da yumuşak mevsim meyvelerinden (çok olgun bir şeftali ya da kayısı, iyice yumuşak bir kavun gibi) önüne koyabilirsiniz. Boğazına kaçma riski olmayan ufak ve sert besinlerden (fındık, fıstık ya da henüz zorlanabileceği salatalık gibi) kaçındığınız sürece yumuşak besinleri yutamamasından endişelenmenize gerek yok. Damağıyla ezebilir, elinde tutarak suyunu emebilir, yutamadığı parçaları zaten ağzından çıkarır (bebeklerin öğürme refleksi bizimkinden farklıdır ve boğulmalarını engeller).

Bir de böyle deneyin.


oykm_08

fıstıkçık aynen dediğiniz gibi yapıyoruz ama sadece meyveleri o şekilde veriyorum sebze denemedim özellikle uzunlamasına kesilmiş kabak geldi şimdi aklıma bir de öyle deneyeyim (:


eesrae

benc bu bir süreç,benim oğlum da 5 aylıkken başladı tadımlık ek gidaya o zaman her şey yolundaydı,
ama şimdi çok zorlanıyoruz,meyve ve muhallebi 2 kaşıktan fazla yemiyor,çorba ve yoğurt 4 kaşıktan fazla yemiyor onları da boğuşurken yarısı yere yarısı ağzına anne sütü alıyo,ben henüz doktor kontrolüne götürmedim ama sağlık ocağındaki hemşire normal olduğunu  söylediannevebebisi

Dis cikariyor olabilir mi? cani yaniyor olabilir. biz hastayken istahsiz, keyifsiz olutoruz.. onlar da dis cikarma surecinde boyle olabiliyorlar. kimi cocugun dis cikarma sureci uzun surebiliyor.. bir de erkek bebeklerin cani daha tatli olabiliyor, daha nazli oluyorlar :) gecmis olsun, insallah duzelir..


egebebekk

Tesekkur ederim cevaplar icin. Evet dis cikarma surecinde belki de hic bilemiyorum. Belirtiler var ama cok uzun zamandir var ve hala disi cikmadi. Bir de sizlere sormak istedigim sabah kahvaltisinda bu aydaki bebeklere neler veriyorsunuz?


Cevaplamak için Üye ol