Ankara pakistan okulu, bilgi ya da deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

wutheringheights soruyor: 3

 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


wutheringheights

 

Ankara'da kaliteli okullar olduğu doğrudur. Ancak bu ve benzeri okulları ailelerin tercih nedenleri çocuklarını lise mezunu öğretmenlerin olduğu, kalitesiz okullara gözlerini kapalı gönderecek kadar bilgisiz ve cahil olmalarından değil, ülkedeki eğitim sistemini ve özellikle politikalarını top yekün beğenmemeleri ve bu sisteme hiç bulaşmak istememelerdir. Bu görüşü benimsemeyebilirsiniz, bu memlekette yaşıyorsak bizim eğitim sistemimizden geçsinler diyebilirsiniz kendi çocuğunuz için, saygı duyulur ancak beğenmeyip göndermek isteyenlere de saygı duyulması gerekir.

Bir yıldır Pakistan okuluna çocuğumu gönderen bir veli olarak bu ülkede gerçekten ciddi eğitim veren kurumların yanında bu okulda da gayet ciddi bir eğitim verdiklerini ve eğitimlerini kaliteli bulduğumu söylemem gerekir.

Diğer nedene gelince bu okullar, elçilik okulları Ankara'da sayılıdır ve uluslararası geçerliliği olan (sadece İngiltere'de değil dünyanın pek çok yerinde) diploma verir. Kendi ülkemizde de geçerlidir hatta MEB tarafından da tanınmaktadır (eş değerliliği yoktur, ancak aileler bunu dert etmemektedir zira büyük bir kısmı zaten çocuğunu ÖSS'ye sokmaktansa yurt dışında okutmayı düşünür. Çünkü SBS ve ÖSS gibi (Bunlarda yetmeyip sınavlar ALES, YDS vs. vs. diye uzayıp gider)sınav sistemlerine teslim olmaktansa alternatif yollar ararlar.

Örneğin bizim gibi hayatının bir döneminde yurt dışına iş nedeniyle gidecek aileler çocukları yurt dışında eğitimlerine kaldığı yerden devam edebilsin ve Türkiye'ye döndüğünde de burada yine kaldığı yerden devam edebilsin diye gönderir. Bu okul Cambridge Üniversitesi tarafından tanınan bir diploma vermektedir. Bu diploma notları ile çocuklar yurtdışındaki üniversitelere lise diploması ile başvurabilmektedir (kabul aldıklarında doğrudan gidebilmektedir). Ayrıca liseyi bitirdiklerinde ana dilleri gibi İngilizce konuşmakta ve ikinci bir dili de iyi düzeyde bilmektedirler. Eğitim programının uygulanışı da daha çok proje tabanlıdır ve söyle bakalım Alican türü sorulara az rastlanır.

Bu ve benzeri okullar İngilizce eğitimi vermezler, İngilizce öğretim yaparlar.

Bunlar ilk etapta aklıma gelenler.

Umarım şaşkınlığınızın giderilmesine biraz yardımcı olabilmişimdir.

 


cryptera

Ankara Pakistan Büyükelçiliği'nin okulu olan PEİSG hakkında güncel bilgileri olanlar paylaşabilir mi?


aysebeliz

Arkadaslar guncel bilgisi olan lutfen paylasabilir mi?ornegin okul her gideni kabul ediyor mu belli basli var mi gibi..
Cevaplamak için Üye ol