burun akıntısı

Kutay5209 soruyor: 4

oğlum 9 aylık.yaklaşık 5 gündür burun akıntısı var,ara ara da öksürme ve hapşırmaları.emdiğinden dolayı korunduğunu düşünüyorum ama ilerler diye de korkuyorum.doktorun verdiği ilaçlarda 2 yaşından küçükler için sakıncalı diyor,bu yüzden kullamak istemiyorum.zencefil versem uygun olur mu?bitkisel olarak siz neler yapıyorsunuz ve fayda gördünüz mü?fikirlerinize ihtiyacım var.teşekkürler şimdiden.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


selencem

Zencefil de 1 yas altina verilmiyor diye biliyorum. Su an icin burnunu acik tutup odasini nemlendirin. Ates yoksa ben ilac vermiyordum. Ek gidaya gectiyseniz c vitaminli meyve yedirebilirsiniz.


Sanemm

Biz de 7-8 aylıkken ağır bir grip geçirdik. Hiç ilaç kullanmadık. Şunları tatbik ettik;

* Öksürüğü vucudun savunma mekanızması olarak gördüğümüzden, ardı ardına kriz halinde öksürmediği müddetce normal kabul ettik.

* Burnuna öğlen ve akşam yatmadan önce deniz/okyanus suyu damlatıp otri bebe nazal aspratörle temizledik

* Burnu ve genzi dolu olduğundan rahat çiğneyemediğini düşünerek anne sütüne ağırlık verdik. Ek gıdalarını ise kolay yutulan tavuk suyu çorbalar olarak, canı istemediğinde biberonla verdik. Biberonun deliğini biraz büyüttük :)

* C vitamini yönünden yüksek gıdalar kullandık. Portakal-kivi bu ayda kullanılmadığından bol bol maydonoz kullandık.

* Yer yer burnuna şırıngayla anne sütü damlattık (anne sütü bizce her derde deva )

* En büyük kurtarıcımız coldmix oldu. Uykuya yatırırken ya da gün içerisinde kıyafetlerinin yakalarına ikişer damla damlattık. Bu olmazsa olmaz kurtarıcımızdı.

* Bir iki gün kendini toparlamasını bekleyip bol buharlı sıcak banyo yaptırdık. Küvetin içerisinde yüzdüğümüzden bu çok işe yaradı.

Geçmiş olsun...


Kutay5209

arkadaşlar çok teşekkür ederim.ateşi olmadığı için ben de ilaç vermedim ama bu görmezlikten gelmek ilerletir diye korkuyordum,sizi de dinleyince çok rahatladım.açıkçası ben kivi veriyordum ama bu aralar yemek istememesi isabet oldu demek.maydonozu nasıl kullandınız?


Sanemm

Maydonozu sabah kahvaltısında incecik ezerek zeytinyağına karıştırarak, çorbalarını ateşten alıp ilk sıcağı çıktıktan sonra ince kıyılmış olarak ilave edebilirsiniz.

Çorbalarına pişerken sarımsak da ilave edebilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol