İkiz bebek beşiği

zynpkksl soruyor: 4

İkiz bebek için nasıl bir beşik tercih etmeliyim?Deneyimi olan yahut tavsiye verebilecek anneler yazarsa sevinirim

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayb

Merhaba,

Ben beşik almamıştım, kullanım süresi az diye. İkea'dan iki karyola aldım, biri odalarında biri bizim odamızda durdu yaklaşık 3 aya kadar. Zaten bir müddet aynı yatakta uyudular, ayakları parmaklıklara gelecek şekilde. 


zynpkksl

@ayb teşekkür ederim cevapladığınız için,

Bebekleri aynı yerde yatırmak konusunda menfi yorumlar okuyorum; birbirlerinin sesinden daha çok rahatsız olup uyandıkları,onun dışında biraz büyüdükleri zaman hareketleriyle birbirlerini rahatsız etmeleri gibi. Siz erkenden kendi odalarında yatmaya alıştırmışsınız sanırım ama tabi bu çocuktan çocuğa değişiyor olabilir. Siz nasıl bir yol izlediniz bu konuda? Soru içinde soru oldu ama fikrinizi merak ettim bu konuda😊


ilknur

Merhabalar, ben çok uzun süre hem ilk çocuğumda hem de ikizlerimde park yatak kullandım. Dönmeye başlayana kadar park yatak üst katta takılıydı ve ikisi beraber yattılar, boylamasına değil de enlemesine. İlk zamanlar beraber yatmalarını öneriyorlar diye okumuştum ben aksine. Anne karnında sürekli beraber bir arada oldukları için doğduklarında da birbirlerinin varlığı iyi geliyor şekllinde. Daha sonra ikinci park yatağa ayırdık birini. Aynı yatakta beraber yattıkları zaman birbirlerini uyandırma gibi bir problem olmamıştı. Ayrı yataklarda da bir süre aynı odada uyudular ama bir süre sonra birinin uykusunun diğerinden daha iyi olduğunu ve kardeşi yüzünden uyandığını fark edince birini yardımcımızın yanına ayırdık. 2.5 yaşına gelene kadar park yatakta yattılar daha bir süre yatabilirlerdi, oğlum neredeyse 4 yaşına kadar kullanmıştı ama bir taşınma durumu oldu, odaları biraz ufak olduğu için  ranzalı bir yatak yaptırdık, o süreden beri de kendi odalarında o şekilde uyuyorlar.  

Benim park yatak tercih etme sebebim aşırı göçebe bir aile oluşumuzdan. Ailem farklı bir şehirlerde, birine gideceğimiz zaman yatak düşünmek istemediğim için yataklarını toplayıp arabaya atıp gittiğim yere kurmak bana çok daha konforlu geldi :)


ayb

merhaba tekrar. Ben de İlknur gibi okuduğum için yan yana yatırdım, dikine, hastanede de arada öyle yatırıyorlardı, birbirlerini uyandırmadılar hiç. Hatta alıştılar birbirlerinin sesine, bence uzun vadede daha iyi. Zaten çok kısa bir süre birlikte yatıyorlar, yatağın eni 60 cm, ortalama 45-50cm doğunca işte 1-2 ayda geçti bizim o dönem.

Bizim yatılı bakıcımız da var, belki onun da etkisi olmuştur, bir şekilde kendi odalarında uyumaya alıştılar. Ama kızım şimdileri mesela, gece bir saatten sonra bizim yatağa geliyor, oğlum sabaha kadar kendi yatağında uyuyor. Dediğiniz gibi çocuğun huyuyla da alakalı biraz.

Yani beşik dediğimiz şeyin vakti çok çabuk geçiyor, hani tek çocuk olsa alın Chicco anne yanı ya da diğer modelini, ama iki çocukta çok da öyle bir imkan olmuyor maddi açıdan. 

Selamlar, başka sorunuz olursa çekinmeyin yazın özelden mesaj.Cevaplamak için Üye ol