Biberonla anne sütünü içen bebeğim artık biberon istemiyor?

totbicer soruyor: 10

Merhabalar,
2 gündür bebeğimle savaş halindeyiz. Nedeni biberonu red etme.Bebeğime 1 aylık olduktan sonra fazla akan sütlerimi biberona koyup biberonla veriyordum ve içiyordu. Bu süreç 3-3,5 aylık olana kadar devam etti. Ben 1 ay kadar biberon vermedim, acıktıkça göğsümdem verdim, biberona koy, biberon temizliği yapmaktansa göğsümden vermek daha pratiğime geldi.2 gün önce sağdığım ve dolaba attığım sütleri kullanmak adına biberonda vermek istedim. almadı. Gün boyu uğraştım ağzında eviriyor çeviriyor bir türlü içmiyor. Daha sonra kendi göğsümden sağıp taze sütümü biberondan verdim. Gelin görün kü red ediyor,içmiyor. Dün gece uykusunda biberonu alması için kandırırabilirim diye düşündüm ama öyle akıllılar ki uyku arasında dahi biberonu istemedi. Bebeğim neden biberon alırken şimdi almak istemiyor. 1 aylık ara vermek neden böyle bir soruna yol açsın ki? Tekrar biberona alıştırabilir miyim?
Bu tür sorunla karşu karşıya kalan annelerden tecrübelerini bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


totbicer

O kadar küçücükler, o kadar muhtaçlar ki bize. Nasıl bırakıp da gidilir ki?Çok küçükler daha 2 aylık süt kuzuları. Bizim kendi işimiz, hadi benim işe başlama gibi zorunluluğum yok ama o zorunluluğu düşününce stres basıyor beni. Bu arada bugun haberlerde memur anneler için ücretsiz izin 24 aya çıkmış, oh ne güzel.Ama bir çok anne özel sektörde çalışıyor, özel sektör elemanına 24 ay ücretsiz izin vermek şöyle dursun 2 ayı bile çok görüyor.


Ozlemdoruk

oyabes, sen böyle şeyler yazdıkça iyice umutsuzlaşıyorum. çok korkuyorum. Akşama kadar bişey yemeden aç susuz dururlarsa ne yapacağız biz. alışacaklar elbet ama çok yıpranacağız gibi. aklıma kaşıkla yedirmekten başka hiçbirşey gelmiyor. Sen en iyisi yarın evdeysen kızını kesinlikle emzirme ve annen her türlü yedirmeyi denesin. senin için yıpratıcı olacak ama en azından işyerinde kederli ve endişeli beklemekten iyidir gibi.


oyabes

dün doktorumu aradım, 1 haftada alışacak hiç merak etme dedi. 4 saatte yeterince acıkmamış olabilir diyor, onun yaygarası benim yoklugumaymış.yoklugumu hemen anlıyor zaten. bakalım bu hafta ara ara 1-2 saatliğine çıkıcam evden, alıştırmaya çalışıcaz.belki her defasında geri geldiğimi görünce rahatlar.


senayc

tecrübeyle sabit ki arkadaşlar,zor da olsa biberona alışıyorlar,
benim oğlum 6. ayda alıştı yeniden.1 aylıkken içerdi zaten,araya zaman girince reddetmişti.
meyve suyu,su da denenebilir,6 aydan büyükse.


oyabes

buzluktan çıkardığım süt çok kötü kokuyor bir de. acaba ondan da almıyor olabilir mi? sanki plastik kokusu var.totbicer

Sütün plastik gibi kokması normalmiş.Benim sütümde oyle kokuyor.Daha once sütün kokusu ileilgili tartışmalar olmuştu bu web sayfasından.Benim oğlan buzluktan çıkardığım sütü içerdi daha evvelden kokudan biberonu almadığını sanmıyorum.Çünkü yeni sağılmış sütümüde biberonla almıyor.


oyabes

ozlemdoruk, bugün birkac saatliğine çıktım evden, ve mutlu son!!!! kızım biberonu almış. Yalnız eve geldiğimde bana küsmüştü, hiç bakmadı yüzüme:( emzirince tekrar barıştık:))


Ozlemdoruk

oyabes, ben de senin gibi evden uzaklaşayım ya da evin bir yerine saklanayım bari. umarım senin gibi başarılı olurum. 4 saat aç kalsa almak zorunda kalır belki. süt sağamazsam mama vericem. umarım endişelerim son bulur.oyabes

bugun ise basladim, ustumden tir gecmis gibi. tum gun hic almadi biberon, annem "kalkar kalkmaz anliyor evde olmadigini diyor" :(( cok mutsuzum, eve nasil gelecegimi bilemedim.


totbicer

İnsanın aklı evde kalıyor değil mi? Her an ne yapıyor,, aç mı? Ağladı mı? diye düşünmemek mümkün değil. Bizimkide hala almıyor biberon bende bir süre ısrarcı olmayacağım belki aradan geçen zaman içinde tekrar biberonu alır umuduyla günleri sayacağımCevaplamak için Üye ol