Yardım edin

bilmiyorm38 soruyor: 6

acil yardıma ihtiyacım var.arkadaşlar bebeğim 22. ayını doldurmak üzere ve memeden kesmek istiyorum artık ama çok direniyor.ne yapsam olmuyor,[salça ,biber... vs sürmek]meme vermediğim zamanlar çok geç uyuyor,uyku düzenimiz iyice bozuldu.gece 4 te kalkıp 2 saat boyunca ağladı bazen dayanamayıp veriyorum,ne yapmak lazım bazen çok sinirleniyorm.aslında üzülüyormda ama artık bırakması lazım,beni çok yoruyo sürekli meme istiyor,tecrübeli anneler yardım edin bana:(

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


bit_bit

hazır değildir bebeginiz emmeyi bırakmaya bence 24 aya kadar bekleyin.nacizane...genelde meme faslı 2 yaşla sönüyor.


fistikcik

Memeden kesmek ne sizin, ne de bebeğiniz için böyle zorlu bir süreç, travma olmak zorunda değil. Şimdi vaktim kısıtlı, birazdan daha detaylı yazacağım.


babu

Annenin kararsizligini ve tereddutlerini bebekler cok hissediyor ve bu sureci zorlastiriyor. Bu sekilde cikmaz icinde hissediyorsaniz kisa bir sure de olsa ertelemek ve kendinizden daha emin oldugunuzda birakmak iyi olabilir. Oncesinde de yakinda birakacaginiza dair sakin acikLamalar yapmak o surecte ise yaramisti bizde. Ben de cok uzun emzirdim. Memeye de cok duskun bir oglum vardi. Kendimizden hic beklemedigim kadar Sancisiz bir sekilde biraktik. Detaylari okumak isterseniz su adrese yazmistim: http://7anali7oglan.com/2011/11/04/cekilebilirsiniz-memeler/


GOGO05

yara bandını denedinizmi çok düşkün olan oğlum yara bandı sayesinde memeyi bıraktı hemde hiç yormadan tavsiye ederim


fistikcik

Naçizane önerim sizin de bebeğinizin de yorulduğunuz ve yıprandığınız bu dönemde memeye son vermeyi ertelemeniz. Kararınız kesin ise bir süre sonra tekrar uygularsınız. Bir kaç hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz mesela. O zamana kadar da bebeğinizle konuşun. Anlamaz demeyin, herşeyden anlıyorlar. Her emzirme sırasında şöyle diyebilirsiniz mesela : "Canım kızım/oğlum yakında memelerde süt bitecek. Sütümüzü artık bardaktan içeceğiz. O zaman memelere bay bay yapacağız". Bebeğiniz o an "Hayır" anlamına gelen hareketler de yapsa bu fikre yavaş yavaş alışmaya başlayacak. Bu şekilde, konuşarak ve kademeli olarak memeyi kesmek her iki taraf için de çok daha az travmatiktir.

Tekrar deneyene kadar siz de kararınızı gözden geçirin. Memeden kesmeyi istemenizin gerçek sebepleri neler ? Emzirmeyi siz de, bebeğiniz de çok seviyor, ama gece daha iyi uyur, daha düzgün yemek yer umuduyla mı kesiyorsunuz ? Gece daha iyi uyuması için gece emzirmesini kesebilirsiniz. Gündüz emmeye devam edebilir. Böylece kesintisiz uyur, siz de dinlenirsiniz. Bu şekilde yapan pek çok Nurturia annesi var.

Yemek yemeyen bir çocuğun memeyi kesince yemeye başlayacağı yönünde bir kural yoktur maalesef. Örneğin kızım emmeden huzursuz olur, yemek te yemek istemez. Emdikten sonra daha iştahlı yer. Yemek yemeyen çocuklarının sorununun emmek değil, yeme problemi olduğunu düşünürüm hep. Bu çocukların kendi kendilerine yemelerine müsade edilirse, yemeye zorlanmazlarsa, arkalarından dolaşarak yemek yedirilmezlerse yeme problemlerinin kalmayacağına eminim.

Her durumda kararınızın gerçek sebeplerini ve memeden kesmeye esas sizin hazır olup olmadığınızı gözden geçirin. Siz bu süreçten yorulduysanız ve artık devam etmek istemediğ,inize eminseniz, elbette bebeğinizi önceden hazırlayarak kesebilirsiniz. Ama siz de aslında devam etmek istiyor ve uyku ya da yemek problemleri yüzünden endişe ediyorsanız, tekrar düşünün.


bilmiyorm38

çok teşekkürler arkadaşlar çok yardımcı oldunuz.çok şükür atlattık.şimdi aklına bile gelmiyor.Cevaplamak için Üye ol