Yılsonu dogumlu kızım

mann soruyor: 5

Selamlar, 

2016 Aralik ayi dogumlu kizimiz icin anaokulu bakarken, yas gruplarinin 4 yas ve 5 yas olarak ayrildigini gorduk. 4 yas grubunda baslarsa sinifin en buyugu, 5 yas grubunda baslarsa en kucugu olacak. Tabi en buyugu olmak avantajli olabilir, fakat 4 yas grubunda kendisinden 1.5 yas cocuklar da olabilecek teorik olarak..?Kizimiz 57 aylikken 36 ay uzeri cocuklar olacak)5 yas grubuna baslarsa da ilkokul ve sonrasinda sinifin en kucugu olacak ve cekincelerimiz var. 5 yas grubuna baslatip ilkokula gitmeden 5 yas sinifini tekrarlamasi da olasilik ama, ayni sinifta sikilirmi diye korkuyoruz. Ekim kasim aralik dogumlu cocugu olanlar varmidir? Tecrubeniz gorusleriniz nedir bu konuda? Anasinifini ayni okulda tekrar ettiren varmidir? Yoksa kendisinden 1.5 yas kucuk cocuklarla mi egitime verdiniz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


lyllyl

Bence ilkokula ne zaman gondereceginize bagli, eger 2023-2024 doneminde 1.sinif olacaksa, kendinden kucuklerle okumasi mantikli, boylece tekrar yapmamis olur


deryakuzusudefne

Benim kızım 2014 Kasım doğumlu sene başında doğanlar da vardı hatta 2015'liler de hiçbir olumsuzluğunu görmedim ama iş okula gelince bence erken göndermeyin ben öyle yaptım pişman değilim ama gitmese de olurmuş 5 yaşı tekrarlayabilirmiş bence...Ama siz 4 yaş olursa 1.5 yaşlarda olacak demişsiniz o zaman büyük sınıfa göndermeniz daha mantıklı eğer başka kreş bulamazsanız ...Kızımın gittiği okul yaş yaş ayrılmış sınıfları onun için böyle yazdım


hanifeuysal

merhaba oğlum 7 aralık 2011 doğumlu .o dönemde rapor alıp gönderilmiyordu yaş aralığında saçma sapan kuralların olduğu dönemler.Ancak oğlum zaten 3 yaşında kreş anaokulu sürecine başladığı için zaten aynı şeyleri görmekten bıkmıştı pedagog , psikolog da onay verince ben erken verdim.birinci sınıfta oğlumdan 1.5 yaş büyükler bile vardı .çoğu 1 yaş büyük.Oğlum omuzlarına geliyordu.Şu an 4.sınıfta sınıf ilk üçünde sınavlarda.Fiziksel olarak hepsi ile aynı boyda ya da uzun( genetik tabi ki bu durum) .mental olarak zorlanmadı , akademik olarak hiç zorlanmadı.Ben de erken verdiğim için pişman değilim.Ama biz 3 yaşında başladık eğitime .Her çocuk farklıdır.Siz çocuğunuzun yapabilir yoksa anaokulunda devam etmesi mi daha iyi olur diye düşünün psikolog gidebilir derse ama sizin içiniz rahat etmeyip başaramayacağını düşünüyorsanız vermeyin , üzülmeyin.Artı bir de korona gerçeği var .her aile her çocuk farklı.


mann

Tesekkurler, kizimiz eylul ayinda 57 aylik olacak, sinifin buyugu olursa en kucukle arasinda 1.5 yil fark olacak ve kendisinden buyuk cocuk olmayacagindan sikilabilir mi diye tereddut ediyoruz.  Hekesin zorlandiklarini kisa surede tamamlayacak ve hic zorlamayacak. Okuldan sogur mu acaba. Yazdircagimiz okul siniflari yasa gore yapmiyor 4 ve 5 yas diye ayirmis sorun buradan cikiyor. 


mann

Aslinda yapabileceginden eminiz ama mutluluk herseyden once geliyor. Zorlanarak yapmasindansa  sikilmasini tercih etmek gerekecek sanirim. Okudugum makalelerde hep 72 aydan once baslamasi dogru degil deniyor cunku. 

Cevaplamak için Üye ol