ateş

batuhanuras soruyor: 10

Bu sabah 8'den bu yana bebeğimin ateşi var,37,5 civarında sürekli, ama şöyle ki sadece başı ve boğazı sıcak, vücudu soğuk.O yüzden soymadım eşofmanla duruyor.Dolven verdim 1 kez ama 1 saat sonra yine alnı yanıyordu...
Neden bu şekilde sadece başı sıcaktır acaba, ne yapabilirim?
Çevremizde hasta olan yok, üşütmedi, sadece 2 gün önce 1 kaşık dondurma yedi.Bende dondurma yedim sütten geçmiş olabilir.
Yada diş mi çıkarıyor acaba? Ateş dışında birşeyi yok....

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


CokBilmis

@ ema: Anneliğin kaderi vicdan azabı sanırım :)

Benim annem beni 21 yaşında doğurmuş. O zamanki çocuk doktorum ateşi sevmez, antibiyotiği sever bir insanmış.

30 yaşıma gelene kadar kullandığım ilacın, geçirdiğim hastalığın haddi hesabı yok.

Sonra ben anne olup da kızıma ateş ve hastalık konusunda farklı yaklaşınca ve annem de sonucunu görünce... Şimdi çok pişman. O koşullarda farklı davranamazdım ama keşke yapmasaymışım diyor.

Yani ateşe karşı temkinli yaklaşmak da vicdan azabına neden olabiliyor. Bundan kaçış yok :)

@ defne2009: Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Genellikle hakim olduğum konularda cevap yazıyorum, bilmediğim konuya bulaşmıyorum. Ondna öyle bir izlenim oluştu sanırım. Annelik konusunda ise doğruyu kimse bilemiyor maalesef, çok yanlış da davranıyor olabilirim aslında :)

Benim kızım bu sene kar yağarken karın yerde kaldığı süre boyunca (1 hafta mı, 2 hafta mı) her gün en az yarım kilo kar yedi. Evet, bildiğin kar yedi. O havada çocuklarını dışarı çıkarmaya cesaret etmiş olan anneler bile çocuklarını kaçırdılar kızımdan, kötü örnek oluyor diye :) Ben sadece temiz kar bulabileceği yerleri gösterdim, asla engel olmadım. Annem, eşim çıldırıyorlardı görünce. Kızım da bu nedenle hep benle dışarı çıkmayı talep ediyordu. Ne oldu? Hiçbir şey. Hasta masta olmadı kızım. Maşallah diyeyim. Ama eğer ahava soğuk diye kızımı kapalı ortamda, evlerde AVM'lerde diğer çocuklarla oynamaya zorlasaydım, muhtemelen birilerinden miktop kapıp hasta olacaktı.


ema

Ben,nette yalnız kendi çocuğumun annesi olabilirim.O yüzden vicdana kalmış benim enneliğim.


gokalpileseyrialem

nacizane bende ateşe karşı temkinli yaklaşan annelerdenim.Bende asla 39 derecenin üzerini beklemeye ve evladıma o şekilde bir sınav verdirerek, vucudunun direncini arttırmaya tatammül edemeyen annelerdenim. Maazallah iç ateş denen bişey var.1 kaşık şurup mu havale mi ikilemine girmeyi aklımın ucundan bile geçirmem.Ama cümlenin başında yazdığım gibi bu benim duygum ve düşüncem.


selencem

Cokbilmis, emziriyor musunuz?


sevcanvet

cokbilmişcim yakaladım ama geç yakaladım ohooo 42 derece ne demek ne yaptın?? aman anneler eski sorulardan görürsünüz filan siz 38,5 dan sonra telaşlanın mümkünse 39 u geçirmeyin 39,5 da mümkünse görmemeye çalışın.. 40 derece ise kritik noktadır tıpta aman dikkatozgelif

38 olmadan ilaç vermem ben. 39 geçince de doğru ılık duşa sokarım. Bence korkulacak bir ateş değil 37.5. Hafifçe soyup beklemek ilaç vermekten daha iyi bu durumda. Soyduktan sonra takiple 38 olursa ilaç. İlaca rağmen 39 olursa ılık duş. Daha da inmez 40 geçerse  fitil kullanıyorum.O da işe yaramazsa hastane :) Bende korkarım ateşten.iflah_olmaz

benim oğlum 2 gün önce öksürmeye başladı.bazen numaradan öksürür.yine öyle sandım ama sabah kalktığımızda göğsünden gelen bi hal almıştı öksürüğü.dr.götürdüm. ne ateşi vardı ne gribi.sadece öksürük.muayene sonucu kulakta kızarıklık ve burun doluluğu grip başlangıcı olduğunu söyledi.kulak yüzünden suprax pediatrik soğuk algınlığı içinde peditus şurup yazdı.eve geldik öğlene ateşlendi.alnı,koltuk altı ve kasıklarına ılık kompres uyguladım ama iyice kötüleşince calpol verdim.2-3 saat inliye inliye dolaştı kuzum.keşke daha önce ateş düşürücü verseydim diye kızdım kendime.

bende ateşten korkan annelerdenim.39-40 falan bekleyemiyorum.ipekkusgoz

Biz de 7 aylıkken kuru öksürüğe tutulmuştuk.Başka hiç bir rahatsızlık yok ama öksürük 2-3 hafta sürdü. O süreç içinde doktor değişikliğine varan bir güvensizlik oldu doktora karşı verdiği şuruplar yüzünden ve şu anki doktorumuza başladık. O da geniz akıntısı olduğunu söyleyip şurupluk hiç bir durum olmadığını söyledi. 2 burun damlasıyla o geniz akıntısını geçirdi ve öksürüğümüz geçti çok şükür.Diğer doktor ventolin hava bile vermişti,düşündükçe sinir oluyorum hala.Geçmiş olsun.


elfpnrckr

Şu yazımda detaylıca anlattım http://www.guncelanne.com/atesli-cocuk/Cevaplamak için Üye ol