Yine bir beslenme sorunu..

araf_01 soruyor: 10

Oğlum doğduğundan beri iştahsız bir bebekti uykuda besleniyordu ek gıdalarla birlikte bu sorunu bir nebze olsun aştığımızı düşünüyordumki şimdide diş çıkarma durumlarından dolayı yine başa sardık..

Son 3 haftadır gece beslenmesini kendiliğinden kesti akşm 7den sabah 7 ye kadar ağzına birşey almıyor geceleri çok sık uyandığından uykularını gündüze doğru çekmeye başladı ve böylelikle beslenmesinde eksikler oluşmaya başladı..Zaten yumurta meyve ve yoğurdu severek yiyen bir bebek değil zorla yediriyorum desem yeridir..Bunun yanında gündüz bize kalan 12 saatte uykularınıda sayarsak bu saat dahada düşüyor ben sürekli ona birşeyler yedirmekle geçiriyorum..Herşeyden vitamin alsın istiyorum kahvaltı etsin,biberon mamasını içsin,çorba içsin,meyve yesin,yoğurt yesin,uyumadan öncede muhallebi tarzı birşeyler yesinki tok tutsun..Sonra düşünüyorum benim sürekli ağzıma birşeyler tıkıştırsalar hoşuma gidermi diye yaptığımı doğru bulmuyorum ama ben bu işide çözemiyorum..Saatler bize yetmiyor ne o memnun bu durumdan ne ben ve ben kendimi ona karşı yetersiz hissediyorum..Zaten çok zayıf 8 kilo bile olamadı tabi bunun etkiside çok üstümde bana bir yol gösterin ben bebeğimi nasıl beslemeliyim şundanda vitamin alsın A vitamini C vitamini derken ben kafayı yicem bu gidişle:)

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


melihece

aynı durumdayız naz da iştahsız ve ancak 8 kg  oldu sayılır:S bende kendimi yetersiz hissettim hep ama artık öyle düşünmüyorum anne sütü alıyor mu bolca? naz alır mesela . ayrıca sunu fark ettim gecen gün: naz normalde cok gec yatar 1gece 1 gibi haliyle öğlen 12   1 gibi kalkar. kızımı tesadüfen erken uyandırdıgım bir gün  anneanneye gitmek için o da normalde asla kıyamam kıtlıktan cıkmıs gibi habire mama dedi cok sasırdım simdi yavas yavas uyku saatlerini erkene cekiyorum  mesela dogdugundan beri ilk defa 10:30 da uyudu bugün ki hala saskınım:) oglunuzun uyku saatleri nasıl?

bir de kzım babaannesinden benim verdiğim miktardan fazla yer mesela neden bilmiyorum ama:),


CokBilmis

Emiyorsa tüm vitaminini alıyordur, içiniz rahat olsun.

Ben kızımın gece beslenmesini 4. ayda kesmiştim.

6. ay bitene kadar ek gıdaya başlatmadım. Ek gıdaya da 2 ayda ancak geçebildi. Yarım çay kaşığından arttıra arttıra.

Ağzına bir şey sokmaya çalışmayıp eline verirseniz yemekleri, siz de rahat edersiniz, o da...

Bir de olabildiğince yemek yapmaya çalışmayın. Meyve verin eline. Buharda hafif yumuşamış sebze verin: Havuç, brokoli, balkabağı vs. Çiğ sebze verin: Kırımızı biber, şalgam vs. Et yaptığınız zaman kemikte bırazcık et bırakıp kemiği eline verin. Yoğurtu koyun önüne avuçlasın :)

Yediği kadar yesin, o yerken siz de ağzına kaşıkla vermeyi deneyebilirsiniz. Ama emdiği sürece hiçbir şey yemese de sorun değil. Sizin sorununuz gece uykuları gibi görünüyor, ben olsam oraya yoğunlaşırdım.


araf_01

hayır emmiyor maalesef ..Emiyor olsaydı hiç sorun yapmazdım çünkü bilirdim bütün vitaminleri aldığını..Şimdi ise açık kapatmaya çalışıyoruz galiba tabi anne sütünün açığı asla kapatılmazda..Sürekli yetersiz besleniyormuş korkusu var ne bulursam yedirmeye içirmeye çalışıyorum..


ipekkusgoz

Kendinizi onun yerine koyun. Sürekli birisi bir şeyler yedirmeye çalışsa size hoşunuza gier mi?Yiyeceğiniz varsa da yemezsiniz bence. Yiyeceklerini alın parka çıkın açık havada yedirin.Keyifli bir ortamda zorunda olduğu için değil keyifle yesin.


neretva

Sürekli birşey yediriyorum diyorsunuz ya ben onu anlamadım. Günlük programını yazar mısınız? Kaçta kalkıyor? Ne zaman devam sütü, ne zaman kahvaltı, ne zaman öğle yemeği, meyvesi, akşam yemeği? Öğün kavramının oluşturulmasının ve en azından bir öğünün hep beraber yenmesinin önemine inanıyorum. Tabii annenin yemeği buz oluyor, ama olsun. Programınızı yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz. Bir de ben hiç şunda şu vitamin var diye hesap etmedim. Zaten devam sütü de veriyorsunuz, ona da pek çok vitamin eklenmiş zaten. O kadar hesap etmeyin. İki gün üst üste aynı yemeği yesin mesela. Ya da bir gün yoğurt yemeyiversin.CokBilmis

Eğer emmiyorsa zaten gece beslenmesini kesmekle en doğrusunu yapmış bebeğiniz.


incibora

Oğlum neredeyse 2 yaşına geldi hala 11 kg görmedik :)) yediği yetiyordur... çocuğunuza güvenin; ayrıca gece beslenmeyi kestiyse sevinin.. içiniz rahat olsun.. eline meyveler verin, sebze verin... belki de kendi yemek istiyordur, hiç zorlamayın :)


araf_01

Sabah 7 de 200 cc mama oda bitmez çoğunlukla 8.30 gibi uyur 11.00de kahvaltı sonra öğle uykusu kalktığında çorba meyve yoğurt bunlar uyanık olduğu dilimlerde ayrı ayrı verilir sonra uyur tekrar kısa süreliğine kalktığında muhallebi ve akşam 7 olmuştur bu şekilde..Aralarda biberon maması vermek istiyorum olmuyor yoğurdu meyveyle karıştırınca yemiyor onlarda azda olsa bir miktar tok tutmasını sağlıyor yumurtayı hiçbirşeyin içinde yemiyor ayrı pişiriyorum 2-3 parça alıyor bırakıyor yani uyanık kaldığı sürede bu söylediklerimin hepsini vermeye çalışıyorum baştada söyledğim gibi biri bana bu şekilde davransa hiç hoşuma gitmezdi ama işte bende eksik mi besleniyor protein vitamin alıyormudur korkusu yok mu..

Yani hergün yumurta yoğurt meyve yemelimi günlük 500 cc sütü tamamlamasak olmazmı tamam yoğurtta peynirde bu miktarın içinde ama ne bilim işte ya sürekli bunlarla uğraşmak çooooook yorucu bırakmak istiyorum akışına bu seferde içim rahat etmiyorozgeoyku

3ay oncesine kadar hep birseyler yedirmek icin ugrastim kizim da hep reddetti sonra birgun kararli davranip ogun aralarinda hicbirsey vermedim boylecce ana ogunleruni daha iyi yemeg basladi simdi saat birdeki ogl yemeginu yemezse besteki yemege kadar bklemek zorunda kaliyor ve aciktigi icin hic zorlamadan gzelce bitiriyor tabagini yani nerdeyse 7saate yakin ac kalmis oluyor bence surekli birseyler teklif etmeyin biakin aciksin bence kendisi talep etsin ve inanin bir iki gun yememmekle hicbrsey olmuyir boyle aylarca ugrasacaginniza birakin bi iki ogun ac kalsin...


incibora

çocuğumu hiç açlıkla terbiye etmedim ben karşıyım... günde 5 öğün yiyor oğlum, 3 ana 2 ara öğün aç kalıp verdiğim tabağı hapır hupur bitirmesindense tüm 5 öğününde azar azar dengeli, sebzeli,meyveli, minerall,karbonhidratlı, proteinli, vitaminli beslenmesi daha evladır..Cevaplamak için Üye ol