1,5 yaşındaki bebek anneleri

amasmid soruyor: 5

Merhaba, yaklaşık 18 aylık bir kız annesiyim. Hala emziriyorum ve aynı zamanda tam gün çalışıyorum.son birkaç aydır süt sağmakla kafayı yemiş durumdayım. 3 saat sonunda iki mememden toplam 30 cc süt çıkarabiliyorum. Çevremdekiler, bebeğim artık 1.5 yaşına geldiği için durumun normal olduğunu söylüyorlar......en iyi nurturia anneleri bilir, sizce normal mi?

evet bebeğimin artık fazla süte ihtiyacı olmadığı, 30 cc nin yeteceği düşünülebilir ama yalnızca 30 cc süt üretebiliyorsanız o sütün tamamını çıkarabilmek için sağma işlemi uzadıkça uzuyor ve tam bir işkenceye dönüyor! uzayan sağma süreleri işvereni de çalışanları da sıkıyor ve hala niye emzirdiğim sorgulanmaya başlıyor..yine de sağolsunlar beni olabildiğince idare ediyorlar..neyse, ikinci sorum şu, bu saatten sonra sütü arttırmak hayal mi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


velvele

Benim kızım 14 aylık,ben de hala işyerinde sağıyorum sabah emziriyorum çıkıyorum saat 15:00 de işyerinde sağıyorum 100 ml çıkıyor.Annem de ertesi gün öğlen o sütü veriyor.bir de 19:00 da eve gidince emziriyorum.Bu aralar da(azı dişleri zamanı) maalesef gece sık kalkıp emerek uyuyor.

Yakım çevremde 18 aylık olana kadar devam edenler var 1 yaşında bırakanlar da var sağma olayını.Dra sordum tamamen sana kalmış dedi,benim hedefim de 18 aylık( maximum o da ) işyerinde sağmayı bırakmak.

Bence siz de artık bırakabilirsiniz,sabah ve akşam emse yeterli gerekirse inek sütü,yoğurt  ile desteklenir,sizi çok iyi anlıyorum süt sağma işi gerçekten emek istiyor.

Süt arttırma olayına gelince de bence artık vucut bebeğin ihtiyacına göre ayarlıyor,bol su ve bebek talep ettikçe emzirme dışında artırmak için çabalamaya gerek yok bence.


moms

10. ayından sonra sagmayı bıraktım, dediğin gibi 30dakika ugrasıordum 30 cc cikiyordu bir de tek gogus. simdi sabah aksam ve gece (istedii kadar) emziriyorum.


mustafamami

ben 13 aylıktan itibaren kreşe başlattım o arada da kreşte normal süt içmeye başladı. ben sabah kalkınca ve akşam alınca emzirdim. arada hiç sağmadım... velvele'ye katılıyorum. süt, yoğurt vs ile destekleyip anne sütünü sabah akşam verebilirsiniz. yorucu ve artık yıpratıcı olduğu sanıyorum... 


amasmid

cevaplar için teşekkür ederim, evet sağmak ve sonrasında çıkan bir yığın bulaşık -sterilizasyon işlemleri bir hayli yorucu ve zaman alan şeyler.  sütümün bazen artığı da oluyor ama 3 saatte 30 cc nin altına düşerse sağma işlemini bırakırım herhalde.

yine de işlerimden vakit bulabildiğim ölçüde bir süre daha sağma işlemine devam etmeye çalışacağım..

bir de tabii işten eve döndüğümde gözünü dikip "hadi nerede torunumun sütü, ver bakayım" bakışlarıyla beni bekleyen bir kayınvalideciğim var. onun da baskısını her gün üzerimde hissediyorum.

ben de gece uyandıkça, en az 3-4 defa emziririm kızımı uykusunda, çalıştığım için hiç olmazsa gündüz yokluğumu gece telafi etmeye çalışıyorum. eğer gündüz sağmayı bırakırsam, sütümün daha da azalacağından korkuyorum.moms

gunduz yoklugunu gece telafi etmeye calısmak biliyorsunuz beraberinde uyku bozuklukları getiriyor. 1 yasından sonra gece beslenmesinin kesilmesini öneriyor tum doktorlar. ben de sizdeki kaygılarla gunduz emziremiyorum brai gece emzireyım diyip hık mık dediğinde 10 aylıkken gece beslenmesini kestiği anda emzirdim ve suan 10 kere uyanıp emme moduna bagladı :(

benim de kayınvalidem sahte sut mu icecek oglum diyerek psikolojik baskı yapmıstı bir ara. medela gibi hastane tipi pompa ile sagmak daha iyi sonuc veriyor ya da 4 saatte bir sagabilirsiniz artık. kolaylıklar.Cevaplamak için Üye ol