Süt Saklama Kapları

perihan soruyor: 10

Sütlerini pompayla sağan anneler, sütünüzü saklamak için kullanıp memnun kaldığınız ürünler hangileri? Poşetler mi, küçük biberon şeklindeki kaplar mı? Bir kerede kaç ml paketlemek ileride daha kullanışlı oluyor? Sütler ne şekilde çözdürülüp bebeğe veriliyor? Bebeğe verilirken biberon mu, kaşık mı kullanıyorsunuz? Daha önceden sorulan sorularda geçmişti sanki ama bulamadım.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Yasemina

Ben basta kap kullanmıstım, bir kullanımdan sonra atmak icap ediyor. Evet bunlar biberon olarak kullanılabiliyor ama o bosluga uygun agızlıklar cok cok yaygın degıl. Ayrıca agızlıkla delik arasından sut sızma ihtimali, veya bir darbe sonrası delinme ihtimali cok yuksek kapın bas kısmındaki yuvarlak kısmın.

Lansinoh'un cift kilitli sut saklama posetleri cok guzel. Bunlar sanırım 150 cc ye kadar sut alabiliyor (daha da fazlasını alır da olcu ibresi 150 cc'ye kadar sanırım) En iyi ozelligi seffaf ve cift kilitli olusu. Ben bununla yurtdısında gittim dondum, super muhafaza ediyor, hicbir bozulma olmadı. Nitekim burada buna 34 TL vererek kazınlandıgımızı da biliyorum almanyada EUR 5.50'dir paketi.

Herhalde 120-150 cc paketlemek ideal olur bebegin ayını da goz onunde bulundurarak.
Ayrıca sogutucu bir canta da sart oluyor.


banu

ben dondururken lansinoh poşet kullanmıştım ve verdiğim paraya değsin diye de 100cc den büyük paketler yapmıştım. bu aslında kullanım açısından çok pratik değilmiş. 100cc civarı ideal diye düşünüyorum, hepsi bir seferde kullanılmış olur böylece.

poşet kullanmıştım ve poşete verdiğim para çoktu o zaman hesaplamıştım şimdi unutmuşum. süt poşetleri yerine steril idrar kutuları öneriliyor, o dönem arayıp fiyat sormuştum 250 tanesi kargo dahil 50-60 tl arası bir rakamdı, lansinoh poşetin bir kutusu 34 tl içinde sadece 25 adet var. üstüne bir de dolaptan alırken falan elinden kayıp kenarı köşesi çizilince ziyan oluyor süt, üzülüyorsun.

kulllanmadan birkaç saat önce buzluk kısmından dolap rafına indirerek ya da acilse musluktan akan soğuk su ile çözdürmüştüm. her halükarda bir buzdolabı kokusu almıştım(birçok anne gibi) zaten biberonu da reddeden bir kızım olunca sadece kaşık maması yaprken kahvaltı ve gece öğününde kullanıldı benim sütler.


yasemin_ekin

Kendi tecrübelerimi yazayım. Belki yardım olur. 


İki pompa kullandım. İlk başlarda Medela Mini Electric. Süt saklamak için ise Medela'nın biberon şeklindeki kaplarını tercih ettim. Kapasitesi 80cc idi. Hacmi küçük gibi görünse de birçok avantajı var. 
 Avantaj:
1. Sağarken daha  çabuk doluyor, moral oluyor. (süt sağarken bebesiyle yarışan her annenin bu moral ihtiyacı var. )
2. Sütü çözerken daha çabuk çözülüyor. 
3. Olur da, sütü çözerken filan bir aksilik çıkarsan 80cc'lik sütün ziyan olmuş oluyor.
4. Biberon emziğini takıp hemen besleyebiliyorsun, kaptan kaba aktarma, ay sütün yağlı kısmı kaldı kenarlar gibi derdin olmuyor. 

Dezavantaj:
1. 80cc'lik kapların üzerinde tek kullanımlık diyor. Ancak Medela yetkileri 3 defa kullanabilirsiniz diyor. Ben 3'ten fazla kullandım. (Neden 3 sorusuna tatminkar bir cevap bulamadım.? O zaman 5 de olabilir diye düşündüm.) Plastiği nispeten yumusak bir plastik. Polipropilen olduğu için daha dayanıklı, aklınıza kötü şeyler gelmesin. O yüzden sterilize ederken kaynatarak steril edemiyorsunuz. yıkayıp, kaynamış suda bekletiyordum. Bir aksilik olmadı.

2. Kapakları bir süre sonra deforme oluyor. Ama dar kapaklı tüm yedek kapaklar uyduğu için sorun olmuyor.

Philips Avent
Ek gıdaya geçtikten sonra Avent kullanmaya başladım. (Tamamen anne kaprisi: Medela çok sesli gelmeye başlamıştı). Artık eskisi kadar süt içmediği için de Avent'in 125 cc'lik biberonlarını aldım. Onlara sağdım, sakladım.  Via Yedek Kaplar da vardı. Ancak onlar 180cc kapasitede olduğu için tercih etmedim. 

Eğer, ilk başlardan itibaren Avent kullanacak olsaydım, 180cc'lik Via Kap alır, Onu 125-150 cc kadar doldurur, öyle dondururdum. 

Via Kap alacakdan, Biberon emziği adaptörünü de unutma. Ayrı satılmıyor, ya pompa setinde ya da via kap setlerinin birinde çıkıyor.


Kaşık kullanmadım, "biberona aşılıp, memeyi emmez" diye hiç düşünmedim. Hep söylerim 8-9 ay gibi biberonda nemmeyi birakti ama halen beni emiyor.

Aklına takılan başka şey varsa yine cevaplarım. 


dandi01

bende cam laboratuvar şişesi kullanıyordum. 10 tanesi 50 TL ye filan almıştım ama kaynatıp kaynatıp kullanıyordum.


Ozgeerdogan

Yasemin-ekin;

Avent'in via kaplarını kullandım kızımda(hala hiç kullanılmamış durumda olanlar var).Ama şimdi tereddüte düştüm bpa'dan dolayı.Fikriniz var mı bu konuda???zehra

medela ve snappies sut saklama kaplarinda bpa olmadigi kesin olarak biliyorum. avent hakkinda kuskuluyum.


Kuzeytu

Medela pompa kullandım. Lansinohun süt saklama posetlerinde de sagdıgım sutleri sakladım. Kuzey 8 aylıkken emmeyi bıraktı. 11 aylıkken de dolaptaki sütlerim anca bitti. Ben çok memnun kaldım koku falan hiç lmadım kuzey de gayet cok cok içti buzluktan inen sütleri. 8 aydan sonra formul sut içmesine ragmen anne sutunun buzluk kokusunu falan yadırgamadı onu da içti. 

Kaşık veya biberon playına gelince ben de yasemin_ekine katılıyorum. Ben biberona alısan cocuk memeden sogur lkafına inanmıyorum. Benim oglum dogumundan sonra ilk 15 gün sadece biberon aldı. 15 günün sonunda ben kendimi meme almayacak sagıp vericem artık olayına hazırlarken 8 ay emdi. Ayrıca bir arkadasım bebegini biberona alıstırmadıgı için anne dütünü 1 seneden fazla kasıkla vermiş. Nasıl bir işkencedir düşünebiliyor musunuz? Bence meme emecek cocuk emer. Biberonla kasıkla alakası yok.


burcaksahin

Ben de lansinoh sut saklama poset kullanmistim ve cok memnundum. Kaplari kullanan anneler de memnun ama benim icin bir dezavantajindan dolayi istememistim. Tum buzlugu kap ile doldurman ve size ait raf kalmama ihtimalini de goz onunde bulundur derim. Tabi evinizde ayri bir deep freeze varsa o da isini gorur. Torbalari yatay dondurursan sonra bir guzel dikey siralayabiliyorsun.perihan

e-bebek'te Philips Avent kapaksız 10'lu süt saklama kapları 9,90 TL'ye inmiş. http://www.e-bebek.com/sut_saklama_poset_ve_kaplari/philips_avent/philips_avent_via_yedek_kaplar_10lu/PAV-10721


barok

cam kapların anne sütünü  saklamada kullanılamayacağını öğrendim. anne sütündeki yararlı hücreler , lökositler cama yapışıyormuş , bpasız polipropilen kaplarda saklanabilir.Cevaplamak için Üye ol