Ek gıda reddetme..

Penny soruyor: 7

Merhaba, Ali 30 haftalık oldu, ve henüz ek bir gıdaya başlatamadık kendisini. Elma, armut, seze püreleri, pirinç maması.. hiç bişey kesinlikle yemiyor. Böyle bir sorunu olan var mı? Ne yapacağımı bilemiyorum. Sadece süt emiyor hatta biberon bile istemiyor..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


YesilAnne

Yoğurt denediniz mi? Yoğurdu çok seviyorlar.


yasemin_ekin

Bir de hiç mi yemiyor yoksa 1-2 çay kaşığı bile olsa yedikten sonra red mi ediyor?  İkinci ise, biraz daha sabrederseniz sanırım ilerleme olacaktır.


calemity

kerem 7,5 ay kabul etmedi sadece anne sütü aldı. kilo ve boy gelişimi iyi hatta önden gittiği için bende çok israrcı olmadım biriki kaşık alırdı bazen ama o kadar tadımlık yani.ama sonra  yavaş yavaş geçiş oluyor merak etmeyin..büyük bir sabıra ihtiyacınız var..en sevdikleri şey yoğurt gerçekten yoğurt teklif edin sık sık bizde yoğurtla başlamıştık ama illaki sade içine bişi katınca yada tadlandırınca yemezdi bebekler sade tatlardan daha çok hoşlanıyorlar tatları karıştırmadan sunun ..mümkün olduğunca sade tatlar yoğurt sebze çorbasnı sadece kabaktan yapınca içerdi mesela o meşhur karışık 3lü(patetes-kabak-havuç) sevmemişti.sizin bebeğinizinde damak zevki sade olabilir:)


okanumut

Emziriyorsanız emzirme aralarını açın..sütünüz onu fazlasıyla tok tutuyor olabilir.. 4 saatte bir emzirin, emzirmeden önce yedirmeyi deneyin, yemezse 1,5 saat daha bekleyip yedirmeyi deneyin..ama bu defa yemezse emzirin..sonra bir 5,5 saatlik açlık daha..işe yarayabilir..

bir de diş çıkarma dönemindeyse böyle sorunlar olabilir..


yasemin_ekin

bizim bakıcımız kızıma sade çorbalar yapıyor: normal bizim yediklerimizden ama içinde yağ, salça, tuz, acı yok. Mesela terbiyeli köfte, terbiyeli tavuk corbasi-icinde patates, havuc, maydanoz da var-. Kızım da bayıla bayıla yiyor.

Belki oglunuz "bebek mamalarını" sevmiyordur da böyle şeyler istiyordur. Tabi azar azar başlamakta fayda var, sindirim sistemi hazır olmadan fazla yüklenmemek lazım. Baska bir sakıncası var mıdır bilmiyorum


Penny

Önerileriniz için teşekkürler. Ali 6 ay 1 haftalıkken 2 gün arayla 2 diş çıkardı. Kilosu da 7.710 da 7.660'a yani 50 gr. kadar geriledi, ve gayet düzenliyken kabız oldu. Doktorumuz da 6-9 ay arası yapılan kan testini erken yapıp gıda alerjisine baktı ve maalesef inek sutune alerji düşük de olsa pozitif çıktı. Bu durumda ben süt diyetine girdim. Bu sebeple yoğurt yok henüz Ali'nin menüsünde. Ama sade tatlar ve normal çorbalar önerilerini bir deneyeceğim. Çünkü diğerlerini 1,2 kaşık da olsa yemiyor ben 1,2 kaşık zorla veriyorum en azından tatsın diye. Ama daha fazla zorlamaya ağlıyor zaten. 1 aydır kilo almadı hatta verdi, yoksa ek gıdayı bu kadar sorun yapmazdım.


yesimduru

Duru 6. ay aşı kontrolünde 8.350 kg  72 cm boy ölçülerindeydi. Sadece anne sütü aldı ilk 6 ay. Ek gıdaya başlayın dedi doktor ama hiç bir ek gıdayı kabul etmiyor hatta kaşığı görünce ağzını tıkıyor. Bir az biberonla filan denedik bir iki yudum aldı ama içmedi. 3-4 saat aç bıraktım mecbur kalsın yesin diye ama yemedi. 7 aylık olduk ama hala ek gıdaya geçemedik ne tavsiye ediyorsunuz. doktorlar 6 ay sırf anne sütü dedi ama  tanıdıklar ek gıda için geç kalmışsın filan diye kafa karıştırıyor şimdi. Ne yapmak lazım ek gıdaya alışmak için.Cevaplamak için Üye ol