Yabancı Dil öğretmek için kaç aylıkken konuşmaya başlamak lazım. Sadece yabancı dil mi, iki dil de konuşulsa, tecrübesi olanlardan yardım rica ediyorum

guven soruyor: 8

Merhaba, eşim ve ben ikimiz de türküz, türkiyede yaşıyoruz. Ben yurtdışında büyüdüm ve uzun süre yaşadım. Eşim de bende hem almanca hem ingilizce biliyoruz vs. başka diller biliyoruz (ortak bildiğimiz bunlar, birde italyanca, rusça, biraz arapça var). Benim ana dilim almanca türkçeyi sonradan öğrendim, iki dili de ana dil gibi konuşuyorum ancak iş şehir ve düzen değiştirdiğimden beri almanca konuşma imkanım yok. İngilizce telafuzum ingilizce konuşan almanlar gibi (yani öyle bir ingilizce öğrenmesini istemem).

Kızım 8,5 aylık. 
Evde ve etrafımızda sadece türkçe konuşuluyor. Eşimle annemle türkçe konuşuyoruz. 
Kızıma almanca öğretmek istiyorum. Çok mu küçük bilmiyorum, ama bana tavsiye edilen, benim kızımla sürekli sadece almanca konuşmam. Şimdiye kadar sadece almanca ninni söyledim, almanca konuştuğum zaman bana uzaydan gelmişim gibi şaşırarak yabancılayarak bakıyor :) sanırım sesim de değişiyor almanca konuşurken. 
Etrafımda kimse konuşmazken sadece almanca konuşmak açıkcası bana biraz zor geliyor ancak öğrenmesine faydası olacaksa tabi ki konuşurum. 
Buna benzer bir tecrübesi olan, bilen, tavsiyesi olan varsa sevinirim. 
İki dili birlikte konuşsam, hatta 3 dil birlikte konuşsam faydası olur mu öğrenmesi açısından?
Yoksa sadece almanca mı konuşmalıyım?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


guven

http://blogcuanne.com/2011/11/28/cocugumla-neden-ingilizce-konusuyorum/

Bu arada bu yazıdan çok faydalandım, teşekkürler. 

Ama yine de yaşayanlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. 


Meowwow

benim esim alman ve amerikada yasiyoruz, dogdugundan beri ikimizde ana dilimizle konusuyoruz, disarda haliyle herkes ingilizce konusuyor. ama disarda bile ben onunla turkce konusuyorum.  okuduklarima  gore bu sekilde uc dil ogrenebilirmis, yani ne kadar erken baslasaniz o kadar iyi. anladigim kadari ile surekli sectiginiz dil ile konusmaniz lazim.   


sedademirez

almanya doğumlu bir tanıdığım var eşi italyan kendisi turk.eşinin işi sebebiyle bebek tayland doğumlu ve 4 yasına kadar orada yaşıyor.4 yaşından sonra italyada yaşamaya devam ediyorlar.yazları türkiyeye geliyorlar filan.bu bebek şu anda 8 yaşında ve italyanca,almanca,türkçe,taice biliyor hatta bu dillerden birini bilmediğimizi anladığı anda şaşırıp dalga geçmeye başlıyor:)


fistikcik

Bu konuyu çok araştıran ve bebeğine anadil seviyesinde konuştuğu başka bir dili öğretmeyi çok istemiş biri olarak annenin tek bir dille konuşması gerektiğini söyleyebilirim. Eğer Almanca öğretmeyi seçerseniz bebeğinizle sadece Almanca konuşmalısınız. Ben bu sebepten dolayı vazgeçtim. Çünkü sevgi sözcüklerini Türkçeden başka bir dilde gerçekten hissederek söyleyemeyeceğimi düşündüm. (Öğretmek istediğim dilin de elbette kendine özgü sevgi sözcükleri var, ama Türkçenin sunduğu kadar geniş değil bu konudaki repertuar).

Bu arada siz başka dilde konuşunca size tuhaf baktığını farketmişsiniz. Normal, artık bu ayda her söylediğimizi anlamaya başlıyorlar. Bu sebeple siz bugün sadece Almanca konuşmaya karar verirseniz bunu yadırgayabilir.

Söylediklerimden çok dilli bebek yetiştrmeye karşı olduğum anlamı çıkmasın. Tam tersine, bunun harika bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ama bence bu süreç doğal geliştiği zaman iyi sonuçlar veriyor. Yani herkes kendi anadilinde, kendini en rahat hissettiği dilde, bebeğin doğumundan itibaren konuştuğu zaman... Bu özellikle anne için geçerli. Anne-çocuk ilişkisi o kadar özel ki, kurulduğu dil de çok önemli. Yoksa çocuğunuz bakıcısından, komuşusundan, iki yaşından sonra başladığı kreşten de yabancı bir dili anadile yakın bir seviyede öğrenebilir. Ama anne ile kurduğu ilişki annenin kendini en rahat hissettiği dilde olmalı.bambino12

eee çocuklarınızın almanca konuşabilecek arkadaşları var mı? ben kızımla almanca konuşmak istiyordum. doktorumuz biriniz sadece yabancı dil konuşacak demişti ama almanca çocuk sevmenin tadı çıkmıyor yaw :D bende simdilik komutları nesneleri vs. almanca ögretmeye başladım ama ağırlık yine türkçe kalıyor. tecrübesi olan var mı?


jildando

sizlere 40 yıl sonrası örneği olayım o zaman:)
Benim annem alman ve ilk ağbim doğduğu zaman, etraftaki herkes türkçe konuşmasına rağmen kendi o zamanlar Türkçe bilmediği için haliyle ağbimle almanca konuşmuş, ve o her iki lisanı da ana dili gibi konuşur, ki biz türkiye de büyüdük. Sene de bir Almanya ya giderdik o kadar.
Bana gelince, ben 4. çocuk olarak gelince, bir de almanca bilmeyen despot bir babaanne de olunca bana annemle Türkçe konuşmak kalmış. Üniversite yi bitirince  Almanya ya gidip öğrendim ama hala doğru düzgün konuşamam. Kendi çocuklarıma da bu yüzden öğretemiyorum.
 Hep içimde ukte kalmıştır, anneme de hala kızarım bunun için.
O yüzden size tavsiyem, eğer ana diliniz Almanca ise, bu fırsatı kaçırtmayın kızınıza. Şimdi garip geliyor olabilir sesiniz değiştiği için ona , ama inanın ki ileri de çok müteşekkür olacaktır size.


KUPAKIZI

anne ya da baba yabancı değilse bana özenti bir durum gibi geliyor açıkçası geçen gün mağazada gördüm kadın bapıra bağıra rusça konuşuyor bebeğiyle yüzünde gurur ifadesi kime neyi ispat çabası anlamadım. ee öğrendi, çocuk diyelim 5-10 kelime gerisi gelmez büyük ihtimal arkadaşım sohbet açtı kadınla türkmüş eşide türk rusya da 1 sene  kalmışlar o kadar. bu yeterlimi bebeğe rusça öğretmeye öğrenmek değilki o bir iki kelimeyi rusça söyler olur biter. kafaları karıştırmaya gerek yok diye düşünenlerdenim gülümsemeden edemiyorum gördüğüm zaman.yabancı dili yabancıdan öğrenmek gerek yabancı anne-baba, yabancı hoca-öğretmen vs vss.


mother_of_sons

anadil seviyesinde bildiğimiz dilleri çocuğumuza öğretmek tabiiki hoş.. yalnız okulumuzun pedagogumuzun tavsiyesi çocuklarda anadili haricinde dil öğrenimine 2-3 yaş aralığında başlanması yönündeydi doğru zamanın o zaman olduğunu savunurdu...


Cevaplamak için Üye ol