İlk dişler çok mu acımasız! ?

YesilAnne soruyor: 3

Merhaba,
Bizim Tenten bugün hiç olmadığı kadar huzursuzdu. Annemin tavsiyesi üzerine dişlerini kontrol ettim ve evet sonunda aylar süren kaşınmalardan sonra ilk dişi ufacık bir baş vermişti.
Hobaaa! Yaşasııınnn! derken akabinde iştah kaçtı, en sevdiği şeyi; yoğurdu bile zor yedi ve midesi bulandı, dışarı çıkardı. Çok zor uyudu, kucaktan asla inmedi vs.. Henüz ateş ve ishal yok neyseki.

Bizi başka neler bekliyor ve ne gibi önlemler alabilirim bunu merak ediyorum. Hazırlıklı olup tatlı bebeğime, daha az acı ya da huzursuzlukla bu dönemden çıkması için yardımcı olmak istiyorum.İlk dişler mi böyle acımazsızdır, yoksa hepsi mi böyledir?
Tavsiye ve yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


esra

Bu dönem çok zorlayıcı zira hala çekiyorum:) ben bu dönemde temiz bir tülbentin içine buz koyup eline veriyorum ağzına götürüyor ağrısını en çok bu azalttı.Buz erimeye başlayıp suları akmaya başladığı an alın elinden ya da siz yapabilirsiniz...emiyorsa meme ağrıyı bazen azaltıyor bazen hiç emmek istemiyorlar...bir de nuby meyve filesinin içine soğuk salatalık vb. meyvelerden koyup verin eline yani soğuk olan şeylerin ağızla teması en çok ağrısını azaltacak yöntemlerdir ve ortam değişikliği şöyle ki çok mu huzursuzlandı gündüz alın dışarı bahçeye bahçeniz yoksa kapı önüne sıkı sıkı sarmalayın ve gezdirin sakinleştiğini görüceksiniz ...ben bunları yaptım umarım faydası olur kolaylıklar diliyorum:)bir de gece hemen yatmadan diş jeli sürün ve sadece ilk dişler değil tüm dişler çok acımasız malesef...


evren

diş çıkarma işi bebekler için gerçekten zor. Bazı bebekler kolay çıkarıyor ama bazılarında ise tam tersi olabiliyor. Buzluğa konup dondurulan diş kaşıcıları  çok işe yarıyor, soğuk ağrısını azaltıyor, sert bir şeyler vermek dişlerin çıkmasını da kolaylaştırıyor. Eğer gece çok sıkıntı olursa calpol verebilirsiniz.  Ayrıca eczanelerde satılan silikon bir  diş kaşıyıcı var. Parmağınıza takıp diş çıkan yeri kaşıyabiliyorsunuz, ben çok faydasını görmüştüm. ateş çıkarsa da endişelenmeyin.
Taze soğan çok işe yarıyor, tan dişleri çıkarken taze soğana bayılıyordu, beyaz yeri uzunca bir taze soğanı eline veriyordum, uzun süre diş çıkan yere sürüyordu, sonra öğrendim ki taze soğanın antibiyotik etkisi oluyormuş ve ağrıyı azaltıyormuş.  


Aycadk

biz doktorun verdiği jellerden kullandık, siz de danışın bence. birde soğuk havuç verdik eline, kaşıdı durduCevaplamak için Üye ol