3aylık bebeğim kakasını yapamıyor

fairytale soruyor: 10

kakasını rahatça yapan bebeğim bir şekilde anlamadığım bir sebepten kakasını yapamıyor. anlayamıyorum sadece emzirdiğim bebeğim nasıl olurda kakasını yapamaz?? 7 gün sonunda fitille neredeyse göbeğine kadar yaptı. fitilden sonra bugün 5. gün hala kaka yok. zeytin yağı ile karnını ovdum poposuna azıcık sürdüm tekrar fitil yapmak istemiyorum önerilerinize  ihtiyacım var!!!

acaba benim yediklerim onu kabız yapmış olabilir mi???

teşekkürler

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


tugbaaa

benim kızımda günde 5-6 kere yapıyordu. sonra 2-3 e düştü bir haftadır 2 gün yapmıyor 3. gün ben poposuna zeytinyağı sürünce yapıyor. bu arada gazı da kötü kokuyor. doktor normal olduğunu söyledi. umarım düzelir.


tibetkzy

merhaba
aynı sorunu bende yaşadım.Her gün 6 kere falan kakasını yapan çocuk 2. aydan sonra gazını bile çıkarırken ağlıyordu.sadece süt veriyordum ve kakası sıvı olmasına rağmen yapmıyordu.Doktoro götürdüm çocuk cerrahına makatında çatlak varmış o yüzden kakasınıda yapmak istemiyor içine çekiyordu hatta bu süt içmesinide etkiliyordu Doktor anestol(uyuşturucu etkisi olan krem) ve antibiyotikli bir krem verdi hep onu kullanıyorum.biz 6 .aydayız hala bu sorunu yaşıyorum eğer çatlak varsa geç geçiyor.:çocuk cerrahına götürmeni öneririm aynı zamanda fitil koymaya korkma doktor bana yapamadıkça koymamı söyledi.


yuksel_

Merhaba, bu kadar küçük bebekte kabızlık olabilen birşey, endişe etmeyin.
kulak çubuklarıyla zeytinyağını poposuna sürebilirsiniz. 1-2 çay kaşığı zeytinyağı bebeğe içirebilirsiniz, merak etmeyin zarar vermez.
bir de bebeğinizin bacaklarını karnına doğru bastırarak masaj yapabilirsiniz.

Siz kendiniz de kayısı hoşafı tarzı normalde kabızlığa iyi gelen şeyleri yiyip içebilirsiniz.

Kısa sürede toparlar umarım.
Kolay gelsin size :)


septik

yuksel_ 'e katılıyorum.Aynı dönemlerde her bebekte olan bir durum.Dış dünyaya tamamen alışma süreçleri.Benim kızım 9. günde yapabilmişti.Dr umuz;yaptığında sert değilse 10 güne normal .Eğer sertse bir sorun var demektir demiti.O süreçlerde kızım,7.-8 günde yapabiliyordu ve sert değildi.Biz yapabilmesine yardımcı olmak ve tahrişi-çatlağı önlemek amacıyla pamuğun ucuyla zeytinyağ sürmüştük.Çok işe yarıyor(çatlak olmaması konusunda).Benim kişisel fikrim,fitil kullanmak hoş değil.Çok çok çok zaruri olmadıkça fitil kullanmam.Ne ateşte ne de buna benzer durumda.


fairytale

cevaplarınız için teşekkür ederim.İnanın ne yapacağımı şaşırdım. Benim suçum mu bu diye düşünmeden ve kahrolmadan yapamıyorum. Birkaç kahve ve kola kaçamağımı yaptı bunu yoksa aşı sonrası ateşlendiğinde poposundan ateşine bakarken ben mi yanlış birşey yaptım bilemiyorum.Zaman kavramım kalmadı ne önceydi ne sonra hatırlamıyorum.Nazar diyorlar gülesim geliyor,iki iç defa aman kızım ne güzel gaz çıkarıyor kakasını her altını açtığımda üstüme yapıyor deyip iki gülüştük diyemi oldu tüm bunlar?? çok saçma :P

işin garip tarafı hiç sıkıntısı yok. nasıl anlamıyorum??? 7 günün sonunda bir fitil yaptık hertarafı battı rahatça çıkardı tüm kakayı. bu gün o fitilin üstüne 5 gün geçti pis kokulu gaz dışında birşey yok fitil ysptık hala çıkan birşey yok. nassıl yaaa?? aklımı kaçıracağım!!! doktorda birşey demiyor:(( zaten kuzenim çocuk doktoru olmasa bir nevi mahvolmuştum. onun verdiği fitille 7. günde yapabildi kızım kakasını ama adam cağız napsın elinden başka bişi gelmiyor çünkü ben kıbrıstayım o ankarada haliyle telefonda muayene olunamıyor :))

ödüm kopuyor birşey olacak diye :)) olmaz değil mi korkmayayım değil mi????

peki ne zaman endişelenmeye başlamalı??

kaysı hoşafı ,rezene çayı,yağ kimyon yiyip duruyorum daha ne yabilirim ki???fairytale

tibetkzy bebişin makatında nasıl çatlak oluşuyor?? ben de fitil taraftarı değilim zaten ödüm kopuyor fitili yaparken off ki off


fairytale

tibetkzy bebişin makatında nasıl çatlak oluşuyor?? ben de fitil taraftarı değilim zaten ödüm kopuyor fitili yaparken off ki off


septik

Zorlanma ile çatlak-yırtık oluşabiliyor.Kendinizi boşuna suçlamayın.Aynı dönemdeki hemen hemen her bebekte görülen bir durum.Bağırsaklar alışma evresinde.Ikınmayı öğreniyorlar iyice.Zaten söylemişsinizde;bebeğiniz bu durumdan şikayetçi değil.O dönemlerde,yedikleri her şeyi tastamam kendilerine harcıyorlarmış.Büyüme atağı yani.Dr umuz böyle söylemişti.Bir katılık yoksa biraz sakin olun.Sizin stresiniz bebeğe geçiyor unutmayın. Neden ateşine makattan bakıyorsunuz?Koltukaltı,kulaktan ölçmek varken.En fazla bir derece oynayabilir.Ufacık bir zararda çok üzülürsünüz.burcaksahin

Tam olarak ayımızı hatırlamıyorum ama Arda'nın da sadece anne sütü aldığı dönemde bizde de olmuştu. Hergün veya sık yaparken birden yapmamaya başladı. 1 gün oldu, 2 gün oldu 3 gün oldu... Ailemizin konusu bu oldu. Artık dayanamayıp 5. gün dr'u aramıştım. İlk sorduğu şey sıkıntısı olup olmadığıydı. Sizin de dediğiniz gibi sıkıntısı yok, sancısı yok, bol bol gazını çıkartıyor.

Dr sadece anne sütü alan bebeklerde 10 gün'e kadar normal olduğunu, 10. gün de yapmazsa fitil yapabileceğimizi söyledi. Hatta anlattıklarını ben kafamda şu cümleye çevirdim: "Oğlum büyüyor ve sütümden aldığı her damlayı vücuduna kullanıyor ve atılacak posa bırakmıyor". Bekledik, gün saydık ama kendimi üzmedim hiç. 8.günün akşamı nihayet kakasını yaptı. Ben 8 günlük kaka beklerken, sanki beyimiz 1-2 gün yapmamış gibi normal  boyutta yaptı :)

Konuyu biraz detaylı anlattım. Size tavsiyem etrafınızdan gelebilecek olumsuz sözlere, bebeğinizin kabız olabileceğine dair söylentilere ve kayısı mı versek onu mu versek bunu mu versek gibi laflara kulaklarınızı tıkayın. Dr'unuz ile de görüşün. Çünkü bebeğinizin gelişimi doğrultusunda size yön verebilir.

Bu arada nurturiadaki daha önceki yazışmalarda bu kaka yapmama süresinin 5 gün, 7 gün gibi süreler olduğunu söyleyen dr'lar olduğunu da okudum. Bizim dr 10 gün dedi :) Sizinkinin kabul gün sayısı farklıysa şaşırmayın.

Telefondan uzun uzun yazamayacagim icin daha onceki bir cevabimi kopyaladim. Kusura bakma :))


rabisceren

düzenli olarak günde 2 defa 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı içirin.bizdede olmuştu 10 gün yapmadığı oluyordu.Cevaplamak için Üye ol