Bostancı ya-pa'ya giden var mı?

evhamlianne soruyor: 6

Merhabalar,
Bostancı'daki Ya-pa çocuk kulübünün oyun grubuna katılanlar varsa lütfen deneyimlerini paylaşabilirler mi*

Teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mert_mert

bostancı değil ama başka şubesine katıldım..memnun kalmadım.çünkü orası normal bir yuva anaokulu gibi değil.bir odada birsürü oyuncak 3 öğretmen bu kadar öğretmen de değil stajer).20 dakka orda çoçuklar oyuncak bolluğundan kendi hallerinde oynuyorlar ..20 dakka sonra diğer odaya top boşaltıyorlar haydi topun üstüne yat at filan ..ondan sonra yan odaya geç elma ye ,sonra yine en başa..sonra hadi zıpla bağır yakala beni, tarzında jimnastikmiş çoçuk koşmaktan öksürüyor ve ter içinde kalıyor çoğuda hastaydı çoçukların bu sebepten sanıyorum..hiç bir eğitimde görmedim..ama anlatılanlar oyun hamurları faaliyetler jimnastik ingilizce  folklor piyano filan..ben hiçbirini görmedim..lafla anlatım güzel ama icra yok..ve kolej fiyatlarından daha yüksek.asla tercih etmem..tek iyi yani kameralı olması başkada bir güzel yanı yok..he birde ben 9da gitmiştim oraya ordan kalkmam filan 1 i bulmuştu halen ordaki çoçuklar 2 dilim elma ile duruyorlardı..oda yerlerse ...


ozgu_naz

genelleme yapmayı doğru bulmuyorum ben.ablam ankarada yapa cinnahın kurucusu.burda pınar arkadaşımız yapa çekmeköyün kurucusu.ben 10 gündür ankarada işin içindeyim ve nasıl çalıştıklarını görüyorum.yapanın gönderdiği faaliyetlere ve yayınlara uygun uygulamalar yapıyorlar.yapmayanlar da mutlaka vardır ama lütfen genelleme yapmayın.orası bir ana okulu değil zaten.çocuklara yemek yedirmek gibi bir zorunlulukları yok.ama oyun aralarında 10 dakika mola verip meyve yiyiyorlar cinnahta.o 20 dakika kendi kendilerine oynuyor dediğiniz SERBEST ETKİNLİK zamanı mertmert.orda pedagoglar ve oyun öğretmenleri çocukları gözleyip anneye bilgi veriyorlar.amaç çocukların davranışlarını gözlemlemek.başı boş bırakmak değil.söylediğiniz her türlü faaliyet var.piyano,çocuk yogası,jimnastik,ingilizce öğretmeni... mert mert sizin talihsizliğiniz olmuş sanırım bu durum. deneme derslerine katılıp gözlem yapabilirsiniz nderen. ayrıca ervinveannesi nickli arkadaşım da çekmeköy yapanın kurucusu.ona da danışabilirsin. çok paralel cevaplar alacaksınızdır  benimkiyle


mert_mert

isterseniz bir deneme yapın derim anlatım cidden çok güzel.ama diğer çoçuk kulubü veya yuvalarla karşılaştırınca yetersiz kaldığını göreceksiniz..orası ücretsiz olsa bile göndermem düşünün o derece beğenmedim..diğer şubeleri bilmiyorum fakat eğer bir yönelge doğrultusunda ise sanırımki hep bu düzen..meyve denilince insanın aklına meyve tabağı gelir çeşit olarak sadece 2 dilim elma ..öğretmen değil stajer ablalar demek yerinde olur.deneyimsiz oldukları her hallerinden belli..çok yeri gezdim ama ilk eleme yaptığım yerler arasında..insan çok şubesi olunca güzeldir diye düşünüyor ? diğer şubelerini bilemem iki şubedede aynı sonuç..düşüncelerimi söylemek en doğal hakkım beğenmedimm


ozgu_naz

fikrinizi söylemeyin demedim ben.genelleme yapmak doğru değil dedim.gönderen anneler de en az siizin kadar yer gezmiştir karar verirken.o yapalar iyi değilmiş.ben kendi kızımı da oraya gönderiyorum ankaradayım şuan.işin sahibi olarak değil,kızını oraya gönderen ve iyi neticeler alan bir anne olarak yapıyorum yorumumu.umarım siz arzu ettiğiniz gibi bir yer bulursunuz.


Ervinveannesi

Merhabalar,

Konuya geç intikal ettim ama çabuk ayrılmam zira kafalarda oluşabilecek her türlü olumsuz durumla mücadele gücü ve birikimine sahibim:)

Öncelikle belirtmem gereken nokta herkesin aynı anda beklentilerini karşılayabilecek bir kurum yok..Asgari müştereklerde buluşalım da demiyorum elbette ama mükemmel yoktur bunu bilelim yeter..

YAPA çocuk kulüplerine gelince;

Öncelikle bahsi geçen kulübün denetlenmesi ve sonrasında gereğinin(uyarı,maddi ceza,sözleşme feshi) yapılması amacıyla bilgi vermenizi özellikle rica edeceğim..Yapa çocuk kulüpleri 32 yıllık Yapa tecrübe deneyim ve kadrosunu şubelere taşıyan işletmelerdir..Bu bağlamda sözü geçen şube denetime girmelidir.

Paylaşımlarımız yapıcı ve yerinde olması maksimum fayda için şart..Dolayısı ile anlattıklarınızın sadece bahsettiğiniz şubede geçerli olduğunu belirtmeliyim.Kurucusu olduğum çekmeköy şubesi ve bostancıda dahil ataşehir,acıbadem,cinnah,özlembala isimli yine nurti annesi Bursa Nilüfer şubesi kurucularını yakınen tanır kurumları için hertürlü fedakarlığı yaptıklarını hergeçen gün kendilerini yenilediklerini bilir ve kefil olurum..

Hepsi annedir..Hepsi annelik deneyimleri başta olmak üzere tüm emeklerini ortaya koyar ve özveri ile çalışırlar..Kurucular zaten merkez tarafından belli kriterler göz önünde tutularak seçilir..

Bunların dışında Yapa Çocuk Kulüpleri çok değerli pedogoglar,çocuk gelişim uzmanları,Rehberlik uzmanları...tarafından hazırlanmış bir müfredata bağlı çalışır tüm şubelere aynı gelişimsel materyal ve kaynak yollanır dolayısıyla antep şubesindeki bir çocukla ankara subesindeki çocuk eğitim eşitliğine sahip olur..

Her şubenin çocukları gözlemlemek gelişimlerini takip etmek gerekli testleri yapmak ve bu konuları uzman azından velilere bildirmek amacıyla birlikte çalıştıkları pedogogları vardır.

Her şube merkez tarafından denetlenir..

Her şubede çocukların yaş gruplarına uygun 5 gelişim alanına yönelik aktiviteler yapılır..Çocuklar oynarken öğrenir, sosyalleşir..

Yapa çocuk kulupleri çocuk kurum ve ebebeynin birlikte yürüttüğü gelişimsel aktiviteler bütünüdür.Dolayısıyla kuruma kaydolan her çocuk aileninde destek vermesi gereken bir çalışma içerisine girer..Kulüp çalışmalarında aile katılımı çok önemlidir.Bu bağlamda çocuğa özbakımını veren kişi buraya kaydolarak bu işden feragat edemez anaokulu aksine..Kulüp velileri özverili kişiler olmalıdır..Ana okulu gibi sabah bırakılan akşam alınan çocuklar yoktur öğrencileri arasında.Çocuklar sadece sosyalleşmek ve yaşına uygun aktiviteler yapmak için YAPA çocuk kulüplerine gelir.Öğretmenlerimiz devam eden eğitimler süresince aileye ödevler verir.

Kulüplerin saatleri ana öğüne denk gelmeyecek şekilde hazırlanır.Kulüplerde sadece ara öğün vardır ve bu ara öğününün birincil amacı karın doğurmak değil birlikte yeme alışkanlığı kazanmak,kendi kendine yeme becerisini geliştirmek ve varsa yemeyi reddettiği bir besini topluluk içinde yemesini sağlamak gibi öncelikli kazanımları amaçlar..

Son Söz: Bahsettiğiniz şube ismini ivedilikle merkeze yada tarafıma iletmenizi özellikle rica ederim..Diğer anneler ve çocucuklar için üzerinize düşen birkaç satır gözlemlediğiniz durumları paylaşmaktan öte gitmeli ve gereğinin yapılmasına katkı sağlamalısınız...

Sevgiler,

Pınar Altun


evhamlianne

Aydınlatıcı yanıtlarınız için teşekkür ederim. Ben henüz deneme dersine katılamadım. Azönce Bostancı şubesini tekrar aradım ctesi için randevulaştık. Oyun oynarken aynı zamanda eğitici de olması benim ,için çok önemli. Geçen yıl Joyfullhouse Çekmeköy şb.deki oyun grubuna katımıştık ve tam da sizin anlattığınız gibiydi turkuaz_naz. Hiç memnun kalmadım.Cevaplamak için Üye ol