2.5 yaş öğle uykusu

ucurtma soruyor: 5

Merhaba,
Son 1 aydır öğle uykuları sorunumuz var. Kesinlikle uyumaya direniyor ve ben zorla uyutuyorum. Uyutmamayı denediğim günler çok huysuz ve yorgunlaşıyor, ancak bir diğer faktör de gece uyku saatleri yavaş yavaş ötelemeye başladığı. İçgüdülerim öğlen uykularını artık bırakma zamanının geldiği, vicdanim ise 2.5 yaş çocuğunun öğle uykusunu kesmeyip zorla da olsa uyutmamı söylüyor.

Bu konuda öneri ve tecrübeleri duyarsam daha rahatlayacağım gibi geliyor,

Teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Duyguk

Aynı problem bizde de var, uyumadığı zaman huysuzlaşıyor, sesi çatallaşıyor.Büyükler uyku uykuyu getirir, bırak uyusun diyor ama gündüz zorla uyutunca da gece saat kaçta uyuyor inanın bilmiyorum . Sanırım o beni uyutuyor:)
Uyusun da büyüsün ninni ...felsefesi ile zorla gündüz uykularına devam ediyoruz...


yuksel_

uçurtma, bu heralde biraz çocukla alakalı, çünkü mesela Rüya öğle uykularını çok seviyor ve çok kolay uyuyor. 2 saat uyuyor hergün. Ama gece geç yatıyor, 10:30 civarı. Geçenlerde bir gün bir sebepten uyuyamadı öğlen, akşam 9:30 da sızmıştı :))

Eğer direniyorsa bence artık bırakmak istiyordur, uyutmayıp gece 8:30-9 civarında yatsa olmaz mı? sabah kaçta kalkıyor??


ucurtma

Yuksel_
Hiçbir zaman uykuya düşkün bi çocuk olmadı, hep önerilen uyku saatlerinin en alt kademesinde saat aralıklarında uyudu. Sabahları 7.00 -7.30 gibi kalkıyor akşamları da 9.30 da uyuyor, ancak son dönemde 10.00 a doğru çekmeye başladı. Aslında tüm işaretler öğle uykusunu kesmem yönünde... Bi kaç ay önce gittiğimiz Feriha Dildar da eğer uykuları 10.00 - 10.30 u buluyorsa kesebilirsin demişti. Ancak sanki çok zorlanacakmış gibi hissediyorum.

Basakçelik,
 uyarında da çok haklısın, zorlama onu mutsuz ediyor farkındayım:(

Bakalım, sanırım kademeli geçiş en iyisi, ihtiyaç duyduğu günler uyutup diğerlerinde kendi haline bırakmayı deneyeceğim. Ana_Panda

Benim de kızım 2 yaşındayken artık öğle uykusu die bir şey kalmamıştı. eskiden üzülüyordum, yorgun kalıyor vs. diye. ama bir yerde duymuştum, "eğer yorgun değilse gün içinde, oyunlar oynuyor, koşup eğleniyorsa demek ki, öğlen uykularına ihtiyacı yoktur". 

ben de artık kasmamaya başladım
ama şöyle bir KURAL var bizim evimizde:

Gün içinde en az 1 saat yatakta uzanma... yanıan oyuncağını alır, hikaye anlatır ve ya kitabını alır yanına resimlerine bakar.. ama bunu uzanarak yapar. o bir saat cennetdir benim için. çocuk uyumuyorsa da gün içinde en az 1 saat uzansın. inanın hiç değilse 1 saat kafanız dinleniyor .))Cevaplamak için Üye ol