Katı gıdalara geçerken

asyagezgini soruyor: 9

Katı gıdalara geçeceğimizde önce hangi gıda ile alıştırmaya başlamalıyız? 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


kedidirkedi

İki ekol var: Biri meyve püresiyle baslama taraftarı, diğeri sebze püresiyle. 


Meyve püresiyle baslama taraftarı olan ekolün savundugu: Bebek tatlı bir şeyle baslarsa ek gıda için hevesli olur, daha cabuk alısır.

Sebze püresiyle baslama taraftarı olan ekolün savunduğu: Bebek tatlı bir şeyle baslarsa o zaman alışır, sebze pürelerini reddeder. Bu yüzden önce sebze püreleriyle başlanmalı.

Karar sizin.

Ben elma püresiyle basladım. Kızım şu an 3,5 yasında. Sebze yemeklerini de çok seviyor, herhangi bir geçiş sorunumuz olmadı.


dincelay

Ben ikisine de muhallebi ile başladım, formül süte yakın bir tat ve kıvam olarak da uygun.sonra yoğurt,sebze ve en son meyve. Maalesef ikisi de yoğurttan hoşlanmadı:((


asyagezgini

Bugün gittiğimiz dr da yoğurtla başlanır dedi başka bir dr hepsine aynda başlat diyor yani 1 gün içinde hem çorba hem peynir hem yoğurt,yumurta meyve kısacası hepsini ver dedi.Hal böyle olunca nasıl başlayacağıma karar veremedim


fistikcik

Hiçbir önemi yok. İsterseniz yoğurtla, isterseniz meyveyle, istersenz sebzeyle.  Hiç farketmez. "Tatlıyla başlamayın" meselesi de yanlış bir inanış esasında. Dr. Jack Newman "Tatlıyla başlamayın diyenler anne sütünün hiç tadına bakmamışlar herhalde" der. Anne sütü fazlasıyla tatlıdır çünkü.

Neyle başlarsanız başlayın, bebeğinizi zorlamayın yeter. Sadece istediği kadar, istediği zaman yesin. Desteksiz oturmaya başlar başlamaz yiyecekleri ellemesine, döke saça, her yer bulaştırarak bile olsa eliyle kendisinin yemesine izin verin.nisannn

bu işe yeni başlamış biri olarak sırasıyla;

yoğurt, yumurta sarısı, kefir, elma armut somurtmaca, dana eti, sebze püresi ya da çorbası gibi bişi(içinde ıspanak,kereviz,pırasa,tarhana,havuç,esmer ve normal pirinç var), kuru erik ve kayısıyı haşlayıp süzerek özünü veriyorum bir de. çünkü kaka yapması seyrekleşti.
benim doktorum 1 yaşına kadar ek gıda çok önemli değil, bol bol emzir, az az yukarıda saydıklarımı versen yeterli dedi. hatta peynir vermene gerek yok 1 yaşına kadar dedi. yalnız, et ve yumurta sarısına ağırlık vermemi tavsiye etti. çünkü demir ilacı vermiyoruz.


eab

Ben ilk yoğurtla başlamıştım. 1 hafta yoğurt verdim sonra başlka bir öğünde sebze başladım bir hafta sonra da meyveye geçmiştim. kahvaltıya 1 ay sonra geçtim. Bence yoğurt iyi bir başlangıç. Sonuçta tadı nötr ne tatlı ne de tuzlu. Fıstıkçığın dediği gib anne sütü tatlı sebzeleri direk taadarsa tatlıdan sonra sevmeyebilir ama önce dha nötr bir tat yedikten sonra alışması daha kolay olabilir.


nisannn

SODA bana mi soyluyorsunuz yoksa asyagezgini dr tavsiyesine karsilik mi yadiginiz?

1 gunde sadece 1 sey tattiriyorum ben.


iflah_olmaz

dr.umuzun verdiği liste ve öneriler şöyleydi:

 

SABAH:10:00-10:30 meyve püresi cam rendede kabuğu soyulmuş(elma,armut,üzüm vb)

kuru kayısı ve kuru üzüm hjaşla tel süzgeçten geçir.

2tatlı kaşğı ile başlanıcak artırarak 1 hafta içinde 80-90 cc içer hale gelicek.

ÖĞLEN:12:30-13:30 patates,kabak,havuç haşlanır.çatalla püre şeklinde ezilir.üstüne 1 çay kaşığı z.yağı(saf sızma olucak)gezdirilip yedirilir.

2tk.ile başlanır.2 hafta içinde 100-120 CC lik küçük kase yiyer hale gelicek.

daha sonra brokoli,karnıbahar,balkabağı,ereviz,yer elması zamanla denenerek atrrırılarak verilir.

AŞKAMÜSTÜ:15:00-16:00 yoğurt yada sade sütaş babymix

2tk ile başlanır 2 hafta içinde 100-120 cc lik küçük kase yiyer hale gelicek.

AKŞAM:Muhallebi(pirinç unlu yada ayına uygun milupa kaşık maması)

pirinçunlu muh.tarifi:200 ml su 3 silme tatlı kaşığı pirinçunu ile ocakta pişirilir.ocaktan indirilince içine 6 ölçek aptamil(1-2-hangisini kullanıyosan)eklenip iyice ezilir.1 tatlı kaşığı pekmez eklenir.yedirilir.yine arttırma prensibi uygulanır.

EK GIDAYA BAŞLADIKTAN VE İYİCE ALIŞTIKTAN SONRA KAHVALTI MENÜSÜ DEVREYE GİRER.(biz 6.ayı doldurduğumuzda ek gıdaya başladık.7.ay sonunda da kahvaltıya)

KAHVALTI:08:00-:8:30

1/2 yumurta sarısı(1/8-1/4-1/2 şeklinde arttırarak)

1/2 kutu labne (küçük labne kutusunun yarısı-istersen başka peynirleri geceden ıslat kullan kibrit kutusu yarısı ile başlayabilirsin.BEN LABNEYİ TAVSİYE ETMİYORUM)

1 tk.pekmez

1/2 ekmek içi (tam buğday olabilir)

1 mink fincan ıhlamur yada rezene çayı şekersiz isterse ıslataraj vermede kullanılabilir.vehepsi ayrı ayrı verilecek.tabi aras yemediği için ben milupa 8 tahıllı yada sütlü pekmezlinin içine yumurta peynir pekmez,katıp bulamaç yediriyorum:-((

YİNE EK GIDAYA BAŞLADIKTAN 1 AY SONRA pürelere soğan,sarımsak,ekik,kimyon,nane gibi baharatlar ekleyebilirsin.ve kıymaya başlayabilirsin.(2-3 çekilmiş yağsız dana kıyma)

YASAKLAR:

inek sütü,yumurta beyazı,bal,tuz,şeker,konserve,patlıcan,mantar,bakla,çilek,kivi,avakodo gibi tropikal meyveler(1 yaşa kadar yasak)

muz,mandalina,portakal,limon(7-8. aya kadar yasak)

domates,tereyağı,ev yapımı salça,ceviz gibi kuruyemişler,tereyağı(7.5-8 aya kadar yasak)

merceimek,nohut vb(8 aya kadar yasak)

balık 9-10 ay civarı verilebilir.

HİÇ Bİ ŞEKİLDE RONDO,BLENDIR ,KAYNATILMAMIŞ SU KULLANILMAYACAK.


asyagezgini

Tavsiye ve fikirleriniz için hepinize teşekkürler ;)Cevaplamak için Üye ol