Oglumun gelişimi

oyahtal soruyor: 4

Merhaba

Oglum 20 aylık ve hala her bebekte bu ayda sergilemesi gereken davranışların gerisinde.Örneğin komut almıyo, şunu getir bunu götür bunu annene ver babana ver gibi şeyler yapmıyo komutu bile algılamıyo, istediği bişeyi işaret etmiyo, isaret edilen şeye veya yere bakmıyor, seslendiğimizde işine gelirse bakıyo,göz teması ise yine işine gelince kisa sureligine .çok ağladığında annesine sarılıyor bazen de babasına bakmadan durup dururken babba diyor.bunlar kafamıza aşırı taktığımız şeyler.bazı olumlu gelişmeler ise,baba nerde dediğimde babasının kaçtığını görüyo ve peşinden gidip babasını buluyo babası da cee yaptığında mutlu oluyo hadi sallan deyince kaçıyor. Ayakkabını giy gidelim dersek canı istese geliyor.elini ver deyince veriyor.basket at deyince atiyor.biz bazı sakıncalı şeylerde cısss hımmm dediğimizde ve parmak salladığımızda bize bakıyo ve o şeyden vazgeçiyo.yani kızılmasından anlıyo.düzgün olmasa da kupleri ust uste koyuyor..iki veya üç lego parçasını birbirine birleştirmeye çalışıyo.topu yerden alıp ileri doğru fırlatıyo, topa küçük küçük dokunuşlarla vura vura ayağla götürüyo.bunların dışında ne çok hareketli ne de çok pasif tam ortasında ideal diyebilirim.normalde mutfakta çekmeceleri ve heryeri dağıtmak incelemek istiyo.bu zamana kadar hep tv karşısındaydı çizgi film reklam vs.ama son 10 gündür hiç tv açmıyoruz ve hiç de aramıyo.artı önceden tüm oyuncakları yerde dururdu hepsini kaldırdık şimdi sadece lego, top vs bikaç işlevsel oyuncağını bıraktık.Bu aya kadar  pek kalabalık bir ortamda büyümedi daha çok beni ve babasını gördü.pek de eğitimsel anlamda biz de yeterince ilgilenemedik.ama kalabalık ortamda büyümese de küçük çocuklarıyla yaşıtlarıyla ve bebeklerle vakit geçirmekten bazen mutlu oluyor.seviyo çocukları ve bebekleri.

Değerli Anneler bu anlattıklarıma benzer şeyler yaşayan olduysa lütfen benimle tecrübelerinizi ve çocuğunuzun şuanki halini paylaşırmısınız.çok tedirginiz !!

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


nil8820

Aynı durumda değilim ama çocuk gelişimci olarak tavsiyem olabilir nacizane. Tv kesinlikle olmasın hayatında ki zaten kapatmuşsınız. Hikaye kitapları alın okuyun. Resimleri hakkında konuşun. Bir de yaz kış hep dışarıda vakit geçirin dışarıda da gördükleriniz hakkında konuşun. Beraber oyuncaklarıyla oynayın. Yani, onun tek başına oynaması değil de sizinle oynamasını kastediyorum. Bence biraz ilgiyle her şey yoluna girebilir.


oyahtal

Inşallah son zamanlarda devamlı oğlumla ilgileniyor onunla oynuyordum. Ama 20 günlük yeni bir oğlumun daha olmasıyla durum daha da zorlaştı. Artik onu hiç dışarı çıkaramıyorum. Gün-de 1 kez babasıyla çıkıyor yeter mi bilmiyorum..


oyahtal

Ama evde kendisiyle oynamaya ve devamlı konuşmaya devam ediyorum. Tabi bebek ağlamazsa. Küçük ağladığında Gitmemem için beni tutuyor fakat gittiğimiz zaman da sanki bir tepki olarak bana küsüyor Bu anlamda da ne yapacağımı bilemiyorum


oyahtal

 önceden kardeşini sevmek istemiyordu ondan kaçıyordu biz yokken onu sıkıştırmaya çalışıyordu Ama son günlerde birkaç gündür kucağına aldırmaya çalışıyorum seviyor yanağını dokunduruyor bebeğe biraz daha alıştı gibi ona ama beni paylaşamıyorCevaplamak için Üye ol