Bebeğim anne sütü almak istemiyor

byzbnl soruyor: 5

6 aylık bir oğlum var birkaç gündür emmek istemiyor sürekli kendini geri atıyor ek gıdaya başladık acaba ondan mı diyorum çünkü diğer şeyleri istahla yiyor.birde zayıf olduğu düşünüyorum 6 aylık 7600gr Siz ne düşünüyorsunuz

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kucukadam

Kilosu iyi bence ... Ek gidayi azaltin derim istahla yemesi değil tadına bakması tanıması yeterli. .


bitanemmenim

Soruda çok az bilgi vermişsin. Doğum kilosu ne kadardı? Aylık ortalama ne kadar kilo aldı? "Erkek çocuklar için kilo persantil eğrisi" yazıp google'da aratıp gelişimini takip edebilirsin. Emmemesinin de sebepleri başka olabilir. Ben önce anne ve çocuk arasında güvenli bağlanma sağlanmış mı ona bakardım. Ek gıdadan olma ihtimali bence çok az. Bebek sadece doymak, tadını almak için değil anneden güven duygusu alabilmek, sevildiğini ve kabul edildiğini hissetmek için de emer. Soruda verilen bilgilerle bu konuda da yorum yapmak mümkün değil. Bu konuda Adem Güneş'in "Güvenli bağlanma" kitabını tavsiye ederim. Aslında zamanın varsa tüm kitaplarını tavsiye ederim. Eğer yine ek gıdadan olabilir mi diye şüpheleniyorsan emzirdikten sonra ek gıda vermeni tavsiye ederim. Sadece bir kaç kaşık tadımlık vermen yeterli bu dönemde. Bir de 4-5 aylıkken bebeklerin çevreye olan ilgileri arttığı için emme istekleri azalabiliyor. Ben o dönemde kucağıma alıp bir taraftan yürüyerek, bir taraftan hafifçe kucağımda sallayıp ninni söyleyerek emzirmeye çalışıyordum. Gerçekten çok zor oluyordu ama bir süre sonra normale döndü. Ne olursa olsun emzirmeye devam etmek için elimizden geleni yapmamız lazım.


orijinalanne

orijinalanne 7A 2Y

4 gün önce

Ben bu sorunu yaşayan annelere bir umut olsun diye yazıyorum... sütüm gayet yeterliydi bol bol emziriyordum hatta gün içinde sütüm azalmasin diye pompa yapıp onuda aventin natural biberonuyla günde bir iki kez veriyordum. Ek gıdaya geçtik yavaş yavaş yoğurda çorbalara alıştırdim oğlumu bu sırada mesela kahvaltıda anne sütünün içine koyulan tahlili mamalardan alıp bi büyük biberon ondan iciriyordum sabah ve gece yatmadan...ta ki oğlum 7 aylikken iki diş birden çıkardı ve aniden beni emmeyi bıraktı ne yapsam olmadı sagdigim sütü veriyordum likir likir içiyordu ama bana gelince çığlık çiglik ağladı hep. Distendir diye üzerine gitmedim ama baktım dişler çıktı acısı bitti hala emmiyor . Sürekli gün içinde süt sagiyorum ama ne kadar böyle giderki dedim ve hemen bi karar aldım bu bebek memeye dönecek dedim...Bütün biberonlari yıkayıp kaldırdım gece bile meme emmedi sabah acikmaya başladı tabi aldım kucağıma ağlıyor ittiriyor kendini ama çok da aç hemen ağzı açıkken sütümden sıktım ağzına hemen bi arandı falan sonra baktım yakaladı memeyi doyana kadar içti çok sevindim tabi bütün gün denedim bu şekilde hatta ek gıda bile vermedim iki gün..Zafer bizim oldu inşallah herkes başarır.


orijinalanne

Benim baska bi soruya verdiğim cevabi kopyaladım ama sizin içinde ayni yontem geçerli bence bikac gün ek gıdayi iyice azaltin aciktikca meme teklif edin mutlaka dönecektir ama kararlı olun bi iki gün çorba icmese yoğurt yemese hicbirsey olmaz anne sütünde o vitaminlerin hepsi var yeterki emmeyi birakmasin ben de çok üzüldüm ama sonunda başardım keramet kararlı olmakta umarım sonuç alırsınız.


ayberke

Pes etmek yok dişi çıkıtyordur biberondan kolay mamaya alışırsa işiniz zor.Cevaplamak için Üye ol