Sütlü pirinçli mama

Zeynep12 soruyor: 1

Merhabalar.

4 ay bir haftalık bebeğim. Mama ve anne sütü ile besleniyor. Hazır mama verme taraftarı değilimde şu sütlü pirinçlilerden versem mi?  bu ara çok iştahsız  Ya da neyle başlasam ? Halihazırda bir doktorumuz yok danışmadım yani. Boyu 63 cm kilosu 8100.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


fistikcik

Öncelikle o sütünüzün yetmediğini iddia eden doktora sormak isterim (yani kendisini karşımda görme imkanı bulamayacağım ve bulsam dahi o büyük ihtimalle lütfedip bana cevap vermeyeceği için gıyabında sorabilirim ancak) :
- Sütünüzün yetmediğini nasıl anlamış ? Bebek ağlıyor diye mi ? O ay sözüm ona "az kilo" aldı diye mi ? "Az kilo" onun için ne kadardır ? Söz konusu ay bebeğin boy uzaması ve baş çevresi gelişimi nasıldır ? Bebeklerin gelişim eğrileri çoğunlukla mama alana bebeklere göre yapılmıştır, anne sütü alan bebekler bir ay 500 gr da alsa az değildir. Evet, alt sınırdırdadır belki, ama yeterlidir.

Çok az annenin sütleri gerçekten bebeklerine yetmeyecek durumdadır. Çoğu kez aslında süt miktarında bir sorun yoktur. Bazen "bebek çok ağlıyor, sürekli meme istiyor, uyuduktan 5 dakika sonra tekrar meme için uyanıyor" diye sütün yetmediğine kanaat getirilir. Oysa ilk 3 ay bebeklerin sürekli ama sürekli meme istemelerinde şaşılacak hiçbir şey yoktur. Kendilerini anne karnındaki gibi güvende hissettiren tek yer memedir, bu yüzden sürekli emmek isterler. Karınları ağrısa, gazları olsa, ya da kaka yapamasalar, tüm bu sorunlara çözüm olarak yine emmek isterler. Kısacası bu dönemde onlar için tüm soruların cevabı memedir. "Bebek her göğsü 20 dakika emer sonra 3 saat uyur" masalları az miktardaki "kitap bebek" için geçerlidir. Bu tür bebekler de vardır, evet, onlar gerçekten azınlıktadır. Sürekli meme isteyen bebeğe "doymuyor" diye mama verilir, bebek böylece daha az meme almaya başlar. Daha az uyarılan göğüsler de az süretir. Böylece başlangıçta hiçbir sorun olmayan süt azalmaya başlar.

Size de belki bu yüzden sütünüzün yetmediği söylendi. Ya da "Sağın bakalım ne kadar çıkıyor" denildi. Siz de sağdınız ve misal 60 ml çıktı. "Bak azmış" işte denildi. Oysa hiçbir pompa bebek kadar etkili ememez. 60 ml sağabiliyorsanız bebeğiniz bunun iki mislini rahat rahat içebiliyır demektir.

Bazen de bebek göğüs ucunu etkin bir şekilde ağzına alamaz. Hem az süt emebilir, hem de göğüs ucu yara olur. Bu kısır döngü sonucunda az kilo alınca anneye "Sütün yetmiyor" denilir. Bu bahaneyle bir de bebeğe biberon verilirse bebek memeyi hepten iyi ememeye başlar. Çünkü biberon ve meme aynı şekilde emilmezler. Bu kısır döngünün sonunda göğüsler yeterince uyarılamadığı için süt gerçekten azalır.

İşte "sütün az" bahanesinin gerçekte nasıl durumlara tekabül ettiğinin bir özeti.

Diğer sorularınıza gelince : demir takviyesi sonucu biz de benzer problemler yaşadık. Doktorumuz demir damlasının sindirim sistemini tahriş edebileceğini söyledi ve doktor onayıyla demiri kestik. Zaten 6. aya kadar bebek anne karnında aldığı demirle idare edebiliyor. 6 aydan sonra da bazı doktorlar demiri şart görmüyor. Siz de isterseniz bir süre vermeyin, nasıl olsa 6. aya kadar sizin için bir sıkıntı yok.

4. ayda bebekler emme (ya da mama içme) aralarını açmak istiyorlar. Bebeğinizin hem memeyi hem de biberonu reddetmesi bu seçeneği düşündürtüyor. Belki eskiden 2 saatte bir emiyorsa şimdi 3 ya da 4 saatte bir emmek istiyordur.

Her halükarda zorlamayın. Biz de bir dönem meme reddi yaşadık (ilk 3 ay sürekli memede olan bebek 4. ay memeyi reddedince insan çok tuhaf hissediyor). Şu soruya verdiğim cevaplardaki yöntemleri kullanarak, bir de emme aralıklarını uzatarak sorunu çözdük.

http://www.nurturia.com.tr/questions/ae7673f0-bfa1-498b-aa65-9fdf00cf0494/1/ek-gidadan-sonra-bebegim-emmiyor

Naçizane önerim, kademeli olarak mamayı azaltmayı denemeniz. Mamayı günde sadece bir ya da iki defa vermeyi deneyin. Geri kalan zaman emzirin. Sütünüzün yetmediği gibi bir düşünceyi unutun, bu düşüncenin kendisi bile sütü azaltır.
Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol