Emzirdim hata mı ettim?????????????

piyanta soruyor: 10

10 aylık bir kızım var. Doğduğu gün sadece emzireceğim dedim. Öyle de oldu va sadece emzirdim. Emzik ve biberon almıyor. Uyurken memede uyurdu. Ancak değişik yollarla memesiz uyutabiliyorum.
Sorunum şu: 5 aylıkken gece sürekli uyanma isteği oldu meme verdim uyudu. Bu diğer gecelerde hep devam etti. Meme vermezsem gözleri kapalı kıvranıyor. Ve hiç birşey yatıştırmıyor. Memeyi alıyor ve hemen uyuyor ( yani susuyor)
10 aylık olduk ve durum aynı devam ediyor. Bazı geceler özellikle saat 3 ten sonra 30 dakkada bir ve hatta memeden yatağa koydurmuyor kendini Karnını doyursamda gene aynı. :((
Akdeniz anemisi tasıyıcısı oldugum için çok yorgunluk bana yaramıyor.
Bu durumda olup çözüm bulan veya fikri olan var mı arkadaşlar.....

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


fistikcik

Hata ettiğinizi sanmıyorum :)
Ancak daha az yorulmanız ve gece kesintisiz uykuyu kolaylaştırmak için gece emzirmesini kesebilirsiniz. Bakın şurada bir arkadaşın sorusu, sonra gece emzirmesini kesme hikayesi ve başka arkadaşların tavsiyeleri var :

http://www.nurturia.com.tr/questions/aa1c99f5-805c-4b3a-908f-a0a9010b5731/1/gece-emzirmesine-nasil-son-verilir

Yalnız şunu dikkate almakta fayda var : 9-10 aylık bebeklerde ayrılık kaygısı artar, gece uykuları bu yüzden çok bölünür. Aynı dönemde gelen dişler de bu durumu daha zor hale getirir. Tüm bebeklerin en zor uyku dönemi bu aylardır. 1 yaşından sonra bu durum hafifler, gece uykuları uzar.

Kendi deneyimim ise şu şekilde :
Kızım hala memede uyuyor. Gece beslenmesine de henüz son vermedim, ama çok sık uyanmadığı için şimdilik dert etmiyorum. (9-10 aylık iken bizm de zor dönemlerimiz oldu). Bizim için bazı şeyleri kolaylaştıran yatarak emzirmeye geçmek oldu. Önceden memede uyuyan, yatağına koyunca uyanan kızım şimdi yatarak emzirirken emmesi bitince arkasını dönüp kendisi uyuyor. Bu bizim hayatımızı çok kolaylaştırdı. Gece emzirmeine hemen son veremezseniz de yatarak emzirmeyi düşünün.


ozlemada7

Birebir ayni durumu yasadim,fakat ada daha kucuktu,beraber uyumaya basladik,sorun cozuldu,yani fistikcikin dedigi gibi yatarak emzirmeye basladim,uyanmalar 1-2'ye dustu,hepimiz rahat ettik diyyebilirim.


gulenozel

Ben de Emir kendi kendine dönmeye başladığından beri onunla beraber yatıyorum, gece dönüp beni emdiğini hissetmiyorum bile, her ne kadar gece uykusuna emerken dalmasa da gece boyunca gözü kapalı kıpırdamaları beni ve memeyi bulunca kesiliyor ve aynen fıstıkçık'ın kızı gibi emmesi bitince arkasını dönüp uyumaya devam ediyor, ben de yorulmamış oluyorum. Çalışan bir anne olarak gece dinlenmemi en iyi bu şekilde sağlıyorum.


pinsem

Aynı durumu 2 gundur ben de yasiyor. Doga uykusunda inliyor, kipirdanip duruyor, meme veriyorum uyurken emiyor ve rahatliyor. 1,5-2 saat sonra tekrar basliyor :( Gerci bizde biraz soğuk algınlığı da var gibi, ondan da olabilir. İnşallah kalıcı bir durum değildir.


nisannn

siz kızım emzik almıyor demişsiniz zaten ama, ben bu sorunu yani her uyanışında meme verme sorununu emzikle çözdüm. ama dalar dalmaz ağzından geri çekiyorum. bazen de kendisi atıyor.

Lina'ya emzik vermek için eşimin ailesi seferber olmuştu. ağlamalarını bu şekilde çözebileceklerini sanıyorlardı ama bir türlü almadı emziği. neredeyse 1 hft uğraştılardı:) ben işe başlayınca yavrucağız mecbur aldı emziği ama kavisli değil de ince uzun olanlardan. emziğin modelini değiştirseniz belki alır. en azından geceleri ağlamaklı gibi olursa 5 dk lığına verirsiniz. yani ben kendi deneyimimi paylaşıyorum, ne derece doğru bilmiyorum desem yeridir.tubavekizlari

emzirmek hata olmaz tabi ki, ancak sanırım bazı şeylerde bazı hatalar olmuş. ben kızımı memede uyutmuyorum, emzik veriyorum hatta zorla alıştırdım, uyuduğu zaman zaten emzik düşüyor.
bebeklerin kendilerini rahatlatma yolu ve en temel ihtiyacı emmek ve emme duygusunun tatmin edilmesi, anladığım kadarıyla bebeğiniz szi emzik niyetine kullanmaya başlamış. eğer bir de yanınıza yatmaya başlarsa ilerleyen dönemlere daha büyük problemler çıkabilir (en azından baba bu durumdan memnun olmayacaktır), sizin için çok daha yorucu olacak, bebek için ise bağlanma yerine bağımlılık gelişecektir. bence yatağına yatırdığınızda emziği verin, hatta elinizle destekleyin bir süre, acıkma zamanlarını (ki en iyi siz bilirsiniz) emzirerek ama bunun dışındaki zamanları emzikle uyutun. yatağından kaldırmayın ve uyuyana kadar yatağının yanında durun. bu şekilde belki bir hafta zorlanırsınız ama okul çağına gelmiş ve hala sizinle yatan bir çocuğunuz ve bu duruma öfkelenen ve kendisiyle de ilgilenilmesini isteyen bir kocanız olmaz.
benim büyük kızım bizim odamızda ama beşiğinde yatarken geceleri 15 dakikada uyanıp emmek istiyordu ve doktorumuz bizim nefes alışverişimiz bile takip etmeye başlamış olduğunu ve odasını ayırmamızı söylemişti. odasını ayırdıktan sonra geceleri sadece 1 kez gerçekten emmek için uyanır olmuştu.


marina27

bian bu soruyu ben mi yazdım acaba dedim :) sonra baktım ki bebiş 10 aylık. ben de şuan o döngünü başlangıç noktasındayım gibi geliyor:( saat başı uyanıp meme dışında hiçbişeyle sakinlemiyor. gözünü açmadan mızıklıyo, tepiniyo. su biberonu, emzik vs.. hiç birşeyi kabul etmiyo. 4 aya kadar emzik emdi, kendiliğnden bıraktı ağzına aldığı an öğürüyo. tutsa elimle desteklemeye razıyım ama yok. reçel bile sürdüm bi çimdik, yok! daha da ek gıda vs. olmadığı için gece beslenmesini nasıl keseceğimi de bilmiyorum. ama hem çalışma hayatı, hemde akdeniz anemisi taşıyıcılığı beni de bitirmek üzere :(


baisy

@tubavekizlari oda ayırmayı nasıl becerdiniz?

bende çalışan anne olarak halen beraber yatıyoruz. 6da eve geliyorum oğlum en geç 9 da uyuyor özlüyoruz birbirimizi, beraber yatınca gece kaç defa kalktı kaç defa emdi haberim bile olmuyor daha rahat ediyorum ama bir yandan da bu durum ilerde sorun oluşturur mu memeden nasıl kesecem, kesince nasıl uyuyacak, odasını nasıl ayıracam gibi kaygılar içindeyim, tembellikten midir, rahatlıktan mıdır bilmem bu konuda hiç birşey yapma çabasına da girmedim henüz, ne olacak bilmem.
beraber uyumak geçici bir çözüm olabilir sizin içinde.piyanta

Teşekkürler arkadaslar.

Emzik veremiyorum 10 aylik olduğu için almıyor artık.

Yatarak emzirmeyi beceremedim göğüslerim çok küçük.

Dediğiniz gibi ayrılma korkusu hatsafhada sürekli üstümde. Ben yokken baskaları ile çok mutlu beni görünce huy değiştiriyor resmen. Çalısmaya başlamak istiyorum.

Kesin çözüm için biraz sansa ihtiyac var galiba. Aslında sakın bir bebek 10 aylık ve 9. Dışımız çıkacak.

Benimki alışkanlık yaptı kesin. Çözüm olmalı. Doktor bırak ağlasın diyor.

Uykusunda biberonda almıyor. Ek gidayida reddediyor sadece çorba. meyve kahvaltı yok:((

Babasından dolayı odasında da yatiramiyorum. Kızı çok kıymetli . Bırak emsin bırak yatsın bırak bırak bırak :(((


tubavekizlari

oda ayırmayı becerdiğimde kızım 11 aylıktı ve geceleri yarım saatten fazla uyumuyordu. doktor bizim seslerimizi duyduğu ve bunları dinlemek için uyuyamadığını söyledi. o kadar ki saat 8 de yatıyor bizim yatma saatimize kadar mışıl mışıl uyuyor sonra biz yatınca yatak örtüsünün katlanma sesinden bile uyanıyordu. ve sürekli emmek istiyordu. bir gün beşiğini kendi odasına taşıdık ve artık bu odada yatacağını anlattık. beşiğin başucuna sevdiği çıkartmalardan filan yapıştırdık. iki veya üç gün araları gittikçe uzayarak uyandı, önce yarım saatse 3 günün sonunda bu süre 2-3 saate çıkmıştı. bu noktadan sonra bizimle yatmadı, hala da çok nadiren bizimle uyur. uyuduğunda hemen kendi yatağına alırız. birde ben ne kadar yorgun olursam olayım geceleri benimle yatırmadım hiç. emzirdim yatağına koydum. geceleri üstüne dönerim zarar veririm korkusuyla hep kendi beşiğinde yatırdım. şimdi küçük kızımıda aynı şekilde uyutuyorum, hatta onunki daha ilginç aynı odanın içinde ama başka odada gibi, beşiği giyinme bölümüne koydum ve geceleri 3 civarında bir kez ve 6-7 araası bir kez emmek istiyor.
ama şunuda unutmamak lazım her çocuk farklı, büyük kızım sallanmadan uyumazdı, küçüğüm daha şimdiden kendi kendine uyuyor (nazar değmesin).Cevaplamak için Üye ol