19 ay örnek menü

zhoke soruyor: 9

arkadaşlar kızımın yemek sorunu yok ama ben doğrumu yapıyorum öğrenmek istiyorum

benim örnek menüm
kahvaltı sütlü pirinçli mama yanında(içinde değil) peynir,yumurta,zeytin ezmesi,pekmez
ara ev yoğurdu içine bisküvi ve bal
öğle akşamdan kalan yemek yada sebze çorbası
ara meyve
akşam bizimle pilav yada makarna 
yatmadan önce muhallebi
sizce doğru yoldamıyım yada yanlısım nerde?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nisa06

selam canım benim kızda 20 aylık

kahvaltıda süt,kaşar peynir,zeytin,salatalık, ekmek ya da kaşarlı tost ve süt

arada meyve

öğle köfte pilav ya da dolma ya da kıymalı sebze yemeği

arada kuru üzüm leblebi ceviz fındık fıstık bisküvi kurabiye kek falan artık ne varsa

akşam da 1 kase çorba(yayla,tarhana) yoğurt,biz ne yiyorsak ondan otlanmaca

yatmadan önce isterse süt


lopikcim

Çocuklarınızın kilosu nedir? Bir de sabah ve öğlen yemeğinizin arasında kaç saat oluyor ve bir de ara öğün verdiğiniz zaman öğlen yemekte problem yaşamıyor musunuz? Daha doğrusu sorumu bizim durumumuzu anlatarak açıklayayım..Kızım sabah 8-8.30 arası kahvaltı yapar( bulamaç hala) , öğlen de 12.12.30 arası yoğurt ve sebze çorbası yer, eğer ara öğün versem bu kez öğlen yemeği geçe sarkar, o durumda öğlen uykusundan uyanmasını beklemem gerekir ki bu bazen 16 yı buluyor..Ya da öğlen uykusunu daha geçe kaydırmalıyım o zaman da kalkışı 5-6 ları bulur ki gece sanırım yatması 12 den önce olmaz..Siz nasıl ayarlıyorsunuzöğlen yemek  ve uyku saatinizi?


nisa06

10,5 kiloydu en son.kahvaltı 8 - 9 arası,

ara öğün 11-12 arası

öğle yemeği13-13:30 arası

ara 116:30-17:30 arası

akşam 19.00-19:30 arası

yatış 21:30


CokBilmis

@ zhoke: Beslenme uzmanı değilim ama bana biraz fazla karbonhidrat yüklüyormuşsun gibi geldi.

1. Sütlü pirinçli mama ne? 19 aylık çocuğa hala hazır mama mı veriyorsun? Hazır mama değilse, kahvaltıda pirinç yemek de nereden çıktı? Yurt dışında mı yaşıyorsunuz?(Bu arada söylemeden geçemedm, 19 aylık bebek artık zeytin yiyebilir. Ezmesinin içinde ne olduğunu bilemezsin.)

2. Kahvaltıda pekmez veriyorsun, ara öğünde de bisküvi ve bal. Pekmezde meyve şekeri var. Balda da şeker var. Ayrıca karbonhidrattır bal. Bisküvide de şeker ve un var, ayrıca da ciddi bir karbonhidrat.

3. Akşam pilav ya da makarna. Büyük ihtimalle beyaz makarna ve pirinçtir, kepeklisi değildir yani. Beslenme uzmanları yetişkinlerin yemesini önermiyorlar. İnsülin direnci geliştirirsiniz diyorlar. Bebekler için sağlıklı olduğunu sanmıyorum. Bebekler seviyorlar elbette ama her gün düzenli yemesi pek de doğru olmasa gerek. İlla yiyecekse bari kepeklisi olsun...

4. Bu kadar karbonhidratın üzerine geve yatarken de muhallebi mi yiyor? Muhallabide de un var tabii. Ya pirinç unu ya da buğday unu. Şeker de olabilir büyük ihtimal.

Sabahtan akşama kadar unlu gıda yiyor senin bebiş.
Ben alanım olmayan bir konuda konuşmayayım ama bence bir beslenme uzmanına bir danışsan iyi edersin. Allah korusun ileride diyabettir, obezitedir bir yan tesiri olmasın çocuğa.CokBilmis

@ lopikcim: Benim kızım da senin gibi. Kahvaltı yapıyor, meyvesini yiyip yatıyor. Uyanınca 4-5 gibi günün tek öğününü yiyor. Sonrasında da kuruyemiş ve akşam salata (çiğ sebze) ve meyve yiyor.

Ayrıca her gün (yaz kış) en az 3 saatini sokakta geçiriyor. 27 aylık ve 14 kilo. Yani kafanı takma, tek öğün yetiyor.


lopikcim

@çokbilmiş yanlış anlatmış olabilirim kızım 3 öğün yiyor aslında, sadece sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği arasında bir başka ara öğünü yok, çünkü ona vakit bulamıyorum, öğleden sonra meyve yiyor, uykudan sonra...akşam saat 19 gibi de akşam yemeği yer( 2 kuru köfte+çorba- balık + çorba veya tavuk +çorba) akşam yatmadan önce de bu aralar vermediğim sütlü tahıl karışımı vardır.. Ve 12 kilodur


mugmela

saatlerimiz nisa06 ile ayni. ara ogunler meyve, kuru kayisi, kuru uzum, findik vb...sbh uyaninca sut ve ogleden sonra uyaninca sut. bir de yatmadan once sut ya da yogurt.her yemekte komposto icerler bu da aliskanlik! sekersiz sadece meyveli. sebze ya da et yemegi yaninda bir karbonhidrat olur her zmn.


ozalp07

bizde sabah uyanınca 06.00  gibi 180 cc. devam sütü. öncesinde emzirme. 08.30 gibi kahvaltı yumurta peynir (bazen krep, simit, omlet, kaşarlı tost olabiliyor) pekmez    ara öğünümz meyve( genelde kavanoz veriyorum daha çok yemiş oluyor)  normal meyve verince en fazla 2 dilim az geliyor bana. ya da tek muz.   sonra uyku. kalkınca sebzeli öğlen yemeği yada çorba. haftada 3 gün köfte veriyorum. 3 köfte ancak yiyor:(    ikinidi ara öğününde sorun yaşıyorum bende. çünkü oğlum 19.00 gibi gece uykusuna geçiyor. ara öğün versem akşam yemeği kaynıyor. bende saat  18.00 gibi tekrar akşam yemeği veriyorum ama  çorba oluyor genelde. ara öğün verirsemde genelde kek  bisküi rezene çayı oluyor. bu ara aşure  yedi genelde mesela.  akşam yemeği kaynamışsa gece 10 gibi yine uykuda 180 cc. süt. akşam yemeğini güzel yemişse sabah  06.00 ya kadar uyuyor. gece 1 yada 2 kere emiyor. dr  zaten gece beslenmesini emzirme haricinde kesin dedi. yoğurdu çok atladım bu ara. kendim mayalamıyorum artık. hazır yoğurt onuda fazla yemiyor. bazen vişne reçeli yada balla karışık ikindide ama çok nadir.


mugmela

unuttum yemekle uyku ve sut arasinda yatincaya kdr tikiniyoruz  bizim yemekler, meyve, ekmek, zeytin!!! 


Cevaplamak için Üye ol