BANYO YAPTIRMAK İŞKENCE NEYAPICAM BEN :(((

yasemincemre soruyor: 7

kızım 2,5 yasında önceden ayoyu çokseverdi hatta nerdeyse bütüngün suda küvette köpüklüköpüklü oynardı ama biara şampuanı bitmişti bende evdekiyle biseferlik yıkıyımdedim çok dikkat etmeme rağmen gözüne kaçırmışım gözü yandı ogün bugündü nefreediyor kafasınasabun yada şampuadn köpük geldimi kıyamet kopuyor sıka sıka bağıra çağıra banyo yapıoru nasıl düzelicek bu durum yaaa offf çıldırcam herşeyi denedim işe yaramıo :SSS neyapıcam ben şimdi .. :(((((((

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Ben haftada sadece 1 kere saçını şampuanlıyorum. Ve şimdiye kadar bitlenmedi :)

Bu temizlik olayını abarttığımızı düşünüyorum. İstemiyorsa şampuanlamayın siz de. O isteyene kadar sadece su ile yıkansın, ne zararı var? Siz zorladıkça banyodan kaçacaktır.

Bir de yıkama işini babasına devredebilirsiniz. Gözünü siz yaktıysanız babasına güvenecektir. Bizde de oldu öyle bir olay: Kızımı babası yıkar. Biraz da titizdir kendisi :) Kızımın kafasından aşağı suları boca ediyormuş. Yüzü gözü temzilensin, saçları durulansın filan diyor. Fakat kızım nefessiz kalmış ve ağlamaya başladı. 1-2 defa tekrarlanınca babası ile yıkanmak istemedi. Ben yıkamaya başladım. SOnra babası özür diledi, bir daha tekrarlamayacağını, artık çok dikkatli olacağını, o istemeden yüzüne su getirmeyeceğini filan söyledi. Kızım da babasını affetti :)

Siz özür dilediniz mi?yasemincemre

evt bu söyleidkelirni zaten yapıyoruz biz ama haftada bir şampuanlamak dışında ..:))) be imm2günde bir yıkıyorum şimdi kızımı çünkü evde herşeyi kendi yapması için özgür ve serbest bırakıyorum yemek yeme kurabiye yapmak vs vs herşey oyuzden heryeri ve üstünü batıryo doğal olrak mecbur şampuanlanıyoruz yıkanıoruz ve babası yıkıyor artık bende durmuyor özür dileme hatalı olduğumuzu gördüğümüz her olayda eşim ve ben özürmüzü diiliyoruz bbirdaha tekrrlamıycağımızı dile getiiryrouz zaten. ama bu süreç çok zor geçick sanırım çoke tkilenmiş göz yanma olayından:(( anne baba olarak bilinçli bir şekilde eğittiğimizi düşünyoruz eşimiin mesleği itibariyle zaten her alanda sağlık ve eğitimde bana destek olan bir eşim var çok şanslıyım ama bu şampuan mevzusuna o bile çare bulamadı.  belki değişik bir yöntemle bu korkudan kurtulabilirzidye düşündüm ve ciddi analmda yardım istyorum çok üzüyo bu konu beni ...


CokBilmis

Özür dilemek hareketi tekrarladığınız sürece, yani özür lafta kaldığı sürece işe yaramaz.

Kızınız şampuanlanmak istemiyor ve siz ısrarla şampuanlıyorsunuz. Her seferinde özür dileseniz ne fayda? :)

Benim kızım da günde 2 sefer dışarıda, kendi tabiri ile "kumlu park"ta. Kumlara kediler filan da işiyordur tahminimce :) Evimizde de kedimiz var. Bir de kızım guaj boyayla resim yapmaya da bayılıyor. Yemeğini de kendi yer ısrarla. Üstünün başının ne hale geldiğini söylemesem de anlarsınız :)

Bebek küvetini dolduruyorum (eğer şampuan konusunda ısrarlıysanız küveti köpürtebilirsiniz de), içine oyuncaklarını koyuyorum; sonra da "Hadi sen kendin havuzunda oyuncaklarınla oyna" diyorum. Böyle yarım saat suda kalıyor desem abartmış olmam sanırım. Ben de bu arada yarım saatlik klozet üstü kitap okuma molası veriyorum, iyi oluyor :)

İlk günlerde söz verdiğiniz gibi yapın: Siz asla dokunmayın. "Çıkmak isteyince haber ver, ayakarın ıslak, kayarsın" deyin. Sonra da olduğu gibi havluya sarıp alın. Gerçi siz şimdi de "Durulamadan alamam" dersiniz :))) Titizlik başa bela. Fransız filmleri izliyorsanız, onların küvetten köpüklerle çıkıp havluya sarındıklarını görüyorsunuzdur. Ama siz illa durulamak istiyorsanız, hiç değilse boynundan altını durulayın. Kafasını ellemeyin canım bir süre. Vallahi billahi bitlenmiyor, tecrübeyle sabit :) Gerçi bizde de titiz bir baba var. Fark ederse "Kızın saçını gene mi yıkamadın? Nasıl banyo bu?" diye söyleniyor. Ama kızım onunla yıkanmak istemezken, benim kucağımdan küvete atlıyor. Tercih yapmanız lazım maalesef.

Sonraki günlerde: "Hadi şimdi ayaklarını ov da göreyim. Bak sana minik bir havlu, hadi bacaklarını ovala" filan deyin.

Sonraki günler :"Havlunu bana ver, bu sefer de ben yıkayayım bacaklarını" diyip, koltuk altı, popo arası, ne varsa temizleyin.

Sonraki günlerde de artık yavaş yavaş kafaya geçiş yaparsınız. Önceleri saçın sadece arka tarafına şampuan sürün ve sadece arka tarafına ahizeyi tutun.

Sonraları saçı tamamen şampuanlayınca da gözünü koruyacağınıza onu ikna edecek aletler kullanın: Mesela bizde şu maşrapa var, işe yarıyor. Mother Care'den almıştım sanırım.
Kullanmadım ama şöyle şapkalar da var: İşe yarayabilir.Bu da kullanan bir arkadaşımın önerisi: Banyo şapkası (shower/bat hat/cap)

Ama ana noktayı kaçırmayın: Önemli olan gözünü yaktığınız için üzgün olduğunuzu ve artık gözüne su getirmemek için her yolu deneyip, elinizden geleni yaptığınızı fark etsin.

Bu tür şeyleri fırsat olarak görüyorum ben. Kızınız bir korku geliştirecek ve sizin sayenizde korkusunu yenecek ya da siz onu zorlayacaksınız ve byüdüğü için korkusu geçecek. Eğer sizin yardımınızla yenmeyi başarırsa, aranızdaki bağ çok daha kuvvetli olacak, size çok daha fazla güven duyacak.

Üzülmeyin yani bence boşuna. Bir fırsat geçmiş elinize, iyi değerlendirirseniz, karlı çıkarsınız. Bilirsiniz ekonomi biliminde her kriz bir fırsattır aynı zamanda :)


balbocegim

bende banyo şapkalarını söyleyecektiim. çok bilmiş benden önce davranmış. bende kullanmadım ama smyk'da görmüştüm. çok da pahalı değildi yanlış hatırlamıyorsam. işe yarayabilir belki..


AOA

Banyayo kızınızın bir oyuncağıyla beraber girip önce onu şampuanlayın, hadi bebeğini yıkayalım diye. hatta kızınız kendi yıkasın bebeğini, sonra ' aa bak mis gibi oldu, hiç ağlamadı bebeğin, hadi şimdi de seni yıkalaylım' vs. diyerek onu yıkamayı deneyebilirsiniz. 


yasemincemre

tşkederim arkadaşlar hepsini denicem işe yarasa hemennnn bildiricemm burdan size...Cevaplamak için Üye ol