Evde kedi beslemek

edizimmm soruyor: 10

Himalayan cinsi sahibi tarafından terkedilmiş 7 aylık bir kedi almayı düşünüyorum oğlum 15 aylık..sadece kedi besleyenler cevap versin lütfen.bilincsiz ve önyargılı cevap duymak istemiyorum

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


tiara

Açık konuşacağım, kedi sahiplenmeye uygun olduğunuzu düşünmüyorum, en azından eşinizin..belli ki bir süre sonra başkasına vereceksiniz. Çünkü kediler çok temiz hayvanlar olsa da tüy dökerler, eşiniz söylenecek, çocuğun ağzına gitti vs. Soda söylemiş zaten,bu kafada insanların kediyi hic almaması lâzım. Unutmayın onun da duyguları var, arkadaşa verdim gitti diyorsunuz, soda çok basit birşey gibi anlatmış. Hayvan için ne kadar zor bir deneyim olduğunu düşünmemiş sanırım. Tatile giderken ne yapacaksınız, bırakacak kimseniz var mi? Yanınızda götürebilir misiniz? Ya çocuğunuz kediden hoşlanmazsa? Bunlari düşünün, sonradan yuzustu bırakmayacaginiza eminseniz alin. Kedi bence muhteşem bir hayvan, birlikte yaşamak da çok keyifli ama sorumluluk ve bağlılık ister..


edizimmm

Daha oncesinde kedi besledim evimde aileme yaşarken ve oğlumda cok seviyor anlaşmayı bırakın bayılacak..ayrıca daha kediyimalmadan tatillerde yada herhangibir durumda bakacak kisiyide ayarladım kuzenim tek basına yaşıyor.sadece aklıma takılan seyleri öğrenmek istedim tabiki bende biliyorum uzun tuylu bir kedinin tüy problemi olacağını ama temizlemede yapılanlar ne yada kedinin tüy dökmesini önleyecek vitamin mama markası varmı vs.. Yada cocuklu ailelerde kedi nasıl oluyor bunları bilmediğimden sormak istedim.kedi zaten suan kafeste veterinerde dürüyor ben onu alip baskasına versem dahi suan çektiği eziyetten iyidir. Evime getirmeden de başka bir veterinerde parazit aşılarını yapıp öyle alicam.


Asozen

Kedim değil kedilerim var. Hamile kalmadan önce de varlardı. Sayelerinde 3 yaşındaki kızım sorumluluk ve empati yeteneği gelişmiş bir çocuk oldu. Çocuklar için hayvanlarla yaşamanın faydaları saymakla bitmez.

Evim hiç kokmaz, bugüne kadar ne ben koku farkettim ne de gelen misafirlerimden herhangi birinden bu yönde bir duyum aldım. Kristal kum diye bir mucize var.

Koltuklarım halılarım genelde kıl tüy olmaz, çünkü düzenli traş olur kedilerim. 6 ayda bir traş bütün problemleri çözmeye yeter. Özellikle himalayan cinsi bir kedi için traş şarttır.

Bu yaşıma kadar kediler ve köpeklerle yaşadım hala toksoplazma negatifim.  Hamileyken doktorum net olarak 'kakalarını yemediğin sürece risk yok' demişti. Toksoplazma bilinenin aksine kedinin tüyünden değil dışkısından bulaşır zira. Ama bu da yanlış anlaşılmasın, kedilerden insanlara toksoplazma bulaşma ihtimali çok çok düşük.

Bunlar bir kedi ile yaşarken karşınıza çıkabilecek olası problemlerin bir kısmı..

Ancak nacizane fikrim, eşiniz istemiyorsa ve aklınızda soru işaretleri var ise, kediyi almayın.

Oğlum/kızım istiyor diye aldım şeklinde başlayan sahiplenme hikayeleri genelde, Soda'nın anlattığı şekilde hüsranla bitiyor çünkü. 10 yaşına gelmiş, 10 yaşına kadar evin bireyi olmuş kedinin, bebeklere gösterilen hassasiyetten dolayı kapı dışarı edilmesi kadar üzücü bir şey yok. Hayvanların da hisleri var, duyguları var. Fiziki açıdan olduğu kadar duygusal açıdan da bize benziyorlar. Terkedilmek, bize olduğu kadar onlara da acı veriyor.

Bir hayvan sahiplenmek için oğlunuzun biraz daha bilinçlenmiş olacağı bir yaşa gelmesini bekleyebilirsiniz. Bu şekilde korkularınızın bir çoğundan kurtulmuş ve aldığınız hayvanı terketme riskini de düşürmüş olursunuz.

Sevgiyle

 


Asozen

Tüy dökmesini engelleyecek bir ürün yok ama fazla dökülmesini engelleyecek yöntemler var tabi. Kaliteli profesyonel bir mama yedirebilirsiniz, furminatör adında tarak gibi birşey var, tüylerini hergün bununla tarayarak dökülen tüyler evinize dağılmadan alabilirsiniz, önceki yorumumda yazdığım gibi düzenli traş ettirebilirsiniz ki tekrar söyleyeyim himayalan kediler için gereklidir traş.

Tabi ki karar sizin, kedinin şu an kafeste olması da sizi duygusal açıdan etkiliyor anladığım kadarıyla. Bu aslında çok iyi birşey :) Hayırlısı olsun sizin için, umarım kedi için de sizin içinde en iyisi olur.


edizimmm

Devanın annesi alicam kararlılığım.soylediklerinide uyguliycamedizimmm

Yapılması şart olan aşılar parazit ve karma dısında nedir mesela evden çıkmayan bir kedi için siz kudüs aşısı yaptiriyormsusunuz


Asozen

Edizimm, ben aşıları kedilerin yaş ve sağlık durumlarına göre yaptırıyorum. Yaşlı kedi ise, parazit iğnelerini yeterli buluyorum, ama genç kedi ise, parazit tedavisi ve karma aşılarını yaptırıyorum. Kuduz aşısıni hiç birine yaptırmadım, gerekli bulmadım. Böbreklerini boşuna yormak istemediğim için.

İlk aşamada yaptırmanız gereken parazit iç ve dış parazit uygulamaları. Dış parazitler için enseden yapılan damlalar yeterli oluyor. İç parazit tedavisi için de (veterinerinizin muhtemelen yönlendirecektir ama) hem iğne hemde şurup kullanın. Tedavi kısmı veterinerde tamamlansın evinize öyle getirin. İğne ve şurupların etki mekanizmaları ve etki ettikleri parazit türleri farklı (mesela biri bağırsak parazitleri, biri mide parazitleri ve kalp kurtları için) . Bu kombine tedaviyi yaptırın (3 gün sürecek), evinize öyle getirin.

Alacağınız kedinin geçmişini biliyor musunuz, yani hangi aşıları yapılmış vs ?


tiara

Belki kafesten alıp onu bir ömür sahiplenecek biri çıkacak? Tekrar ediyorm, lütfen 'sonra olmazsa başkasına veririm' diye almayın kediyi. Çok ekstrem durumlar olabiliyor elbette, şiddetli alerji vs gibi ama onun dışında kedi 'vermek' diye bir şeyi ben kabul edemiyorum. Kedi bir eşya değil, bir canlı.

Kocamın alerjisi olmasına rağmen vermedik kedimizi, alerji çok şiddetli değildi, burun akıntısı, göz yaşarması, hapşurma gibi belirtileri vardı. Azimle evimizde tuttuk, bir senenin sonunda kocam desensitize oldu ve alerjisi bitti. Ben kedime kızım diyorum, onu nasıl verebilirim çok ciddi bir şey olmadan. Lütfen bunları aklınızda tutun almadan önce. Sokağa atılan ya da başkasına verilen hayvanlara çok çok üzülüyorum..edizimmm

Herkese cok teşekkürler benimle yakından ilgilendiniz..bayramlarda iyice dusunup kararıma vericim inanın şımarık bir heves degil amacım bütün olumsuzlukları gorup karar vermek zaten olumlu yanları cok;)))


edizimmm

Tıara senin bebeklerinin arası nasıl kedinleCevaplamak için Üye ol