FEBER YÖNTEMİ

Gocebe soruyor: 10

Uykusuz geçen bir gecenin ardından, bugün öğle uykusundan itibaren Ferber yöntemi uygulamaya başlayacağım. Bu konudaki tecrübelerinizi  paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Gocebe

Ferber yöntemi bebeklere susmayı , yalnızlığı, terkedilmişliği, öğrenilmiş çaresizliği.... mi öğretiyor? Kafam çok karışık.


rabbit

merhaba, benimde oğlumu uyutma seanslarım kabus şeklindeydi, her gece saat 10 dan 12 ye kadar sallıyorduk ama artık halim kalmıyordu ve sinirlerim yıpranıyordu sonra bir gün bir arkadaşım gece boyunca uyumak adlı kitabı getirdi okuyunca kafama yattı ama çekincelerim vardı 6 ayı doldurunca utana çekile doktora sordum kesinlikle uygulamanız lazım koyun yatağına ağlasın dedi
ama hala korkuyordum, en sonunda bir gece saat 1130 da canıma tak etti, koydum yatağa kitaptaki dakikalara göre uyguladım sonuç ağlaması 15 dakika sürdü, şok oldum inanamamadım çocuk kendi kendine uyudu, ikinci gün 5 dakika, üçüncü gün sadece 1 dakika
kitabın linkini ekte veriyorum kolay gelsin:))
 


evren

Mehtap, yatağında kendi kendine uyuması önemli tabi ama uyku düzensizliği rutin bir hal aldı mı yoksa arada sırada tekrarlayan durumlar mı?  Büyüme atağı olabilir ya da diş ile ilgili sıkıntılı bir durum.
Ben bebeklerin tek başına ağlamaya bırakılarak uyutulmasını pek doğru bulmuyorum. Doktorlar da önermiyorlar. Sallamayı ya da kucakta uyutmayı kastetmiyorum tabi ki.
Yatağına yatırıp şarkı söyleyerek, göğsünden hafif hafif okşayarak uyutmayı deneyebilirsin. Eğer ağlarsa kucağına alıp sakinleştirip tekrar yatır, taki uyuyana kadar. Sakin kalmak çok önemli, senin moralinin bozulduğunu anladıkça onların da ağlaması artıyor.


Gocebe

Evren Ferber methodunu araştırmadan önce ben de senin gibi düşünüyordum hala olumsuz şeyler okuyunca kendimi kötü hissediyorum ama oğlumun emmeden, yatağında tek başına uyumayı öğrenmesi gerekiyor.( ikimizin de iyiliği için) Herhangi bir sorunumuz diş çıkarma vs yok. Tek sorun benim buna öğle uykusunda başlamış olmam olabilir.
 52 dk dır ağlıyor.:((


okanumut

Ferber için en uygun zaman 3-6 ay arası diye biliyorum.. 6 aydan sonra bilinçleri açılıyor.. ve de gündüz uykusuyla başlamak pek iyi bir fikir değil kanımca..Gocebe

MUTLU SON:) uyudu.


Gocebe

Şimdilik Ferber yöntemini uygulayabildim. Ama bu method hakkındaki düşüncelerimi, işe yarayıp yaramadığını anlamak için bir hafta sonra yazacağım.
Yardımlarınız için çok teşekkürler.


sadeceanne

Selamlar ben de benzer bir yöntem deniyorum. İlk gün 30 dakika ağladı. Dün gece 5 dakika ağladı. Bu gece biraz arttı yine ama hata bende daha uzun beklemem gerekirken daha erken girdim. Bence bir hafta sabırlı ve tutarlı uygulanırsa verim alınabilir....bora

ben de ferber yöntemini çok araştrırmıştım zamanında. denemedim ama biyerde şöyle yazıyordu. her gece saatlerce uyutma çalışmaları sırasında  ağladığını düşünürsek,1 hafta yönteme alışana kadar ağlaması, sonra da huzurlu bir şekilde uyuması daha mantıklı diyordu. her gece tekrarlanan ağlama nöbetleri ve sinir harbinden daha az ağlıyorlarmış ferber yönteminde.


senayc

ben keşke traysc hogg ya da feber i zamanında deneyip,uyku sorununu çözseymişim diyorum. bu hafta daha iyi ama 1-1,5 saat uyutmaya çalışmak da çok yıpratıcı anne ve bebek için.Cevaplamak için Üye ol